Újabb adócsökkentések Romániában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Január 1-től mérsékelik az osztalékadót, és kiterjesztik a kedvezményes áfát.


Újabb adócsökkentéseket jelentett be Victor Ponta román miniszterelnök, január 1-től mérsékelik az osztalékadót, és kiterjesztik a kedvezményes áfát a lakosság és az ipari vállalatok által használt közüzemi vízre.

Ponta közölte, hogy a kormány módosítani fogja az adótörvényt, így az osztalékadó várhatóan már január 1-től 16 százalékról 5 százalékra csökken. A kormány korábban is tervezte ezt az intézkedést, de elhalasztotta a hatályba léptetését 2017-re. Most mégis 2016-tól alkalmazzák, mert Ponta szerint a költségvetés megengedi.

Egy másik intézkedés nyomán csökkenhetnek a rezsiköltségek, hiszen a lakosság és az ipari vállalatok által használt közüzemi vízre is kiterjesztik a 9 százalékos kedvezményes áfát a jelenlegi 24 százalék helyett. 

Példák az áfatörvény alkalmazásához

Jelen kiadványunk olyan gyakorlati példatár, amely az általános forgalmi adózás területén leggyakrabban felmerülő jogeseteket és azok megoldását tartalmazza.

Megrendelés >>

A kormány emellett kiterjeszti azon vállalatok körét, amelyek mikrovállalkozásként folytathatják tevékenységüket megemelve 65 ezer euróról 100 ezer euróra azt az árbevételre vonatkozó felső határt, amely keretében egy vállalat élvezheti ezt a státust. 

A kormány differenciált adózást is bevezet január 1-től a mikrovállalkozásokra, amelyek forgalmuk 3 százaléka helyett az egy alkalmazottal rendelkezők 2 százalék adót, a két alkalmazottal rendelkezőknek pedig 1 százalék jövedelemadót kell fizetniük. A kormány ezzel az intézkedéssel is ösztönözni akarja új munkahelyek teremtését. Ponta szerint az elmúlt években 400 ezer új munkahely létesült.

A román parlament szeptember elején fogadta el az új adótörvényt, amely szerint januártól 20 százalékra csökken az általános forgalmi adó a jelenlegi 24 százalékról, majd 2017-től 19 százalékra, amennyi volt 2010-ben a megszorító intézkedések életbe léptetése előtt.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 29.

Az utalványok uniós áfaszabályozása (2. rész)

Az Európai Unió Bizottsága a közelmúltban jelentést készített az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az Irányelv 410b cikke alapján az utalványok fogalommeghatározása, forgalmazási láncai és a be nem váltott utalványok áfaszabályozásáról. E jelentés alapján megvizsgáljuk az utalványok témakörét az áfa-rendszerében.

2024. november 28.

Újra nőhet a magyar gazdaság a kormány szerint

Visszatérhet a növekedéshez a magyar gazdaság az idei negyedik negyedévben, a jelek szerint átmeneti volt a harmadik negyedévi visszaesés – mondta Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) makrogazdasági elemzésért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Budapesten, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem versenyképességi konferenciáján.