A hét kérdése: szakképzési hozzájárulás
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Kiegészítő tevékenységű (nyugdíjas) társas vállalkozónak juttatott jövedelem után kell-e szakképzési hozzájárulás fizetni?
A kifizetőt terhelő adó alapja a kifizetőnek a természetes személlyel fennálló, adófizetési kötelezettséget eredményező jogviszonyára tekintettel, vagy azzal összefüggésben a természetes személy részére juttatott, kifizetett, a személyi jövedelemadóról szóló törvény rendelkezései szerinti adókötelezettség alá eső nem önálló tevékenységből származó bevételből az adóelőleg-alap számításánál a személyi jövedelemadóról szóló törvény rendelkezései szerint figyelembe vett jövedelem, növelve a munkavállalói érdekképviseletet ellátó szervezet részére levont (befizetett) tagdíj összegével.
A szakképzési hozzájárulásról szóló törvény 4. § (1) bek. szerint nem eredményez adófizetési kötelezettséget, ha a jogi személy, az egyéb szervezet tagja (ideértve az egyházi személyt is) saját jogú nyugdíjas természetes személy. A szakképzési hozzájárulás alapja a hozzájárulásra kötelezettet terhelő szociális hozzájárulási adó alapja.
A fentiek szerint a kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó részére juttatott jövedelem után nem kell szakképzési hozzájárulást fizetni.
A kérdést Tóth Judit Viktória szakértőnk válaszolta meg. További kérdések és válaszok itt.