A csődtörvényt kritizálják a felszámolók


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Felszámolók és Vagyonfelügyelők Országos Egyesülete szerint a csődtörvény deklarálja a szakértővel szembeni bizalmatlanságot.

A Felszámolók és Vagyonfelügyelők Országos Egyesülete (FOE) kifogásolja a csődtörvény legutóbbi módosításnak azt a szabályát, amely szerint a hitelezők indok nélkül leválthatják a felszámolót. A szervezet közleményében rámutat: ez törvényileg deklarálja a szakértővel szembeni bizalmatlanságot. Egyetért viszont az egyesület a jogszabály által megnyitott lehetőséggel, amely szerint a fizetésképtelen céget megilleti az azonnali fizetési moratórium.

Közleményében a FOE kifejti: az azonnali, ideiglenes moratórium keretében az adós már biztonságosan közzé teheti fizetési nehézségeit, nem kell attól tartania, hogy egy biztosított hitelező azonnal kiemeli a vagyonából a talpra álláshoz nélkülözhetetlen eszközöket. Ugyanakkor a hitelező is biztonságban lehet, mert a korábbinál szélesebb jogosítványokkal rendelkező vagyonfelügyelő meg tudja akadályozni a csalárd vagyonkimentést. A sikertelen csődeljárást követő automatikus felszámolási eljárás pedig biztosítja, hogy a hitelező nem kerül rosszabb pozícióba a csődeljárás megkísérlésével, mintha azonnal felszámoltatná az adósát – ismerteti a csődeljárás új szabályát a közlemény.

A felszámolási eljárások új szabályai közül kettőt emel ki pozitív példaként a FOE. Az első az, hogy a módosított törvény rövidebb határidőket teremt meg annak érdekében, hogy a vagyontalan, már nem működő cégeket gyorsított eljárásban szüntessék meg, jelentősen csökkentve ezáltal az eljárás lefolytatásából keletkező állami és felszámolói adminisztratív költségeket is.

A FOE egyetért a törvényalkotók azon célkitűzésével is, hogy szigorúbb szankciók bevezetésével növeljék a cégtulajdonosok és vezetők anyagi felelősségét abban az esetben, ha a cég iratai olyan mértékben hiányosak és rendezetlenek, hogy a felszámolási eljárás lefolytatása gyakorlatilag ellehetetlenül.

Forrás: Menedzsment Fórum


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.