A hét adókérdése: hogyan számlázhat az önkiszolgáló autómosó?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Önkiszolgáló autómosóban saját kezűleg mostam le a céges autómat. Amikor az ott dolgozó alkalmazottól számlát kértem, elutasított; arra hivatkozott, hogy csak abban az esetben állíthatna ki számlát, ha az autómosást nem nem magam, hanem a cég alkalmazottja végezte volna el. Elfogadható-e a fenti számlázási gyakorlat? A fenti ügylet kapcsán mentesülhet-e az autómosó üzemeltetője a számla kibocsátása alól?


Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (továbbiakban: Áfa-tv.) 159. §-ának (1) bekezdése értelmében az adóalany köteles – ha e törvény másként nem rendelkezik – a 2. § a) pontja szerinti termékértékesítéséről, szolgáltatásnyújtásáról a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője részére, ha az az adóalanytól eltérő más személy vagy szervezet, számla kibocsátásáról gondoskodni.

Az Áfa-tv. 165. § (1) bekezdésének b) pontja alapján mentesül a számla-kibocsátási kötelezettség alól az adóalany abban az esetben, ha a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője az ellenérték adót is tartalmazó összegét legkésőbb a 163. § (1) bekezdésének a) pontjában, illetőleg a 164. § (1) bekezdésének a) pontjában említett időpontig készpénzzel, készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel vagy pénzhelyettesítő eszközzel maradéktalanul megtéríti, és számla kibocsátását az adóalanytól nem kéri.

Ugyanezen § (3) bekezdésének a) pontja szerint az (1) bekezdés b) pontja nem alkalmazható abban az esetben, ha a termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása egy másik adóalany vagy nem adóalany jogi személy részére történik.

Az autómosót üzemeltető adóalany, illetve a nevében eljáró alkalmazott az Áfa-tv. 159. § (1) bekezdése értelmében köteles a kérdéses ügyletről, mint a 2. § a) pontja szerinti adóköteles szolgáltatásnyújtásról számlát kiállítani, függetlenül attól, hogy az általa nyújtott szolgáltatás az önkiszolgálás útján elvégezhető autómosás feltételeinek biztosítására vagy az alkalmazottak által elvégzendő autómosásra irányul.

Ha a szolgáltatást megrendelő magánszemély az autók áfa-alany tulajdonosa nevében jár el, vagyis a számlát a cége nevére kívánja kiállíttatni, akkor az üzemeltető az Áfa-tv. 165. §-ának (3) bekezdése szerint a 165. § (1) bekezdésének b) pontjában foglalt, számla-kibocsátási kötelezettség alóli mentesülésre vonatkozó rendelkezéseket nem alkalmazhatja – vagyis számlát kell kiállítania –, tekintettel arra, hogy ebben az esetben a szolgáltatás nyújtása egy másik adóalany részére történik.

Amennyiben a magánszemély megrendelő a szolgáltatást a saját nevében kívánja igénybe venni, úgy az üzemeltető az Áfa-tv. 165. § (1) bekezdésének b) pontja alapján a számla kibocsátása alól szintén nem mentesülhet, mivel a megrendelő a számla kiállítását kifejezetten kéri.

Az előzőekből következően az üzemeltető, illetve az alkalmazottai által folytatott számlázási gyakorlat nem felel meg az Áfa-tv. rendelkezéseinek.

A kérdést dr. Boda Péter szakértőnk válaszolta meg. További kérdések és válaszok itt.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.