A munkaerő-piaci járulék hatása a járulékfizetésre


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2010. január 1-jétől a foglalkoztatók és a biztosítottak is – ideértve az egyéni vállalkozói és társas vállalkozói kört is – a munkanélkülivé válás esetére járó ellátás fedezetére munkaerő-piaci járulékot fizetnek.

A munkaadói és munkaerő-piaci járulék

A munkaadói járulékot a munkaadó a vele munkaviszonyban álló munkavállaló után a társadalombiztosítási járulékalap alapulvételével volt köteles megfizetni.A munkaadói járulék fizetési kötelezettség mértékét befolyásolta a járulékalapot képező jövedelem összege is. A munkaadó a minimálbér kétszeresének megfelelő járulékalapig 1 százalék, a járulékalap minimálbér kétszeresét meghaladó része után 3 százalék munkaadói járulékot volt köteles fizetni.

Nem kellett munkaadói járulékot fizetni például a Polgári törvénykönyv hatálya alá tartozó megbízási, valamint vállalkozási jogviszonyból származó jövedelmek után sem, vagy a gazdasági társaságok személyesen közreműködő tagjainak kifizetett jövedelme után, ha a személyes közreműködés nem munkaviszony keretében történt. Nem kellett munkaadói járulékot fizetnie az egyéni vállalkozónak sem, saját maga után és a segítő családtagként foglalkoztatott közeli hozzátartozója után, de meg kell fizetnie a munkaviszony keretében foglalkoztatottak után.

Tehát a munkaadói járulék megállapítása során minden esetben vizsgálni kellett, hogy a biztosított milyen jogviszonyban állt, hiszen csak a munkaviszonynak minősülő jogviszonyban állók után merült fel a munkaadói járulék fizetési kötelezettség. Vizsgálandó szempont volt továbbá a járulékalapot képező jövedelem nagysága, ugyanis ez alapvetően meghatározta a fizetési kötelezettség mértékét is.

A foglalkoztató által fizetendő társadalombiztosítási járulék mértéke 2010. január 1-jétől 27 százalék, ebből a nyugdíj-biztosítási járulék 24 százalék, az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulék 3 százalék. Az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékon belül a természetbeni egészségbiztosítási járulék 1,5 százalék, a pénzbeli egészségbiztosítási járulék 0,5 százalék, a munkaerő-piaci járulék 1 százalék.

A foglalkoztató a juttatott jövedelem összegétől függetlenül 1 százalék rögzített mértékű munkaerő-piaci járulékot fizet. A foglalkoztató társadalombiztosítási járulék fizetési kötelezettsége nem csak a munkavállalói után áll fenn. A társadalombiztosítási járulékot minden biztosított után meg kell fizetni. Biztosítottnak minősül a munkaviszonyban vagy azzal egy tekintett alá eső jogviszonyban álló személy, a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló és a választott tisztségviselő abban az esetben, ha járulékalapot képező jövedelme eléri a tárgyhónapot megelőző hónap első napján érvényes minimálbér összegének a 30 százalékát, illetve naptári napokra annak Nem beszélhetünk munkaviszonyról abban az esetben sem, ha a foglalkoztató a biztosítottnak más foglalkoztatónál fennálló biztosítási jogviszonyára tekintettel juttat járulékalapot képező jövedelmet. Ebben az esetben a magánszemélyt terheli a fizetendő járulékok megállapítása és megfizetése, amely kötelezettséget a biztosítási jogviszony szerinti foglalkoztatója átvállalhatja. Ez a kötelezettség magában foglalja a társadalombiztosítási járulék megfizetésének kötelezettségét is.

Az előzőekből is kitűnik, hogy a foglalkoztatót terhelő munkaerő-piaci járulék már nem kizárólag a munkaviszonyhoz kötődik.

A vállalkozói kör esetében

2009. december 31-éig az egyéni és társas vállalkozó az egészségbiztosítási járulékalap után a minimálbér kétszeresének megfelelő járulékalapig 2,5 százalék, a járulékalap minimálbér kétszeresét meghaladó része után 4 százalék vállalkozói járulékot fizetett.

Nem kellett vállalkozói járulékot fizetnie annak a személynek, aki öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesül, vagy arra jogosulttá vált. Szintén nem terhelte a vállalkozói járulék megfizetésének kötelezettsége azt az egyéni és társas vállalkozót, aki a vállalkozói tevékenysége folytatásával egyidejűleg munkaviszonyban is állt, vagy oktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytatott.

Ha az egyéni vállalkozó társas vállalkozóként is biztosított volt, a vállalkozói járulékot csak az egyéni vállalkozásában kellett megfizetnie. Ha az egyéni vállalkozó a Tbj. 31. §-ának (6) bekezdésében foglaltak szerint nyilatkozatot tett a társas vállalkozás részére, a vállalkozói járulékfizetési kötelezettségét társas vállalkozóként teljesítette. Ha a biztosított társas vállalkozó egyidejűleg több gazdasági társaság személyesen közreműködő tagja volt, a vállalkozói járulékot abban a vállalkozásában kell megfizetnie, amelyben a Tbj. 31. §-ának (5) bekezdése szerint volt járulékfizetésre kötelezett.

A 2010. január 1-jétől hatályos szabályok szerint a vállalkozói kör is munkaerő-piaci járulékot fizet.

Az úgynevezett többes jogviszonyban állók esetében markáns a változás. (Többes jogviszonyban állónak nevezzük azt a vállalkozót, aki vállalkozása mellett heti 36 órát elérő foglalkoztatásban is áll, illetve a nappali tagozatos tanulókat, hallgatókat.) A 1,5 százalékos munkaerő-piaci járulék megfizetésére nem kötelezett :

  • az az egyéni és társas vállalkozó, aki közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytat, vagy a vállalkozói tevékenysége mellett munkaviszonnyal is rendelkezik,
  • az az egyéni és társas vállalkozó, aki saját jogú nyugdíjas vagy a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló jogszabályban meghatározott reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte.

A Tbj. végrehajtására kiadott 195/1997. (IX. 5. ) kormányrendelet 5/G. §-a szerint a munkaerő-piaci járulékfizetési kötelezettség alóli mentesítés tekintetében nem minősül munkaviszonnyal rendelkezőnek a munkavállaló, ha fizetés nélküli szabadságon van.

Matlné Kisari Erika cikke teljes terjedelemben az Adó szaklap 2010/4. számában olvasható


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.