Kisadózás és bérbeadás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az adóhatóság tájékoztatójából kiderül, hogy mit kell tennie annyak a kata szerint adózó egyéni vállalkozónak, aki bérbeadási tevékenységet is kíván folytatni és az adóalanyiság választásának évében nem volt bérbeadásból származó bevétele.


A NAV tájékoztatója elöljáróban leszögezi, hogy a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII törvény (Katv.) 4. § (4) bekezdése szerint nem választhatja az adóalanyiságot az a vállalkozás, amely az Önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke, illetve a TEÁOR 2008 szerint 68.20 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése besorolású tevékenységből az adóalanyiság választásának évében bevételt szerzett.

A Katv. 5. § (1) bekezdésének l) pontja szerint a bevétel megszerzését megelőző nappal pedig megszűnik az adóalanyisága a kisadózó vállalkozásnak a Katv. 4. § (4) bekezdése szerinti tevékenységből származó bevétel megszerzésekor.

Amennyiben a Katv. hatálya alátartozó egyéni vállalkozó bérbeadási tevékenységet is kíván folytatni és az adóalanyiság választásának évében nem volt bérbeadásból származó bevétele, annak így kell eljárnia annak érdekében, hogy ne kerüljön kia akata hatálya alól:

Bejegyzett egyéni vállalkozók

  • Akik az egyéni vállalkozói tevékenységüket az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény alapján bejegyzett egyéni vállalkozóként folytatják és az egyéni vállalkozás keretén kívül bérbeadói tevékenységet is kívánnak folytatni, azoknak ezt a tevékenységet a 2014-ben a 14T101/E nyomtatvány B01 lapjának 5. rovatában kell jelölniük.
  • Akiknek az egyéni vállalkozás keretében folytatott tevékenységeik között a bérbeadói tevékenység is szerepel, azoknak ezt a tevékenységet töröltetniük kell a tevékenységek közül. A bejegyzett egyéni vállalkozóként végzett, az egyéni vállalkozók nyilvántartásában szereplő tevékenységi körre vonatkozó változást az okmányiroda útján kell bejelenteni. A törlést követően az egyéni vállalkozónak az 1. pontban foglaltak szerint kell eljárnia, azaz a 14T101/E nyomtatványon kell bejelentenie, amennyiben bérbeadói tevékenységet kíván folytatni egyéni vállalkozás keretén kívül.

Nem bejegyzett egyéni vállalkozók

Az szja törvény 3. § 17. pontja alapján egyéni vállalkozónak minősül a bejegyzett egyéni vállalkozó mellett

  • a közjegyző a közjegyzőkről szóló törvényben meghatározott tevékenysége tekintetében (kivéve, amennyiben e tevékenységét közjegyzői iroda tagjaként folytatja);
  • az önálló bírósági végrehajtó a bírósági végrehajtásról szóló törvényben meghatározott tevékenysége tekintetében (kivéve, amennyiben e tevékenységét végrehajtói iroda tagjaként folytatja);
  • az egyéni szabadalmi ügyvivő a szabadalmi ügyvivőkről szóló törvényben meghatározott tevékenysége tekintetében;
  • az ügyvéd az ügyvédekről szóló törvényben meghatározott tevékenysége tekintetében (kivéve, amennyiben e tevékenységét ügyvédi iroda tagjaként vagy alkalmazott ügyvédként folytatja);
  • a szolgáltató állatorvosi tevékenység gyakorlására jogosító igazolvánnyal rendelkező magánszemély e tevékenysége tekintetében.

Amennyiben az előzőekben említett tevékenységet folytató magánszemélyek a kata hatálya alá jelentkeztek be és bérbeadói tevékenységet is kívánnak folytatni egyéni vállalkozás keretén kívül, akkor ezt a döntésüket a 2014. évre a 14T101-es nyomtatvány A01-es lapjának 7. rovatában, az egyéb tevékenységek között jelenthetik be. Ilyenkor az adózónak a „3-as” kódot kell jelölnie a nyomtatványon („Nem egyéni vállalkozóként végzett, az Szja-törvény 3. § 17. pontjában nem szereplő tevékenység.”).

(forrás: NAV)

A Transzferár-szabályozás elmélete és gyakorlata

Szakmai fórum és képzés: 2014. április 8.

Jelentkezzen most!

 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.