A felszámolóbiztosra csapott le a NAV


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Fiktív számla elszámolásával mintegy 200 millióval csökkentette egy nagy múltú cégcsoport egyik vállalatának vagyonát a felszámolóbiztos, aki így az államot is mintegy 40 millió forintnyi áfával károsította meg – közölte a NAV az Adó Online-nal. Az ügynek büntetőjogi következményei lesznek.


A NAV Kelet-budapesti Adóigazgatósága a felszámolás alatt álló gépipari vállalat vizsgálata során arra figyelt fel, hogy bár a felszámolóbiztos még az elmúlt év elején szerződést kötött egy kft-vel az iratanyagok rendezésével, selejtezésével, valamint tárolásával kapcsolatos feladatok ellátására, és arra több mint egy év elteltével sem került sor. Ugyanakkor a felszámolóbiztos a mintegy 200 millió forint értékű számlával csökkentette a hitelezői igények kielégítésére szolgáló vagyont, másrészt a számla alapján 40 millió áfát kért vissza az államtól.

A számla alapos vizsgálata során kiderült, hogy azt már a szerződéskötés napján kiállította a munka elvégzésére szerződött kft, amely még ugyanazon a napon alvállalkozónak adta át a feladatot. A cégláncolatba hasonló módon újabb és újabb alvállalkozókat vontak be, akik a rendezendő iratanyagot nem is látták.

A revízió feltárta, hogy a láncolatban részt vevő társaságok egymás között kizárólag az áfa összegét fizették meg, valamint az alvállalkozók a szerződésben rögzítetteket nem is tudták volna teljesíteni. Volt közöttük olyan is, amely érvényes adószámmal sem rendelkezett.

Az adóhatóság megállapította, hogy a láncolatban részt vevő vállalkozások számlái mögött tényleges gazdasági esemény nem állt. A felszámolóbiztos fiktív számlával csökkentette a vagyont, sőt annak áfatartalmát jogosulatlanul igényelte vissza. Az ügynek büntetőjogi következményei lesznek – olvasható az Adó Online-hoz eljuttatott NAV-közleményben.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 9.

Suppan Gergely: stabil növekedés indulhat a kiskereskedelmi szektorban

Az utóbbi hónap adata biztató abból a szempontból, hogy elindulhat egy stabil növekedés a kiskereskedelmi szektorban – mondta Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezető közgazdásza kedden az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiskereskedelmi adatait értékelve.

2024. október 9.

A részesedés kivezetéséhez kapcsolódó adóalap-csökkentés a társasági adóban

Ha a részesedést értékesítik és a tulajdonos társaságnál árfolyamnyereség keletkezik, az társaságiadó-alapot képez és meg kell fizetni utána az adót, kivéve, ha bejelentett részesedés értékesítésére kerül sor, amelyet a tulajdonos a kivezetést megelőzően legalább egy évig folyamatosan az eszközei között nyilvántartott. Ebben az esetben a keletkezett árfolyamnyereséggel csökkenthető az adózás előtti eredmény.