22 százalékos lesz az áfa jövőre?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kormány támogatotti listáján van a két százalékpontos áfaemelés, de a kormány mégsem támogatja. Az MDF javaslata korábban az országos érdekegyeztetésen is fölmerült, és a munkaadók, illetve a munkavállalók is ajánlották.

Az adótörvény-módosításokhoz benyújtott módosító javaslatokról a kormány elkészítette támogatási listáját – írja a Pénzügyminisztérium sajtóirodájának közleménye.

Nehezen értelmezhető közlemény

A közlemény szerint a támogatotti listán szerepel az az ellenzéki módosító indítvány, amely 2 százalékpontos áfaemelést javasol. Ennek kizárólag szavazástechnikai okai vannak.

A kormány mindenképpen el kívánja kerülni azt a helyzetet, hogy a jövő évi adómódosítási javaslatok parlamenti szavazása veszélybe sodorja az államháztartás egyensúlyának tervbe vett javítását.

A javaslatról – függetlenül attól, hogy az a támogatotti listán szerepel – a kormány tagjai nemmel fognak szavazni.

A kormány azt reméli, hogy a parlamenti pártok az ország érdekét szem előtt tartva, hasonlóan felelősségteljes magatartást tanúsítanak a szavazás során.

A közlemény valószínűleg arra az MDF-es javaslatra utal, amely két százalékponttal emelné az áfát, viszont eltörölné az örökösödési illetéket 20 millió forintig, s eltolná az szja 18 százalékos sávhatárát 2,2 millió forintig.

A késő este kiadott közlemény meglehetősen nehezen értelmezhető, hiszen a szavak arra utalnak: a kormány támogatandónak ítéli a módosító javaslatot, de nem szavazza meg, s a képviselőket ugyanerre biztatja.

Ennek viszont így nem sok értelme van. Elképzelhető persze, hogy a sajátos megoldás valamiféle kompromisszum eredménye. Remélhetőleg a Pénzügyminisztérium pénteken bővebb magyarázattal szolgál majd.

Egy javaslatból három

Bár az MDF eredeti javaslatában együtt szerepelt az áfa emelése az szja sáv elhúzásával és az örökösödési illeték részleges eltörlésével (a javaslat indoklása szerint ugyanis az áfa emelése fedezte volna a másik kettő adókönnyítő javaslatot), a bizottsági ajánlásokban ez már három javaslattá töredezett szét, amelyek közül csak az áfaemelést célzót emelték be a támogatotti sorba.

Vita bontakozott ki a bizottsági üléseken arról, hogy a javaslatok összefüggenek-e, ezért töredezett szét a javaslat különálló elemekké – mondta Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője lapunknak péntek délelőtt, aki azonban éppen egy rendezvényen volt, így nem tudott több kérdésünkre válaszolni.

Felmerült az érdekegyeztetésen is

A két százalékpontos áfaemelés az szja sávhatárának eltolásáért cserében, mint javaslat fölmerült az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén is, s a munkaadók és munkavállalók képviselői végül egyaránt megfontolásra javasolták a kormánynak. A kormány jelen lévő képviselője, Csizmár Gábor sem zárkózott el a javaslattól, ám akkor azt mondta, erre január 1-jéig már biztosan nem lesz lehetőség.

Az MSZP rugalmasan viszonyult eddig az ellenzéki javaslatokhoz – mondta a FigyelőNetnek Szomszéd Orsolya, a Vision Consulting elemzője.

A válságkezelő miniszerelnök képéhez hozzátartozik a konszenzuskeresés. Gyurcsány Ferenc megpróbálja belekényszeríteni az ellenzéki pártokat abba, hogy ne tudjanak nemet mondani a költségvetésre – mondta a politikai elemző. A költségvetés elfogadásának egyre nagyobb az esélye, ez a későbbiekben az ellenzéki pártok romló alkupozíciójához vezethet – tette hozzá.

Forrás: Figyelőnet


Kapcsolódó cikkek