A hitelek devizában való fizetését javasolta a PSZÁF


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) vezetői körlevélben fogalmazta meg elvárásait a hitelintézetek számára arról, milyen magatartást tartana helyesnek a devizaalapú hitelek törlesztése kapcsán az ügyfelekre nehezedő terhek mérséklésével kapcsolatban, amelyben megfontolandónak tartja annak lehetővé tételét is, hogy ezeket a hiteleket devizában fizessék meg.

Az állammal tavaly novemberben kötött, és idén februárban meghosszabbított megállapodással összhangban több hitelintézet is kidolgozott olyan intézkedési csomagot, amely a hitelek átütemezésével, vagy a törlesztési időszak meghosszabbításával, vagy egyéb fizetéskönnyítő módszerekkel próbál a szorult anyagi helyzetbe jutott ügyfeleken segíteni – állapítja meg a PSZÁF. Az ilyen célú csomagok kidolgozását és alkalmazását a felügyelet üdvözli és követendőnek tartja.

Ugyanakkor elengedhetetlennek tartja, hogy ezekről a lehetőségekről az ügyfelek kellő nyilvánossággal és részletezettségben tudomást szerezzenek, így azokkal élni tudjanak annak érdekében, hogy az áthidaló megoldások a gyakorlatban is könnyebbséget jelentsenek. A felügyelet felhívja a hitelintézetek figyelmét arra: a devizaalapú hitelek törlesztésének megkönnyítésére kidolgozott intézkedési csomagjaikról ügyintézőiket, ügyfélszolgálati munkatársaikat oktassák ki, hogy pontos és érvényes információkkal láthassák el az ügyfeleket, illetve a kialakított lehetőségekről – tájékoztató levél, információs füzet stb. – tájékoztassák ügyfeleiket.

A PSZÁF azt is kéri, hogy a hitelintézetek az egyes konstrukciókról készült tájékoztatókat közzétételükkel egy időben küldjék meg neki, és havonta tájékoztassák a különböző konstrukciók alapján módosított szerződések számáról és értékéről. A szerződések módosítása során az ügyintézők az ésszerűség és a hitelintézet üzletpolitikájának lehetőségein belül – az automatikus elutasítás helyett – törekedjenek arra, hogy minél több alternatív megoldást vázoljanak fel a nehézségekkel küzdő ügyfelek számára – szólítja fel a bankokat a PSZÁF.

A devizaalapú hitelek forintra átváltásának lehetősége mellett, a törlesztőrészlet fizetésének megkönnyítésére a felügyelet megfontolandónak tartja e hitelek devizában való megfizetésének lehetővé tételét is, amennyiben erre az ügyfelek részéről igény mutatkozik, és ezt a hitelnyilvántartás technikai és adminisztrációs háttere lehetővé teszi. Ez a megoldás a felügyelet megítélése szerint a fogyasztók viszonylag szűk körét érintené, ám szintén alkalmas eszköz lehetne az ügyfelek elégedettségének helyreállítására. A vezetői körlevél felhívja a figyelmet arra: a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben mind a hitelező, mind az adós, de a pénzügyi rendszer egésze számára is fontos, hogy a rossz adósságállomány szintje ne emelkedjen tovább. A vezetői körlevélben foglaltaknak nincs kötelező ereje – rendeltetése a prudens működés elősegítése –, ám megvalósulásukat a PSZÁF figyelembe veszi ellenőrzése során.

Forrás: Magyar Nemzet Online


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.