A hét adókérdése: hiteles számlamásolat kiadása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Cégünk hiteles másolatot kért a partnerétől két számítástechnikai úton előállított papírra nyomtatott számláról, melyeket a partner a cégünknek teljesített termékértékesítések kapcsán kiállított, tekintettel arra, hogy a számlák az ügyletek teljesítését követően elvesztek. A partnertől azt a tájékoztatást kaptuk, hogy nem áll módjában a fenti számlákról hiteles másolatot kiadni. Kötelezhető a partner ezek kiadására, avagy sem?


Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa-tv.) 179. §-ának (1) bekezdése értelmében minden személy, szervezet, aki (amely) e törvényben szabályozott jogot gyakorol, illetőleg akire (amelyre) e törvény kötelezettséget állapít meg, köteles az adó-megállapítás hiánytalan és helyes volta ellenőrizhetőségének érdekében az általa vagy nevében kibocsátott okirat másodlati példányát, valamint a birtokában levő vagy egyéb módon rendelkezésére álló okirat eredeti példányát, vagy – ha azt e törvény nem zárja ki – eredeti példány hiányában annak hiteles másolatát legalább az adó megállapításához való jog elévüléséig megőrizni.

Ugyanezen § (3) bekezdése alapján törvény az (1) bekezdéstől eltérően az okirat megőrzésére hosszabb határidőt, illetőleg jogszabály az okirat megőrzésének feltételeire és módjára további rendelkezéseket is megállapíthat.

A számla, egyszerűsített számla és nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint a nyugta adását biztosító pénztárgép és taxaméter alkalmazásáról 24/1995. (XI. 22.) PM rendelet (továbbiakban: PM rendelet) 1/F. §-ának (2) bekezdése szerint a számítástechnikai eszköz útján előállított és papírra nyomtatott számla kibocsátónál maradó példánya – papírra nyomtatás helyett – elektronikus adatállományként is megőrizhető, feltéve, hogy a megőrzés a digitális archiválás szabályairól szóló 114/2007. (XII. 29.) GKM rendelet rendelkezései szerint, annak 3. § a) vagy b) pontjában meghatározott mód valamelyikeként történik.

Az Áfa-tv. és a PM rendelet hivatkozott rendelkezései értelmében a cég partnerének, mint áfa-alanynak az adó megállapításához való jog elévüléséig meg kell őriznie a számlák másodpéldányait.

Az általános polgári jogi elvek alapján a partnertől elvárható, hogy az Önök cégével együttműködve az adott ügylet kapcsán felmerülő adó- és számviteli kötelezettségek teljesítésében segítséget nyújtson, ugyanakkor sem az Áfa-tv., sem más hatályos jogszabály nem tartalmaz olyan előírást, amely alapján a partner kötelezhető lenne arra, hogy az általa kibocsátott számlák hiteles másolatait kiadja.

Az Ön cége a saját kötelezettsége teljesítéséhez elvárt számlamásolat kiadása kapcsán elősegítheti a partner együttműködését, ha az Áfa-tv. 180. §-ában foglaltaknak megfelelő adónyilvántartásából a számla azonosításához szükséges pontos információkat a rendelkezésére bocsátja.

Az elveszett számla pótlásáról bővebben itt olvashat.

A kérdést dr. Boda Péter válaszolta meg, az Áfa Kalauz 2012/1. számában


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.