A beruházások támogatásának menetrendje


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az egyedi kormánydöntés alapján támogatásban részesülő beruházások, valamint a beruházók által igényelhető fejlesztési adókedvezmény és képzési támogatás részleteit nyilvánosságra hozta honlapján a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM).

A GKM január végén hozta meg azt a rendeletet, amely meghatározza, hogy miként juthatnak – egyedi kormánydöntés alapján – támogatáshoz a beruházók. Eszerint az 50 millió eurót meghaladó (feldolgozóipari, regionális szolgáltató központi, K+F és turisztikai) beruházások akkor kaphatnak támogatást, ha 100 új munkahelyet teremtenek. (A kedvezményezett régiókban – Észak-Magyarország, Észak- valamint Dél-Alföld, továbbá Dél-Dunántúl – elég az 50 új munkahely.)

A 10-50 millió euró közti – feldolgozóipari, regionális szolgáltató központi – beruházásoknál (az előbbi megosztásban) 50, illetve 25 új munkahelyet követel meg a rendelet. A 10 millió eurónál nagyobb logisztikai és K+F beruházásnál – mindkét földrajzi kategóriában – 10 új munkahely a követelmény.

A támogatást a rendelet mellékletében szereplő nyomtatvány kitöltésével, elküldésével lehet kérni a GKM-től. (A kérelem elektronikus aláírással ellátva, elektronikus okiratban is kérhető.) A minisztérium megvizsgálja, hogy a támogatás formális feltételeinek megfelel-e a beruházás. Ha igen, akkor a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ (MAG) Zrt.-hez továbbítja a kérelmet értékelésre.

A megfelelőnek értékelt kérelem a gazdasági kabinet elé kerül, itt dől el, hogy mennyi támogatást kap a projekt. Erről értesítést kap a beruházó, akinek 6 hónapja van arra, hogy eldöntse: megfelel-e neki a felajánlott támogatás. Ha elfogadja, akkor a MAG Zrt.-vel véglegesítik a szerződést, amit a kormány hagy jóvá.

A beruházási kedvezmény mellett a Pénzügyminisztérium a társasági adó 80 százalékának megfizetése alól mentesítheti a beruházót, 10 éven át. Ehhez az kell, hogy a beruházás értéke érje el a 12 millió eurót, és 150 új munkahely megteremtésével járjon. (A megkülönböztetett régiókban elég 4 millió euró és 75 munkahely is.)

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium pedig képzési támogatást adhat a beruházónak. Ez a képzés költségének 25 százaléka, ha a megszerzett képesítést csak az adott vállalat ismeri el, viszont 50 százalék akkreditált képzés esetén. A hátrányos helyzetűek képzésekor – mindkét esetben – további 10 százalék támogatás jár. A támogatott személyek 60 százalékát legalább egy évig foglalkoztatnia kell a beruházónak.

Forrás: PrímOnline


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.