A KKV-k 2021. évi iparűzési adójának csökkentése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Cikkünk a vészesen közelgő, február 25-i nyilatkozattételi határidőre tekintettel az általános tudnivalók rövid összefoglalásával igyekszik támpontokat adni a KKV-k 2021. évi helyi iparűzési adójának csökkenése, az állami támogatás igénybe vétele kapcsán.

A 2021. évben a 639/2020. (XII.22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet1) szerint a helyi iparűzési adót – ha az önkormányzati rendelet szerinti adómérték 1%-nál több – 1%-os adómérték alkalmazásával kell megállapítani a KKV törvény szerinti mikro-, kis és középvállalkozások esetében. A jogszabályi kritériumok szerint azok a vállalkozások jogosultak az „adóelőnyre”, amelyeknek a 2021. évben az összes foglalkoztatotti létszáma nem éri el a 250 főt, és az éves nettó árbevételük, vagy mérlegfőösszegük legfeljebb 4 milliárd forint. A vállalkozásnak a KKV törvényben előírt feltételeket – a nettó árbevételre vagy mérlegfőösszegre vonatkozó értékhatár kivételével – alkalmaznia kell vonatkozóan, így a partner és kapcsolt vállalkozásokra vonatkozó speciális összeszámítási szabályokat is.

Amennyiben egy vállalkozásnak a székhelye szerinti településen kívül más településen van a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) szerinti telephelye, akkor a jogalany településenként – az adónemet bevezető önkormányzat illetékességi területén – alanya az iparűzési adónak. Ez azt jelenti, hogy az adócsökkenés időszaka és hatása az egyes településekhez az ott fennálló adóalanyisághoz és adókötelezettséghez kapcsolódik.

Az adózó a 2021. I. félévére a már bevallott, míg a II. félévére a bevallandó adóelőleg 50%-át fizeti csak meg az alábbi feltételek teljesülése esetén:

  • a jogi személy, egyéb szervezet utolsó elfogadott beszámolójában megjelenő adatok, míg az Szja-tv. hatálya alá tartozó vállalkozó esetén a 2020. évben végződő adóév árbevétel- és létszámadatok a fentieknek „megfelelőek”;
  • 2021. február 25-ig (jogvesztő határidő!) a vállalkozás nyilatkozatot tesz a NAV-hoz a „21NYHIPA” nyomtatványon, s ebben arról nyilatkozik, hogy
  • mikro-, kis- és középvállalkozásnak minősül,
  • az adócsökkentést, mint a 640/2020. (XII. 22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet2) szerinti támogatástartalomnak megfelelő összeget jogosult igénybe venni átmeneti támogatásként, és
  • 2019. december 31-én nem minősült az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Atr.) szerinti nehéz helyzetű vállalkozásnak, vagy nehéz helyzetű vállalkozásnak minősült ugyan, de nem áll az Atr. 6. § (4a) bekezdés c) szerinti eljárás hatálya alatt, továbbá esetében az Atr. 6. § (4a) bekezdés d) pontja szerinti körülmény sem áll fenn.

Az adózónak a nyilatkozat mellett a Htv. szerinti telephelye(i) címét is be kell jelentenie a NAV-hoz, ha azt eddig nem tette meg [„Adat- és változásbejelentő lapok” -> „telephely bejelentése”]. A NAV az adózó hozzá beérkező (egyetlen) nyilatkozatát akkor tudja ugyanis a Htv. szerinti telephely önkormányzati adóhatóság(ok)hoz is továbbítani, ha a telephely a nyilvántartásában szerepel!

Ha az adózó „nyilatkozatot” nem tesz, vagy azt határidőn túl nyújtja be, akkor 2021. március 16-ig, illetőleg 2021. szeptember 15-ig a korábban bevallott adóelőlegének a mérséklését kérheti az Art. 69. §-ában foglaltakra és a Korm. rendelet1. szerinti 1%-os adómérték alkalmazására hivatkozással. Ez a kérelem illetékmentesen nyújtható be. Ilyen esetben az előlegmérséklés összegéről az önkormányzati adóhatóság határozatban dönt – ekkor a meg nem fizetett adóösszeg a bevallott adóelőleg 50%-ánál kevesebb, ha az önkormányzati rendelet adómértéke 2% alatti.

A Korm. rendelet szerinti adócsökkenés – az 1%-os adómérték szabályának alkalmazása révén – végső soron a 2021. adóévi iparűzési adó megállapítása és bevallása alkalmával realizálódik. Az adózónak a 2021. évben kezdődő adóévről szóló iparűzési adóbevallásban kell nyilatkoznia – bevallási nyomtatvány Főlap I. pont 10. sorban „X”-el jelölve, és a VII. pont 16. sorban a Korm. rendelet1 szerinti 1 %-os adómérték rögzítésével – az adócsökkentés érvényesítéséről. Az adózó által meg nem fizetett adóévi adó összege: a 2021. adóévi iparűzési adóalap és a (Korm. rendelet1 szerinti 1 %-os adómérték, valamint az önkormányzati rendelet szerinti adómérték) mérték-különbözet szorzatának eredményével azonos.

Az iparűzési adóban a 2021. évre vonatkozóan tételes adóalap (2 500 000 Ft/település) szerinti adózást választó kata-alanyokat e minőségükre tekintettel adóelőleg-bejelentési, -bevallási, és -fizetési kötelezettség, valamint (főszabályként) adóbevallás-benyújtási kötelezettség nem terheli. Ezen kata-alanyok az adóévi adójukat évente két egyenlő részletben fizetik meg. Ebből következően a Korm. rendelet1 szerinti 1%-os adómérték csökkentő hatása a kata-alanyok esetén a 2021. évben közvetlenül (önadózás eredményeként) érvényesül olyan módon, hogy a kata-alany a 2021. adóévi iparűzési adóját – két egyenlő részletben – 1 %-os adómérték alkalmazásával, nyilatkozat tétele vagy egyéb kérelem nélkül fizeti meg (március 16-éig és szeptember 15-éig).

A cikk folytatásában az adókedvezmény önkormányzattal való elszámolásáról olvashat.

A cikk szerzője dr. Kovács Attila okleveles adószakértő, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központjának oktatója.

iparűzési adó csökkentése


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.