A CSOK-ról érthetően


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Családi Otthonteremtési Kedvezmény, mint a régi „szoc.pol.” utódja rengeteg új szabállyal és kibővített támogatási összegekkel indult el az év elején.


A módosított rendelkezés, azaz a lakásépítési támogatásról szóló 256/2011. (XII. 6.) Korm. rendelet január 1- jétől tartalmazza a változásokat, amelyek már az év első napjaiban sokakat buzdított arra, hogy igénybe vegyék az igen vonzó támogatási összegeket.

Milyen ingatlanra mekkora támogatás jár?

A CSOK lényegében a gyermekek számától függő támogatási forma, ami akkor jár, ha ingatlant vásárolunk. Mértéke függ attól, hogy használt, vagy új lakást választunk- e. Utóbbi esetében jelentős emelkedés figyelhető meg a vissza nem térítendő lakáscélú támogatási forma jelenlegi módosításában.

A tavalyi CSOK- hoz képest a támogatás összegének növekedése a három gyermeket vállaló házaspárok esetében a legjelentősebb, ahol több millió forint különbségről beszélhetünk, de az egy és kettő gyermekkel rendelkezők is több százezer forintot meghaladó összeggel többet igényelhetnek ettől az évtől.

Az alábbi táblázat megmutatja, hogy milyen összegekre számíthatnak ettől az évtől az igénylők:

Használt lakás vásárlása, vagy bővítése

Gyermekek száma

2016. január 1- től kapható támogatás

lakás alapterülete

1 gyermek

500.000,- Ft

40m2-55m2

600.000,- Ft

55 m2 felett

2 gyermek

880.000,- Ft

50m2-65m2

1.100.000,- Ft

65m2-80m2

1.430.000,- Ft

80m2 felett

3 vagy annál több

1.320.000,- Ft

60m2-75m2

1.650.000,- Ft

75m2-90m2

2.200.000,- Ft

90m2 felett

4 vagy annál több

1.760.000,- Ft

70m2-85m2

2.200.000,- Ft

85m2-100m2

2.750.000,- Ft

100m2 felett

 

 

 

Új lakás építése vagy vásárlása

Gyermekek száma

2016. január 1- től kapható támogatás

lakás alapterülete

1 gyermek

600.000,- Ft

nincs megkötés

2 gyermek

2.600.000,- Ft

nincs megkötés

3 vagy annál több

10.000.000,- Ft

lakás: 60 m2 vagy felette

ház: 90 m2 vagy felette

A fenti táblázatból látható, hogy az új lakást vásárlók, vagy építkezők nem csak megemelt támogatási összegeknek örülhetnek, hanem annak is, hogy már nem kell alapterület megkötéssel számolniuk. Kivétel ez alól a 3 vagy több gyermekkel rendelkezők (vagy azt vállalók), azonban itt is csak alsó határ van meghatározva számukra.

Ezen felül azért a használt lakás vásárlóknak is tartogat pozitív változást az új rendelkezés, hiszen ahogy láthatjuk, eltörlésre került az energetikai minősítéshez kötöttség, mint feltétel. Vagyis már nem függ az összeg attól, hogy a lakás milyen energetikai besorolással rendelkezik, ugyanannyit kaphat akkor is ha a legmodernebb energiatakarékosságot tudja felmutatni, és akkor is, ha el sem éri az minősítés alsó fokozatát.

Az új lakásnál fontos tudni azt is, hogy mi számít újnak, ugyanis nem mindegy, hogy melyik évben építették. A jogszabály szerint a 2008. július 1- jén vagy ezt követően kiadott építési engedéllyel rendelkező, összkomfortos lakásokat lehet újként figyelembe venni. További feltétel, hogy építés esetén az igényléskor rendelkezni kell az építési engedéllyel, valamint új lakás vásárlásánál pedig használatbavételi engedély, vagy használatbavétel tudomásul vételének igazolása szükséges. Jó hír, hogy az emelet ráépítés, illetve a tetőtér beépítés is újnak számít, tehát ezekben az esetekben is a nagyobb összeg igényelhető.

Továbbra is lehet a CSOK- ot később született gyermekek után is kérvényezni, amelynek összege gyermekenként 400.000 forint lehet, kivéve, ha a szülők alap esetben is a maximális támogatást kapták.

Szintén fontos módosítás, hogy az új lakás esetében a rendelkezés törölte az érték plafont, vagyis már nincs megkötve, hogy milyen értékben építünk vagy vásárolunk új ingatlant. A használt lakásokra vonatkozóan azonban az eredeti határok maradtak meg, vagyis az alábbi táblázat szerinti maximalizált árakon vásárolhat használt lakást az, aki ki szeretné használni a CSOK összegét.

 

Közép-Magyarország területén

Dunántúl területén

Alföld és Északi terület

megyeszékhelyen

35 millió ft (Budapest)

28 millió ft

25 millió ft

városban

28 millió ft

23 millió ft

19 millió ft

egyéb településen

23 millió ft

18 millió ft

16 millió ft

Pozitív változás az is, hogy a tavalyi szabályozáshoz képest, jelenleg már 3 gyermeket is bevállalhatnak a fiatal házasok, így akkor is igénybe tudják venni a maximális tízmilliós támogatást, ha még nem rendelkeznek egy gyermekkel sem. Azt viszont tudni kell, hogy a gyermekek megszületésére 10 év áll rendelkezésre, és amennyiben ez nem teljesül, akkor vissza kell fizetni a támogatást.

Kiket lehet szülőként, gyermekként, igénylőként figyelembe venni?

A CSOK- ot igényelhetik fiatal házaspárok, élettársak és akár egyedülállók is, bár utóbbiak csak abban az esetben, amennyiben a gyermekekkel már rendelkeznek az igénylés időpontjában. Fiatal házaspárok esetén könnyítést tartalmaz a módosítás, ugyanis már nem szükséges mindkettejüknek 40 év alatt lenniük, elegendő ha az egyik fél még nem éri el ezt a korhatárt. Szintén pozitív változás, hogy a gyermekek életkorának meghatározásánál már nem csupán a 16 életév alattiak, hanem a 20. életévüket még be nem töltöttek is beletartoznak ebbe a kategóriába, tehát kiszélesedett az a csoport, akikre a támogatás igénybe vehető. Ezen felül akik már betöltötték ezt a korhatárt, azok is beszámíthatnak, amennyiben felsőoktatási intézmény tanulói és még nem érték el a 25 éves életkort.

Nem gond, ha nem az első lakás

Jó hír, hogy nem csak az első lakást vásárlók vehetnek részt az igénylésben, hanem azok is, akik már rendelkeztek ingatlannal. Ebben az esetben azonban feltétel, hogy az 5 éven belül értékesített lakás vételárát az új ingatlanba be kell számítani.

Ezen kívül további pozitívum az is, hogy akik már vettek igénybe egy vagy két gyerekre CSOK- ot ezt megelőzően, azok is megkaphatják a magasabb összeget, természetesen azonban csak a különbséget igényelhetik, mivel egy gyermekre csak egyszer vezető fel a kedvezmény összege.

Mik az új feltételei a kedvezmény igénybevételének?

A támogatás igénylésekor különböző személyi feltételeknek is eleget kell tenni, aminek hiányában nem nyújtható a kedvezmény.

A feltételek közé tartozik az OEP igazolás, azaz legalább 180 napos folyamatos társadalombiztosítási jogviszonnyal kell rendelkezni, házastársak vagy élettársak esetén legalább az egyik félnek. Mivel ennek jogviszonyban töltött időnek kell minősülnie, így a közfoglalkoztatás ebbe nem számítható be, külföldi biztosítási időszak azonban elfogadható. Ezen kívül szükséges még NAV igazolás is, mivel a támogatást igénylők egyikének sem lehet az nyilvántartott köztartozása. Továbbá be kell mutatni az erkölcsi bizonyítványt is, annak érdekében, hogy az igénylők büntetőjogi felelőssége megállapítható legyen.

A fentieknél komolyabb feltételekkel kell szembe néznie annak, aki a három gyermekre járó 10 millió forintos támogatást szeretné igényelni, ugyanis annak a 180 nap helyett 2 év jogviszonyt kell igazolnia, bár házastársak esetében elegendő ha az egyik fél rendelkezik az igazolással. A maximális összegnél további feltétel az is, hogy az igénylők ne legyenek felrögzítve a KHR- be, mint hiteltartozással rendelkezők, illetve amennyiben tartozásukat már rendezték, akkor az igénylésig teljen el minimálisan egy év.

Hogyan lehet igényelni?

A CSOK- ot az erre leszerződött hitelintézetekben lehet igényelni, akkor is, ha külön hitel nélkül is megvalósítható a lakáscél. A legfontosabb, hogy az erre való jogosultság megállapítását az adásvételi szerződés megkötését követően 120 napon belül kell kérni. Építés esetén az erre vonatkozó kérelmet a használatbavételi engedély kiadását, vagy a használatbavétel tudomásulvételét megelőzően, illetve bővítésnél a munkálatok megkezdése előtt kell benyújtani. Ezt követően már nem lehet igényt tartani a támogatás összegére. Az elbírálás díja az igénybe venni kívánt összeg 1,5%- a, de maximálisan 30.000 forint lehet. Amennyiben pozitív lesz az elbírálás eredménye, abban az esetben a hitelintézet szerződést köt az igénylőkkel és amennyiben hiteligény is jelentkezik, akkor megkezdi az igénylők hitelképességi vizsgálatát. Ebben az esetben csak akkor jár az igénylőknek a CSOK, amennyiben a hitelintézet azt állapítja meg, hogy a hitel is folyósítható számukra.

Amennyiben a CSOK iránti kérelem a hitelintézet által elutasításra kerül, abban az esetben az igénylőket tájékoztatni köteles annak indokáról. Amennyiben ezzel az igénylők nem értenek egyet, a Kormányhivatalhoz, majd másod fokon a Kincstárhoz fordulhatnak.

Navigátor Adózás modul

Az Art. Navigátor és az Áfa Navigátor csomagban, 10% kedvezménnyel.

A navigátorok a jogi eljárásokat a kezdeményezéstől a lezárásig folyamatábrákkal követik végig, a kapcsolódó anyagok (jogszabályok, Nav-állásfoglalások, nyomtatványok) egy kattintással elérhetőek.

Megrendelés >>

Mi a következmény, annak ha nem teljesül a vállalás?

Amennyiben a kedvezmény felvétele a jövőben teljesülő gyermekvállalásra épült, akkor egy gyermekre 4 év, kettőre 8 év, három esetében pedig 10 év a teljesítésre való határidő. Amennyiben azonban a gyermekek a határidőn belül nem születnek meg, akkor a támogatás összegét a Ptk. szerinti késedelmi kamattal megnövelten kell visszafizetni. A három gyermeket vállalók még ennél is rosszabbul járnak, ugyanis számukra a késedelmi kamat ötszörösét határozza meg a jogszabály. Valamint itt van a legnagyobb különbség is az összegekben, így ha a három gyermekből csak kettő születik meg a határidőn belül, akkor a harmadik gyermek után járó összeget, vagyis 7.400.000 forintot kell az ötszörös kamattal visszatéríteni. Ez alól csak azok a párok mentesülnek, akik a mesterséges megtermékenyítést legalább ötször megpróbálták, és ennek eredménytelenségével bizonyították meddőségüket. Jó tudni azonban azt is, hogy a vállalás örökbefogadással is teljesíthető. Azonban a házasság felbontása sem mentesít a visszafizetési kötelezettség alól, ugyanis akkor is kamatostul visszajár az összeg, méghozzá a házasság érvénytelenítésétől fogva azonnal.

Vannak bizonyos kivételek, amikor a gyermek(ek) meg nem születése ellenére sem kell visszafizetni a kedvezmény összegét, azonban ezek olyan kitételek, amelyeket senki sem kívánhat magának. Egyrészt megtarthatja az igénylő az összeget, ha idő közben a házastársak egyike elhalálozik, vagy amennyiben a magzat a 24. hét után halva születik, illetve akkor is, ha az első baba súlyos fogyatékossággal jött a világra.

 

Plusz 10 millió 3%- ra

Akik igénybe veszik a három gyermek után járó legmagasabb összegű kedvezményt, azok igényelhetnek további tízmillió forintot is, államilag támogatott lakáshitel keretében. Így ez utóbbit már visszafizetési kötelezettség terheli, azonban a piaci lehetőségeknél jóval kedvezőbb feltételekkel, ugyanis a kamat 3%- ban maximált a jogszabály által. Ez a kamattámogatás legfeljebb 25 évre szólhat, és azok is igényelhetik, akik előre vállalták a három gyermek megszületését.

Az adó is visszajár

Ha nem lennének elegendőek a fentiek, akkor a jogszabály tartalmazza még azt is, hogy amennyiben az igénylő az építést vagy építtetést választja, akkor áfa visszatérítésre is jogosulttá válik, maximum 5 millió forint összeghatárig. Ennek feltétele, hogy lakás esetén 150 m2, ház esetén pedig 300 m2 legyen a felépült ingatlan maximális alapterülete. A visszatérítés legkésőbb 2019. december 31- ig igényelhető.


Kapcsolódó cikkek