Több az adóvégrehajtás, mint gondolnánk


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Három év alatt két és félmillió adóvégrehajtás 2500 milliárd forintra – írja a feketelista.hu.


Az idén, az első öt hónapban, 361 857 esetben rendelt el adóvégrehajtást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A határozatok száma a múlt év hasonló időszakához viszonyítva 7,1 százalékkal, az általuk érintett 471,7 milliárd forintnyi végrehajtásra váró összeg pedig 4,8 százalékkal csökkent. Ez azonban, sajnos, nem jelenti azt, hogy javult volna az adófizetési morál, mert az adótartozások teljes összege évről évre folyamatosan duzzad. Egyetlen év leforgása alatt – 2013. december végétől 2014. utolsó napjáig – a tartozás 398,1 milliárd forinttal növekedett, és elérte a 2498,3 milliárd forintot – tájékoztat a feketelista.hu.

Behajthatatlan tartozások

Az adóhatóság adatai szerint 2012-ben 793 764 esetben, 2013-ban 833 694 esetben, 2014-ben pedig 809 787 esetben rendelt el a hatóság vállalatok és magánszemélyek ellen adóvégrehajtást. A három év leforgása alatt tehát összesen mintegy két és fél millió adó-végrehajtási határozat született. A végrehajtások által érintett tartozás összege jelenleg meghaladja a 1213 milliárd forintot.

A nagymérvű hátralékállomány-növekedés hátterében döntően a felszámolás alatt álló cégek behajthatatlan tartozása áll. Ezekben az esetekben ugyanis az adóhivatal nem indíthat eljárást, de a jogszabályok értelmében ezeket a hátralékokat továbbra is bírságolni kell. Ezáltal tehát tovább növekszik a kezelhetetlen adósságtömeg is. A csaknem 2500 milliárd forint adótartozásból 1994,9 milliárdot a nem működő gazdálkodók számláin tartanak nyilván, ám ezekre az adóhatóságnak nincs ráhatása. A tapasztalatok szerint a bíróságok által kezelt megszűnési eljárások (például felszámolás, kényszertörlés) évekig tartanak, és eközben a „törzstartozásra” újabb bírságok, késedelmi pótlékok rakódnak. A nem működő cégek adótartozásának már mintegy 40 százalékát ezek a büntetések teszik ki. Ebben a cégcsoportban egy év alatt több mint 20 százalékkal duzzadt az adóhátralék. A magánszemélyek adótartozása egy év alatt 189,8 milliárd forintról 202,6 milliárd forintra nőtt. Jó hír, hogy a működő gazdálkodók adózási fegyelme javult. Adóhátralékuk a 2013. év végi 339,3 milliárd forintról 2014 végére 300,8 milliárd forintra csökkent.

Inkasszók

Az adóvégrehajtások révén tavaly 347,5 milliárd forintot sikerült az adóhatóságnak behajtania, ez az összeg mintegy 10 milliárddal kevesebb az egy évvel korábbinál, informál a feketelista.hu. Továbbra is az inkasszó a leghatásosabb beszedési eljárás, tavaly a behajtott összeg több mint a feléhez – 183,3 milliárd forinthoz – ezen az úton jutott hozzá az adóhivatal. Sok adóst a végrehajtás elrendelése késztet jobb belátásra; ők „jószántukból” 150,7 milliárd forint hátralékot rendeztek. A jövedelemletiltások 8,6 milliárd, a követelésfoglalás 3,8 milliárd, az ingóárverés 1,4 milliárd, az ingatlanárverés, pedig 700 millió forinttal szerepel az adóhivatal adóvégrehajtással beszedett bevételében.

Az adóhivatal abban az esetben rendel el végrehajtást, ha az adótartozást a határidőig nem fizetik be, vagy behajtás iránti megkeresés érkezik hozzá. A rendelkezésre álló információk alapján az adóhatóság feltárja az adós behajtható pénzeszközeit, inkasszót vagy jövedelemletiltást alkalmaz, illetve lefoglalja az adós olyan vagyontárgyait, amelyek értékesítéséből nagy eséllyel várható a megtérülés. Amennyiben ezek a cselekmények nem járnak eredménnyel, a NAV felszámolási eljárást indítványoz. Gyakori az is, hogy törlik az adószámot, illetve a céget kényszertörléssel kitiltják a piacról. Az adóvégrehajtási eljárás akkor zárul le, ha az adós megfizette lejárt esedékességű tartozását; az érintett cég felszámolását rendelte el a bíróság; kényszertörlési eljárásban megszüntette a bíróság a céget; illetve ha az adós tartozása elévült.

Az adóhatóságnál mindenekelőtt folyamatosan fejlesztik a végrehajtási informatikai rendszert (VHR), és gyorsítják az információáramlást, így az eddiginél is több végrehajtási ügyet lesznek képesek kezelni. Szélesítik a jellemzően bankszámlaszámadatokra irányuló pénzintézeti megkeresések elektronikus rendszerét (EBT) is. Ez utóbbinak köszönhetően ebben az évben már több mint 20 százalékkal nőtt a kiadott inkasszók száma.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 19.

Kapcsolt vállalkozási viszony megítélése

„X” és „Y” társaság az ügyvezetés egyezőségére tekintettel kapcsolt vállalkozási viszonyban álló adózók. Az „Y” társaság a 100 százalékos tulajdonosa „Z” társaságnak, e két társaság tehát a többségi befolyás alapján minősül kapcsolt vállalkozásnak, az ügyvezetés egyezősége e tekintetben nem áll fenn. Az „X” és a „Z” társaság tulajdonosi háttere teljes mértékben különbözik egymástól, egyik adózó sem gyakorol többségi befolyást a másikban. Kérdésünk arra irányul, hogy „X” és „Z” társaságok között ebben az esetben fennáll-e a kapcsolt vállalkozási viszony.

2024. szeptember 19.

Adóelőnyök a megújult K+F rendszerben

A K+F tevékenységekhez kapcsolódóan már eddig is több adónemben – társasági adó, helyi iparűzési adó, innovációs járulék, szociális hozzájárulási adó, Kiva – lehetőség volt az adóalap csökkentésére vagy adókedvezmény igénybevételére. Az adózási kedvezmények mellett a kutatás-fejlesztési tevékenységek kapcsán a vállalkozások más, közvetlen állami támogatásokra is jogosulttá válhatnak. Ahhoz, hogy ezekkel a kedvezményekkel élni tudjon egy vállalkozás, fontos meggyőződni arról, hogy az adott tevékenység a hazai és nemzetközi szabályozás alapján valóban kutatás-fejlesztésnek minősül-e.

2024. szeptember 18.

Kétszázmilliós adócsalás miatt emeltek vádat több ember ellen

Bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt emelt vádat a Nógrád Vármegyei Főügyészség két gyógyászati segédeszközöket gyártó cég vezetői, ortopéd szakorvosok és társaik ügyében, akik az ortopéd cipők után járó társadalombiztosítási támogatást jogosulatlanul visszaigényelve csaknem 200 millió forint kárt okoztak a költségvetésnek.