A szegedi polgármester megtartaná a jelenlegi helyi adókat is


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Szeged MSZP-s polgármestere támogatja az új, egységes ingatlanadó bevezetését, ugyanakkor megtartaná a jelenlegi, az önkormányzatok által kivethető, ingatlanokhoz kapcsolódó öt adónemet is. Botka László szerint ha ezek megszűnnének, akkor az önkormányzatoknak biztosan ki kellene vetniük az új ingatlanadót, amely a tervek szerint egyébként nem lenne kötelező. A Budapesti Ügyvédi Kamara tagja úgy véli: az új adónem igazságos bevezetéséhez minden egyes ingatlant egyenként kellene felértékelni.

Szeged szocialista polgármestere a Független Hírügynökségnek elmondta: bár a részleteket szeptemberig dolgozza ki a kormány, így azok még nem ismertek, az egységes ingatlanadó bevezetésének elveivel egyetért. Botka László szerint a tervezet egyszerűsítené az ingatlanok adóztatását, valamint igazságosabbá tenné a rendszert, jelenleg ugyanis országosan mindössze 3 millióan fizetnek ingatlanuk után valamilyen adót.

Az MSZP-s városvezető ugyanakkor megfontolandónak nevezte azt a javaslatot, hogy az egységes ingatlanadó beveztésével ne szűnjön meg kötelezően az eddig létező idegenforgalmi, kommunális, építmény-, telek- és luxusadó. A kormány jelenlegi tervei szerint ugyanis hiába nem lenne kötelező az önkormányzatoknak az egységes ingatlanadó beveztése, a másik öt adónem megszűnésével kieső adóbevételek miatt vélhetően az összes településnek be kell majd vezetnie azt.

Szegeden például jelenleg évi egymilliárd forint bevétele van a városnak az építményadóból, és ennek kiesését nem viselné el a város költségvetése – mondta Botka László.

Balogh Béla, a Budapesti Ügyvédi Kamara tagja szerint ahhoz, hogy az új adót igazságosan lehessen bevezetni, minden egyes ingatlant egyenként kellene értékelni. A luxusadó megállapításához használt rendszer ugyanis nem jó erre a célra, annál ugyanis kerületenként és utcánként szorzószámot határoztak meg és abból számították az értéket. Pedig minden egyes ingatlannak lehetnek egyéb értékbefolyásoló tényezői is, például hogy merre néz az ablak, vagy éppen tartanak-e állatot a szomszédban.

Az ügyvéd álláspontja szerint kapkodó megoldás volt az ingatlanadó bejelentése, hiszen még mindig nem lehet tudni, hogy az önkormányzatoknak milyen paraméterek szerint és hogyan állapíthatják meg az ingatlanok értékét.

Forrás: Uno


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.