A hét kérdése: kell adózni az ajándékba kapott pénz után?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ügyfelem nagymamájától másfél millió forintot kapott ajándékba. Be kell jelenteni az ügyletet? Kell adót fizetnie?


A fentebb leírtak szerint az adott ügylet magánszemélyek közötti ingyenes vagyoni érték juttatás, amelyre rendelkezést a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 1. számú mellékletének 7.2. pontja tartalmaz. Ezek alapján a magánszemélyek közötti ingyenes juttatás, ajándék, adómentes jövedelem, tehát személyi jövedelemadó vonzata sincs. („7.2. a magánszemély részére más magánszemély(ek) által ingyenesen vagy kedvezményesen juttatott (fizetett) vagyoni érték; nem alkalmazható e rendelkezés, ha a juttatás (a fizetés) a magánszemély vagy más által teljesített termékértékesítésre (vagyoni érték átengedésére), szolgáltatásnyújtásra tekintettel vagy azzal összefüggésben történik (így különösen nem adómentes a magánszemély által, hálapénz címén megszerzett vagyoni érték)”).

Az illetékről szóló 1990. évi XCIII. törvény (továbbiakban: Itv.) 17. § (1) p) pontja alapján az egyenesági rokonok közötti ajándékozás illetékmentes. Az Itv.  11. § (2) bekezdés előírásai szerint, amennyiben ajándékozást ajándékozási illeték terheli, akkor ezt a tényt 30 napon belül az állami adóhatósághoz be kell jelenteni – viszont kivételeket is felsorol a törvény. Többek között, a 17. § (1) p) pontja szerinti juttatás – azaz egyenesági rokonok közötti ajándékozás – esetén sincs bejelentési kötelezettség.

Amúgy, amennyiben nem egyenesági rokonok között történik az ajándékozás, akkor azt 30 napon belül be kell jelenteni, írásban vagy akár szóban is, ez utóbbi esetben az adóhatóság írásba foglalja, a bejelentésről igazolást küld. Van egy ajánlott nyomtatvány is, amely az adóhatóság honlapjáról letölthető: AVBA. Amennyiben az ajándékozásról irat is született, akkor annak másolatát is csatolni szükséges.

A kérdést dr. Antalóczy Emese szakértőnk válaszolta meg. További kérdéseket és válaszokat itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.