A szakképzési hozzájárulás új szabályai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2013. január elsején léptek hatályba a szakképzési hozzájárulás megállapításával és a fizetési kötelezettség teljesítésével összefüggő új szabályok – tájékoztat a NAV.


A szakképzési hozzájárulásra kötelezettek köre

2013. január 1-jétől a szakképzési hozzájárulás alanyává válik az a gazdasági társaság is, amelyet felsőoktatási intézmény alapított, illetve amelyben a felsőoktatási intézmény részesedést szerzett. A szakképzési hozzájárulás alapja a hozzájárulásra kötelezettet terhelő szociális hozzájárulási adó alapja, amely bizonyos feltételek mellett csökkenthető.

A kötelezettség alapjának korrekciója:

A szakképzési hozzájárulás alapját csökkenti a munkavállalóknak a szociális hozzájárulási adó alapjának megállapításánál figyelembe vett munkabérének összege, de legfeljebb a kedvezménnyel érintett munkavállalónként havonta 100 ezer forint, melyet a szociális hozzájárulási adó alanya

  • a pályakezdő munkavállalók után,
  • a tartósan álláskereső személyek után,
  • a gyermekgondozási díj folyósítását követően, a gyermekgondozási segély, valamint a gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt vagy azt követően foglalkoztatott munkavállalók után,
  • a szabad vállalkozási zónában működő vállalkozás által foglalkoztatott új munkavállalók után,

a foglalkoztatás első két évében igénybe vehető szociális hozzájárulási adókedvezményt érvényesít. Részmunkaidős foglalkoztatott esetén legfeljebb 100 ezer forint arányosan csökkentett része vehető figyelembe.

A szakképzési hozzájárulás alapját csökkenti munkavállalóknak a szociális hozzájárulási adó alapjának megállapításánál figyelembe vett munkabérének összege, de legfeljebb a kedvezménnyel érintett munkavállalónként havonta 500 ezer forint, amely munkavállalók munkaviszonyára tekintettel a tárgyhónapban a szociális hozzájárulási adó alanya a kutatók foglalkoztatása után járó szociális hozzájárulási adókedvezményt érvényesít.

Részmunkaidős foglalkoztatott esetén legfeljebb 500 ezer forint arányosan csökkentett része vehető figyelembe. Részmunkaidős foglalkoztatásnak minősül az a foglalkoztatás, amelynek munkaszerződésben meghatározott időtartama nem éri el a betöltött munkakörre érvényes teljes munkaidőt.

A szakképzési hozzájárulás alapjának korrekciója kizárólag azokkal az említett szociális hozzájárulási adó terhére érvényesíthető adókedvezményekkel összefüggésben jöhet szóba, amely esetekben a munkáltató 27 százalékos mértékű adókedvezményt érvényesített.

A START BÓNUSZ kártya birtokában történő foglalkoztatás esetén a foglalkoztató szintén 27 százalékos mértékű adókedvezményt érvényesít, de ebben az esetben továbbra sincs lehetőség a szakképzési hozzájárulás alapjának korrigálására.

Nem csökkenthető a szakképzési hozzájárulás alapja olyan esetben sem, ha a munkáltató bármilyen okból a szociális hozzájárulási adókedvezményt a munkavállalójával összefüggésben nem érvényesítette.A szakképzési hozzájárulás mértéke a szakképzési hozzájárulás alapjának 1,5 százaléka.

A szakképzési hozzájárulás teljesítéséről, hozzájárulás visszatérítéséről további információkat példákkal illusztrálva a NAV tájékoztatójában talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 6.

Háztáji adok-veszek: lecsapott a NAV

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőrei egy Mosonmagyaróvár melletti tanyán tetten illegális kereskedelmet lepleztek le.