A válság 9 furcsasága


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Új típusú kihívásokat hozott a válság, amire új válaszokat ad a lakosság, a vállalati szektor, a bankrendszer, illetve új megoldásokat keresnek az államok is. Kilenc furcsaságot emeltünk ki.

1. Eurókészpénz, rossz időzítéssel

Becslések szerint a magyar lakosság 2009 első negyedévében, vagyis a forint szempontjából negatív árfolyamcsúcs idején mintegy 150 milliárd forintért vett eurót, amit a statisztikák szerint azóta is készpénzben tart. Számoljunk csak!

Ha a 310-315 forintos árfolyamon megvett euró ma 280-285 forintot ér csak, akkor ezen a cash-mennyiségen a magyar befektetők 10 százalékos veszteséget szenvedtek el, és akkor még nem is vettük figyelembe az euró, illetve a forinttartás potenciális hozamának különbségét!

Mindez nem jelenti azt, hogy feltétlenül túlzott volt az óvatosság! Ha pár hónap múlva egy sokkal gyengébb forint idején elemezzük a lakosság viselkedését, lehet, hogy megemeljük majd a kalapunkat a bölcs készpénztartók előtt.

2. A bankok biztosan veszteséges üzletei

A magyar bankok félnek a tőkehiánytól, ezért bőszen lakossági forrásokat gyűjtenek. Ugyanakkor félnek a kockázatoktól is, ezért forrásaikkal nem hiteleznek, hanem azokat biztonságos helyen tartják. Mi történik? A bankok akciós betétgyűjtési kampányaikkal 12-13 százalékon vesznek fel pénzt a lakosságtól, majd berakják 9,5 százalékon a jegybankba kéthetes betétbe ugyanezeket a forrásokat. Ha ez egész évben így marad, és a bankok a 2800 milliárd forintnyi kéthetes betét mellett 500 milliárd forintot overnight betétben (azaz egyéjszakás betétben) tartanak, akkor akár 80-100 milliárd forintos bankrendszerszintű veszteséget is elszenvednek. Nagyon furcsa ügylet, igaz, ha a túlélés a tét, semmi sem drága.

3. A bankok leállítják az új hitelezést, pedig ebből élnek, és ezzel már nem szabadulnak meg a régi rossz hitelektől, csak mélyítik a válságot

Izgalmas játékelméleti kérdés, hogy a kockázatoktól irtózó bankok egyénileg racionális viselkedése milyen csoportosan rémes eredményhez vezet. Mindenki csökkenti a hitelkihelyezéseit, a mérlegfőösszegét, jó adósoknak sem adnak új hiteleket. Ezzel mélyül a válság, a forrásszűke miatt egyre több vállalat kerül nehézségbe, amely végigsuhan a gazdaságon, és további beszállítók hitel-visszafizetését veszélyezteti. Az állam ugyan segít programokkal, állami tulajdonba vett bankok hitelezésével, de ezzel eltéríti a piaci kockázatárazást, ami hosszabbá teheti a válságot.

4. Nincsenek tőkegarantált alapok

A szép múltbeli hozamok idején a befektetési alapkezelők boldog-boldogtalannak el tudták adni az élelmiszerbe, nyersanyagba, egzotikus részvénypiacokba is fektető (legalábbis ezek jó teljesítményére opciót kötő) tőkevédett alapokat. Aztán bedőltek a piacok, ezek pedig a normál betéteknél sokkal gyengébb, sokszor nulla megtérülést hoztak.

Újabban egyáltalán nem indulnak tőkegarantált alapok, mert nem lenne kereslet irányukban. Pedig most, a változékonyság időszakában lenne ezekre igazán szükség. Hiszen most jó eséllyel következik be nagy esés, de nagy emelkedés is. Az ügyfelek szempontjából pedig az esetleges bukásoknál érvényesülne a garancia haszna, de ha már valóban tartós trend a felívelés, akkor a garantált alap részesedést enged a nyereségből.

5. Nincs kockázati tőke, hedge fund, nincsenek ingatlanalap-indítások!

Ezek az elmúlt időszakban levitézlett, népszerűségüket vesztő befektetések jó, előremutató hozamokat ígérhetnének, hiszen olcsók az ingatlanok, nincs banki finanszírozás, remek cégek is kockázati tőkéért kuncsorognak. Csak éppen a piacon olyan olcsón megvehetők a korábban bedőlt befektetések, 30-40 százalékos áron kimazsolázhatók a meglevő portfóliók, ezért senki nem akar száz százalékon új alappal indulni.

6. Nagy a változékonyság, a vevők mégsem osztják meg a kockázatot

A lakosság éppen a megnőtt volatilitás idején hagyja el a portfóliódiverzifikálás aranyszabályát és kollektív befektetések (például részvényalapok) helyett egyedi papírokba fektetnek. Mivel Magyarországon ez a trend leginkább az OTP részvényeihez vezette el a lakossági befektetőket, és a bank az utóbbi időben felülteljesítette a piacot. Nálunk ez a stratégia éppen bejött, de mindenképpen nagy a kockázat.

7. Az államok eladósodása több módon is drágítja az államok finanszírozását

A világ meghatározó gazdasági övezetei éppen a jövő nemzedékek kárára adósodnak el, ami talán elkerülhetetlen, de mindenképpen önsorsrontó stratégia. Amikor a világ országai együttesen is 7 százalékos államháztartási deficitet gyártanak és a fejlett világ GDP-arányos államadósságai az össz-GDP 80 százalékáról, 110 százalékra emelkedik. Akkor olyan kötvénykínálat várható, amely alaposan megemelheti a hozamokat. Ez a magasabb kamatkörnyezet még drágábbá teszi az életet, vagyis az adósságok finanszírozását.

8. A megnövelt pénzmennyiség még nem növeli az inflációt

Az államok öntik ki a pénzt a gazdaságba, ami elvileg inflációhoz kellene hogy vezessen, de különös módon ez nem történt még így. A magyarázat ismét a bankok nemhitelezési gyakorlatához kötődik. Ha a bankok nem hiteleznek, nem multiplikálódik a pénz, ezért nincs inflációs nyomás, hiába indul el több pénz a rendszerben. A kérdés az, hogy mit hoz a jövő? Ha elindul a gazdasági növekedés, elindulhat a pénzmultiplikációs hatás is.
Ha pedig majd felfelé menet az államok nem szívják vissza a pénzeket, akkor eljöhet az emelkedő infláció ideje.

9. Segítenek Magyarországon a magas nyersanyagárak

Magyarország nyersanyagokban szegény ország, például az olaj ára minden termékbe beépül – így szólnak a tankönyi mondatok. Most mégis úgy tűnik, hogy a fejlődő piacok, a kelet-közép-európai régió és azon belül a magyar piac szempontjából is az emelkedő nyersanyagárak, kiemelten is az olajár nagyon fontos pozitív hatást jelent. A fejlődő piacok, az EMEA-régió a befektetők szempontjából sokszor egy sztori, hiszen a portfóliómenedzserek az egész régiót együtt kezelik. Úgy tartják, hogy ez egy nyersanyagkitett régió, ha újra emelkednek a nyersanyagárak, sok friss tőke érkezik a fejlődő piacokra, például Dél-Afrikába és Oroszországba, ebből pedig a magyar piac is részesedik.

Forrás: FigyelőNet


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.