A nonprofitok is a társasági adó alanyai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bevallást kell benyújtaniuk akkor is, ha nem folytattak vállalkozási tevékenységet.


Az alapítványként, közalapítványként, egyesületként, köztestületként, egyházként, lakásszövetkezetként, vagy európai területi együttműködési csoportosulásként (a továbbiakban együtt nonprofit szervezet) működő szervezeteknek – függetlenül attól, hogy a 2012-ben folytattak-e vállalkozási tevékenységet – , a társasági adó alanyának minősülnek, így kötelesek társasági adó bevallást benyújtani – közölte a NAV.

Azon nonprofit szervezeteknek azonban, amelyek a 2012. adóévben vállalkozási tevékenységből származó bevételt nem értek el, vagy e tevékenységhez kapcsolódóan költséget, ráfordítást nem számoltak el, lehetőségük van arra, hogy a társasági adó bevallására szolgáló 1229-es nyomtatvány benyújtása helyett társasági adóbevallást helyettesítő nyilatkozat beküldésével tegyenek eleget a bevallási kötelezettségüknek. A társasági adó bevallást helyettesítő nyilatkozat megtételére a 2013. február 25-éig benyújtandó 1201-es bevallás főlapjának E blokkjában van lehetőség – írja az adóhatóság.

A „nulla értékadatú bevallás kiváltására” rendszeresített NY nyilatkozat a társasági adóbevallást helyettesítő nyilatkozatot nem váltja ki – figyelmeztet a NAV.

Amennyiben az érintett nonprofit szervezetek február 25-ig nem tesznek társasági adóbevallást helyettesítő nyilatkozatot, úgy a társasági adó bevallási kötelezettségének már csak a 1229-es nyomtatvány 2013. május 31-éig történő benyújtásával tehetnek eleget. Ha 2012-ben vállalkozási tevékenységből származó bevételt nem értek el, vagy e tevékenységhez kapcsolódóan költséget, ráfordítást nem számoltak el, akkor a 1229-es nyomtatvány nulla értékadattal is benyújtható.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 4.

eÁfa bevallás előnyei – új technológiák alkalmazása az Áfa rendszerében

2024-ben bevezetésre került az elektronikus áfa rendszer, amely a digitalizációban rejlő lehetőségek kihasználásával az áfa bevallások elkészítésében vállalt adóhatósági támogatás keretében csökkenti a vállalkozások számára az adminisztrációs terheket. Egyúttal kijelöli a fejlődés irányát is, amelyben a végső cél az új platformok használatának elterjedése. A HÍD Consulting segítségével áttekintjük a digitális szabályozás részleteit