A pénzügyi képviselő, mint adójogi képviselő


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy vállalkozásnak az adóeljárásokban mindig gondoskodnia kell adójogi képviselőről – olvasható az RSM DTM blogbejegyzésében.


Ez lehet törvényes képviselet, amikor is a cégjegyzésre jogosultak járnak el az adóeljárás során, vagy pedig eseti, illetve állandó meghatalmazáson alapuló képviselet. Az állandó meghatalmazáson alapuló képviselet egyik speciális formája a pénzügyi képviselet.

A pénzügyi képviselő, mint az adóigazgatási eljárások speciális szereplője, minden adózással összefüggő kötelezettség teljesítésekor gyakorlatilag ügyfele állandó meghatalmazottjaként jár el.

A pénzügyi képviselet lényege, hogy a képviselő osztatlan és közös felelősséget vállal a megbízója magyarországi adókötelezettségeinek teljesítéséért, miközben ügyfele nevében, annak javára jár el az adóhatóság előtt.

A pénzügyi képviselő megbízása törvényi előírás az EU-n kívül letelepedett, de belföldön adóköteles ügyleteket végző vállalkozások esetében, illetve egy lehetőség az ilyen tevékenységet folytató, de a közösség más tagállamában székhellyel rendelkező vállalkozások részére. Utóbbiakat ugyanis a NAV könnyen ellenőrizheti, elérheti – végső esetben akár a külföldi adóhatóság bevonásával. Ebből a szempontból a harmadik államban letelepedett vállalkozások magyarországi pénzügyi képviseleti „kényszere” egy kockázatminimalizáló, gyakorlati megfontolás eredménye.

Mit csinál a pénzügyi képviselő?

A külföldi vállalkozás belföldi adókötelezettségeinek (elektronikus úton történő) teljesítése és az őt megillető jogok gyakorlása során a pénzügyi képviselő a megbízója nevében teljes körűen jár el – a kapcsolat szorosságára jellemző, illetve részben annak következménye is, hogy a pénzügyi képviselet fennállása alatt a külföldi vállalkozás az adóhatóság előtt személyesen vagy más képviselője útján nem járhat el.

A pénzügyi képviselő feladatai:

  • ellátja a képviseleti megbízást,
  • részt vesz a külföldi vállalkozás magyarországi adóregisztrációs eljárásában,
  • a külföldi vállalkozás belföldi adóügyeivel összefüggésben belföldi pénzforgalmi számlaszámot nyit, mivel a NAV kizárólag erre a számlára utalja a külföldi vállalkozást megillető adókat,
  • valamint a képviselt vállalkozás adatait a képviselet elfogadásától számított 15 napon belül bejelenti a NAV Kiemelt Adózók Adóigazgatóságához. Az adóhatóság a bejelentett adatok valódiságának ellenőrzése után, de legkésőbb 2 héten belül kiadja a külföldi vállalkozás adószámát, illetve nyilvántartásba veszi a pénzügyi képviselőt.
Mérlegképes Kreditkártya

Szerezze meg Ön is kötelező kreditpontjait Kiadónk minőségi képzésein! További részletekért kattintson ide!

Rodin mérlegképes kreditpontos rendezvények – további részletek itt.

A Complex Kiadó kreditpontot érő kiadványai

Egyetemleges felelősség

A pénzügyi képviselő egyetemlegesen felel az általa képviselt külföldi vállalkozás(ok) adókötelezettségéért. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a mindenkori pénzügyi képviselő egyetemlegesen felel az adott időpontban általa képviselt valamennyi külföldi vállalkozás belföldi adókötelezettségéért, ideértve a pénzügyi képviseletet nála felmondó, de új pénzügyi képviselőt ki nem nevező külföldi vállalkozás adókötelezettségét is. Emiatt a pénzügyi képviselő elemi érdeke, hogy megbízása felmondása esetén új pénzügyi képviselő folytassa a munkáját – az új pénzügyi képviselő be nem jelentéséből fakadó adókötelezettség-szegésekért ugyanis a „régi” pénzügyi képviselő felel.

Mint látható, a képviselő szemszögéből ez az egyik legszorosabb bizalmi és felelősségi kapcsolat, ami ügyfél és képviselője között fennállhat, hiszen az egyetemleges felelősség miatt egy rossz döntés következményeit a képviselő ügyfelével együtt kénytelen viselni, és e következmények alól nem jelent az sem kibúvót, ha a képviselő, kiszolgáltatva ügyfelének, nem tudott minden olyan tényről, körülményről, amely annak adókötelezettségét érinti.

A bejegyzés szerzője dr. Fekete Zoltán Titusz, az RSM DTM Hungary Zrt. adómenedzsere. Az RSM DTM blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 13.

Árfolyam az áfában (XIV. rész)

Amennyiben a számla korrekciójára kerül sor, felmerül a kérdés, hogy milyen árfolyamot kell alkalmazni a korrekciós bizonylaton.