A forinthitelesek is veszélyben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Sokkal inkább számít, mint korábban, mekkora az alapkamat, hiszen a devizaalapú jelzálog-hitelezés megszűnt. A kamatemelés kockázata pedig nő, ami a forinthiteleseket és a jelenlegi kötvénytulajdonosokat kedvezőtlenül, a majdaniakat viszont kedvezően érinti – írja az fn.hu.

Nőtt az alapkamat megemelésének kockázata – állították egybehangzóan az fn.hu által megkérdezett elemzők. A magyar alapkamat jelentősége jócskán megnőtt, amióta nem létezik devizaalapú jelzálog-hitelezés, hiszen nincs menekvés – legalábbis a jelzáloghiteleknél – a magas kamat elől.

A forinthitelesek – a svájcifrank-hitelesekhez hasonlóan – megszenvedhetik, ha Magyarország befektetői megítélése romlik, mert akkor a jegybank – látszólag a még mindig túlnyomó többségben lévő devizahitelesek, de valójában a bankrendszer védelmében – kamatemelésre kényszerülhet. Márpedig kis kamatemelés is nagy törlesztőrészlet-változáshoz vezethet, függően attól, hogy az adós éppen hol tart a hitel visszafizetésében, épp mekkora a kamat/tőketörlesztés aránya.

Nem mindegy persze az alapkamat a kötvénytulajdonosoknak és azoknak sem, akik lekötött betétekben tartják megtakarításaikat, s hat más befektetésekre is. A növekvő kamat méreg a kötvénytulajdonosoknak, mert olcsóbbá teszi az értékpapírjaikat a másodpiacon, hiszen immár be lehet fektetni magasabb kamatú kötvényekbe. Méreg azoknak is, akik hosszú időre lekötötték a banki betétüket, hiszen így nem élhetnek a magasabb kamat előnyével. Öröm viszont azoknak, akik már a magasabban kamatozó eszközökbe fektetnek be.

A magasabb kamat a növekedésnek is kárára lehet, és a munkanélküliséget is emelheti, végső soron különböző áttéteken keresztül hat a gazdaság minden elemére. Mindemellett a kamatemelés a növekvő forintkeresleten keresztül erősítheti a forintot.

Ha lesz is kamatemelés, akkor az a jegybank végső monetáris eszköze lesz- mondta Samu János, a Concorde elemzője az fn.hu-nak. Ennek a lehetőségét nem az inflációs nyomás, hanem a devizahitelesek növekvő törlesztőrészletei, azaz a pénzügyi stabilitás szempontjai idézik föl.

A kamatemelést biztosan megelőzi az intervenció, illetve a kommunikáció. Samu szerint a jegybank – minthogy a megfelelő statisztikákkal rendelkezik – pontosan tudja, milyen forint/svájci frank keresztárfolyamnál kell közbeavatkoznia, s ehhez igazítja a kommunikációját s az egyéb monetáris eszközeit.

Samu víziója szerint az év vége felé javulhat a befektetők körében Magyarország megítélése, amikorra ismertté válnak a költségvetés sarokszámai, s az elemző szerint a külkereskedelmi többlet is erősebb forintot indokolna.

Samu emlékeztetett arra, hogy a jegybank az EU-források átváltásával is erősíti a forintot. Mindemellett nem zárta ki, hogy lehetnek olyan események, amelyek végül kamatemelést idéznek elő. A bizonytalan kamatpálya miatt az elemző az fn.hu kérdésére a rövid kötvényalapokba fektetést ajánlotta.

A cikk teljes terjedelemben az fn.hu-n olvasható.

Forrás: FigyelőNet


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.