GLOBE-adatlap tervezet
A globális minimumadóval érintetteknek be kell jelenteniük kiegészítő adóalanyiságukat, a vállalatcsoport tagjairól pedig adatot kell szolgáltatniuk. – tudható meg a NAV-Figyelőből.
Kapcsolódó termékek: Adózási kiadványok, Adó Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
2015. január 1-től új támogatási rendszer került bevezetésre a társasági adó rendszerében, melynek központi eleme, hogy az adózó rendelkező nyilatkozatot tehet az adó, adóelőleg egy részének támogatási célú felajánlásáról. Kiket és hogyan lehet támogatni?
Tisztelt Szakértő!
A 2015. január 1-től bevezetett új társasági adó támogatásról szeretném megtudni, hogy kiket és milyen formában lehet támogatni, hogyan működtethető a rendszer már év közben, és lehet-e több célra is felajánlani a támogatást? Milyen adójóváírás realizálható az adózónál?
Tisztelt Kérdező!
A társasági adóról és osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvénybe egy teljesen új rész került be, mely az adóról szóló rendelkezés részletes szabályait tartalmazza, ezek a 24/A. és 24/B. paragrafusok.
A rendelkezés lényege, hogy a társasági adó alanya a tárgyévi fizetendő adójának maximum 80%-át kedvezményezett célra felajánlhatja. Kedvezményezett célnak minősül:
a) filmalkotás 22. § (2) bekezdésében meghatározott támogatása;
b) előadó-művészeti szervezet 22. § (4) bekezdésében meghatározott támogatása;
c) látvány-csapatsport 22/C. § (1) bekezdésében meghatározott támogatása.
Egyidejűleg több célra is lehet megosztva felajánlást tenni. A látvány-csapatsport támogatás esetén meg kell jelölni a konkrét támogatási jogcímeket.
A rendelkezés megtehető már év közben, az előlegek határidejéig, tehát értelemszerűen a havi előlegfizetés esetén havonta, a hónapot követő hó 20-áig, negyedéves előlegfizetés esetén negyedévente, a negyedévet követő hó 20-áig, az adóhatóság által rendszeresített külön nyomtatványon. Az előlegnek az 50%-a ajánlható fel kedvezményezett célra.
Abban az esetben, ha az adózó az előlegekből nem tesz felajánlást, vagy a felajánlott összegek összes értéke nem éri el a tárgyévi fizetendő adó 80%-át, akkor még két lehetősége van az adózónak a felajánlásra:
– amennyiben társasági adó előleg kiegészítésre kötelezett adózóról van szó, akkor a kiegészítésről szóló bevallásban még tehet felajánlást, vagy
– minden esetben a tárgyévi társasági adóbevallásban is megteheti ezt.
A lényeg, hogy ezen esetekben is a felajánlott összeg a tárgyévben összesen a tárgyévre fizetendő társasági adó értékének maximum 80%-a lehet.
Az adóelőleg felajánlására vonatkozó rendelkező nyilatkozatot az adózó adóévenként legfeljebb öt alkalommal módosíthatja (változtathat a támogatott személyén és a felajánlott összegen).
Adó Jogtár Plusz Ingyenes próbalehetőség |
---|
Adó, tb és számvitel témák joganyagai, szakértői magyarázatok, számítási példák, gyorskereső, cégeditor, változásmutató – most egy hónapig ingyenesen! |
A támogatás csak akkor érvényes, és az adóhatóság csak akkor utalja át az összegeket a kedvezményezettek részére, ha az adózó benyújtja a szükséges igazolásokat és egyéb feltételek is érvényesülnek. Az adózónak például nem lehet 100.000 forintot meghaladó adótartozása, és be kell, hogy fizesse az adóelőlegeket, adót.
Fontos kitétel, hogy az adózó a kedvezményezett szervezet részéről ellenszolgáltatásra nem jogosult (kivéve a szponzori szerződés keretében juttatott kiegészítő sportfejlesztési támogatást), az ezzel ellentétes megállapodás semmis.
Az adózónak pedig adójóváírás formájában visszajár:
– az adóelőlegre és az adóelőleg-kiegészítésre tett nyilatkozat esetén a 7,5%,
– az adóbevalláskor az adóra tett nyilatkozat esetén 2,5%.
Az adójóváírás a társasági adó rendszerében adómentes bevételnek minősül.
A kérdést szakértőnk, Lakatos Zsuzsa válaszolta meg. További kérdéseket és válaszokat itt talál.
A globális minimumadóval érintetteknek be kell jelenteniük kiegészítő adóalanyiságukat, a vállalatcsoport tagjairól pedig adatot kell szolgáltatniuk. – tudható meg a NAV-Figyelőből.
Ismertetjük a jogszabályi hátteret és bemutatunk egy érdekes jogesetet.
Az uniós áfarendszerben az előzetesen felszámított adó levonásának joga feltétlen, teljes és azonnali. Ennek azonban számos korlátja van, illetve, ha a levonható adó összegét érintő változás történik, akkor az eredeti adólevonás módosítása is szükséges lehet. Az Áfa kalauz cikkének célja, hogy az adólevonások korrekciójára vonatkozó uniós szabályok értelmezéséhez nyújtson támpontokat az olvasó számára a vonatkozó ítélkezési gyakorlat tükrében. A közösségi szabályozás rövid ismertetését követően az európai bírósági esetjogban megjelenő alapelveket mutatjuk be, majd a meghatározó jelentőségű döntéseket járjuk körbe, a témában született legfrissebb ítéletekre fókuszálva.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!