A hátsó méretén múlik: oda az adóelőny?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A négyajtós, platós kisteherautók, a pick-upok után vissza lehet igényelni az áfát – addig legalábbis, amíg nem minősítik személygépkocsinak őket.

Alaposan átrendezheti a kishaszonjárművek piacát, ha az év végén szokásos adótörvény-módosítások során személygépkocsinak minősítik a négyajtós platós teherautókat, a pick-upokat – írja a Világgazdaság. Az Európai Unió március 31-i határozata szerint ugyanis a személygépkocsik 8703-as vámtarifaszáma alá tartoznak azok a járművek is, amelyek platója nem hosszabb, mint a tengelytáv fele. A cikk szerint noha hat márka is forgalmaz ilyen autókat hazánkban, az új rendelkezés szerint csupán kettő járműve maradhat teherautó.

Mindez azért rendezné át a piacot, mert a haszonjárműnek minősülő ötüléses pick-upokat nem terheli a regisztrációs adó, ugyanakkor a vevő visszaigényelheti az áfát is – írja a lap. Ennélfogva igen kapósak a terepjáró platósok: április végéig összesen 1172 kelt el.

A Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének elnöke, Győző Gábor azonban a lapnak nyilatkozva felhívta a figyelmet arra, hogy az uniós vámtarifa-besorolás változtatása nem jelenti azt, hogy azt kötelező az adójogszabályokban is érvényesíteni. Az újság értesülései szerint olyannyira az egyes országok határozzák meg a belső szabályozást, hogy Csehországban és Szlovákiában a sima kombiautók is haszonjárműként közlekedhetnek, ha a második üléssor és a csomagtartó közé rácsot helyeznek.

Forrás: PrivátBankár


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 11.

Lazít a kormány a lakás-takarékpénztári megtakarítások szabályozásán

Egy éjszaka megjelent jogszabálytervezet értelmében módosítanának több, a pénzügyi közvetítőrendszert érintő törvényt. A jórészt technikai jellegű módosítások mellett a lakástakarékpénztárakról szóló 1996. évi CXIII. törvény három lényeges ponton változna – írja a Portfolio.

2024. szeptember 11.

Kisokos az ekhóról (1. rész)

Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) olyan adózási forma, amit egyes meghatározott foglalkozások művelői választhatnak – főként a művészet, média és sport területén –, ha van olyan bevételük is, ami után az általános szabályok szerint fizetik meg a közterheket.