A hét adókérdése: hogyan számlázhat az önkiszolgáló autómosó?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Önkiszolgáló autómosóban saját kezűleg mostam le a céges autómat. Amikor az ott dolgozó alkalmazottól számlát kértem, elutasított; arra hivatkozott, hogy csak abban az esetben állíthatna ki számlát, ha az autómosást nem nem magam, hanem a cég alkalmazottja végezte volna el. Elfogadható-e a fenti számlázási gyakorlat? A fenti ügylet kapcsán mentesülhet-e az autómosó üzemeltetője a számla kibocsátása alól?


Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (továbbiakban: Áfa-tv.) 159. §-ának (1) bekezdése értelmében az adóalany köteles – ha e törvény másként nem rendelkezik – a 2. § a) pontja szerinti termékértékesítéséről, szolgáltatásnyújtásáról a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője részére, ha az az adóalanytól eltérő más személy vagy szervezet, számla kibocsátásáról gondoskodni.

Az Áfa-tv. 165. § (1) bekezdésének b) pontja alapján mentesül a számla-kibocsátási kötelezettség alól az adóalany abban az esetben, ha a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője az ellenérték adót is tartalmazó összegét legkésőbb a 163. § (1) bekezdésének a) pontjában, illetőleg a 164. § (1) bekezdésének a) pontjában említett időpontig készpénzzel, készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel vagy pénzhelyettesítő eszközzel maradéktalanul megtéríti, és számla kibocsátását az adóalanytól nem kéri.

Ugyanezen § (3) bekezdésének a) pontja szerint az (1) bekezdés b) pontja nem alkalmazható abban az esetben, ha a termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása egy másik adóalany vagy nem adóalany jogi személy részére történik.

Az autómosót üzemeltető adóalany, illetve a nevében eljáró alkalmazott az Áfa-tv. 159. § (1) bekezdése értelmében köteles a kérdéses ügyletről, mint a 2. § a) pontja szerinti adóköteles szolgáltatásnyújtásról számlát kiállítani, függetlenül attól, hogy az általa nyújtott szolgáltatás az önkiszolgálás útján elvégezhető autómosás feltételeinek biztosítására vagy az alkalmazottak által elvégzendő autómosásra irányul.

Ha a szolgáltatást megrendelő magánszemély az autók áfa-alany tulajdonosa nevében jár el, vagyis a számlát a cége nevére kívánja kiállíttatni, akkor az üzemeltető az Áfa-tv. 165. §-ának (3) bekezdése szerint a 165. § (1) bekezdésének b) pontjában foglalt, számla-kibocsátási kötelezettség alóli mentesülésre vonatkozó rendelkezéseket nem alkalmazhatja – vagyis számlát kell kiállítania –, tekintettel arra, hogy ebben az esetben a szolgáltatás nyújtása egy másik adóalany részére történik.

Amennyiben a magánszemély megrendelő a szolgáltatást a saját nevében kívánja igénybe venni, úgy az üzemeltető az Áfa-tv. 165. § (1) bekezdésének b) pontja alapján a számla kibocsátása alól szintén nem mentesülhet, mivel a megrendelő a számla kiállítását kifejezetten kéri.

Az előzőekből következően az üzemeltető, illetve az alkalmazottai által folytatott számlázási gyakorlat nem felel meg az Áfa-tv. rendelkezéseinek.

A kérdést dr. Boda Péter szakértőnk válaszolta meg. További kérdések és válaszok itt.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 27.

Céges ajándékutalvány adókötelezettsége: nem mindegy kinek, mit és milyen összegben

Az ünnepek közeledtével nemcsak magánszemélyek, hanem cégek is egyre gyakrabban kedveskednek különféle juttatásokkal. Ezek a gesztusok kiválóan alkalmasak a munkavállalók ösztönzésére, vagy az üzleti kapcsolatok erősítésére. Ugyanakkor az ezzel járó adózási kötelezettségek jelentősen eltérhetnek attól függően, hogy a vállalat milyen értékben, formában és kinek ajándékoz. A Grant Thornton Hungary szakértői támogatást nyújtanak az adózási szabályok útvesztőjében való eligazodáshoz.

2024. november 27.

GLOBE-adatlap tervezet

A globális minimumadóval érintetteknek be kell jelenteniük kiegészítő adóalanyiságukat, a vállalatcsoport tagjairól pedig adatot kell szolgáltatniuk. – tudható meg a NAV-Figyelőből.