A hét kérdése: bérelt autó költségeinek elszámolása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vállalkozás által bérelt autó bérleti díja, üzemanyag-költsége, és a használattal kapcsolatos egyéb kiadások (karbantartás, javítás) milyen mértékben számolhatóak el a társasági adóalap megállapításánál? Magáncélú használat esetén kapcsolódik-e hozzá adóalap-korrekció? A Tao. tv. szerint a vállalkozás érdekében felmerült költségnek minősül a cégautó használata; a tartós bérlettel bérbe vett személygépjárműre is vonatkozik mindez?


Amennyiben a személygépkocsit a társaság bérli – tartós bérlet -, ez többek között azzal az előnnyel jár, hogy a gépjármű nem kerül a vállalat tulajdonába, és a havi bérleti díjat költségként számolhatja el.

A tartós bérleti konstrukció (operatív lízing) alapja, hogy az ügyfelek egyetlen havi számlán – menetlevéllel igazolt, csakis céges használat esetén a jelenlegi szabályzás szerint áfamentesen – fizetik az összes költséget, s a flottakezelőtől kapják az összes, az autóhasználathoz kötődő szolgáltatást: gumicserét, kötelező karbantartást, s az esetleges egyéb javításokat is. Amennyiben a személygépkocsi bérleti szerződés tartalma arról is szól, hogy a bérléssel összefüggésben a gépkocsinál felmerülő üzemeltetési költség is a bérlőt terheli, akkor a kérdésében említett költségek elszámolhatók.

Amennyiben a magáncélú használat megvalósul, vagyis bármilyen körülmény vagy dokumentum arra utal, hogy a cégautót személyes célra is használják, függetlenül attól, hogy az a társaság tulajdona vagy bérli, akkor az cégautóadó-köteles. Amennyiben a cég belső szabályzatában nem rögzítik, hogy az autókat nem lehet magáncélra használni, akkor – függetlenül a valós helyzettől – már a használat lehetősége is adóztatható.

Rodin adózási konferenciák

Az összes Rodin-konferenciáról itt tájékozódhat.

Személyes használatnak minősül a munkahelyre, a székhelyre vagy a telephelyre a lakóhelyről történő bejárás is. (Kivéve, ha az adott útvonalon kirendelés, külföldi kiküldetés, külszolgálat keretében használják) Ebből az következik, hogy érdemes a belső szabályzatban egyértelműsíteni, hogy az autó magáncélra nem használható.

Amint azt kérdésében is írta, a Tao tv. 3/B. sz. melléklete lehetőséget ad a felmerült költségek elszámolására, amennyiben a cégautóadót a társaság megfizeti, függetlenül attól, hogy bérli a gépkocsit vagy sem, mivel a költségelszámolás a gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII törvény 17/A bekezdése szerint cégautó fizetési kötelezettséggel jár együtt, amely a magáncélú használatot is kiváltja.

A vállalkozásnak az üzleti és magáncélú használatot igazolni kell, mind az Áfa tv. (adóköteles tevékenység végzésének igazolása), mind az Szja tv. 70. § előírásai miatt (egyes juttatások adózása).

A kérdést Stefán Zoltán szakértőnk válaszolta meg. További kérdéseket és válaszokat itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

eÁFA: már benyújtható az önellenőrzés

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) eÁFA-rendszerében már benyújthatók az újfajta bevallási lehetőséggel beadott bevallások önellenőrzései mind a webes felületen, mind a gép-gép kapcsolaton keresztül.

2024. július 1.

Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.