Adóalapképzés a bizományosi konstrukció esetén


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az előző cikkben alaposan körbejártuk a bizományosi szerződés két típusát és a teljesítési időpontok alakulását eladási, illetve vételi bizomány esetén. Röviden összefoglalva a bizományosi konstrukcióban két viszonylatot különböztetünk meg, a megbízó és a bizományos, valamint a bizományos és harmadik személy közti ügyletet, amelyek összefüggenek egymással. A megbízás irányulhat valamely termék(ek) eladására, illetve beszerzésére. Eladási bizomány esetén a teljesítési időpontnak mindkét viszonylatban meg kell egyeznie, vételi bizománynál ennek nem kellene megegyeznie, azonban az adókockázat minimalizálása érdekében célszerű ezt is egy időpontra hozni.

Kiemelten fontos a bizományi díj és az adóalap témájának alapos ismerete, mivel bár már több mint 10 éve új Áfa törvény van hatályban, a NAV mégis mentett át a korábbi törvény értelmezéséből a mai mindennapos gyakorlatba.

Az Áfa tv. 70. § (1) bekezdés b) pontja szerint termék értékesítése esetén az adó alapjába beletartoznak a „ felmerült járulékos költségek, amelyeket a termék értékesítője, szolgáltatás nyújtója hárít át a termék beszerzőjére, szolgáltatás igénybevevőjére, így különösen: a bizománnyal, egyéb közvetítéssel, csomagolással, fuvarozással és biztosítással összefüggő díjak és költségek”. Ugyanitt a (2) bekezdésben „Az (1) bekezdés b) pontja alkalmazandó abban az esetben is, ha a járulékos díj és költség áthárítása külön megállapodáson alapul.”

Az előbbi alapján tehát a törvény járulékos költségként említi a bizományi díjat. Járulékos költségként csak akkor képes valamely költség az adó alapjának részévé válni, ha ugyanaz a nyújtója és ugyanaz a megrendelője, mint a főügyletnek. Bizományi konstrukció esetén a főügylet az mindig a termék megszerzése, eladására irányul, azaz a bizományos és a harmadik személy között zajlik. Azaz a vételi bizomány lesz az, amikor a termék megrendelője és a bizományosi szolgáltatás nyújtójának személye megegyezik. Vételi bizománynál a megbízó megrendelőként lép fel a beszerzett termék és a bizományosi szolgáltatás vonatkozásában is, azaz a bizományosi díj az adó alapjának részévé tud válni járulékos költségként. Ez azt jelenti, hogy a bizományi díj nem fog önálló ügyletet képezni, a termék ellenértékével együtt számlázandó, ezért célszerű a megbízónak és a bizományosnak úgy meghatározni a termék ellenértékét, hogy az már magába foglalja a bizományosi díjat is.

Nézzük meg ezt egy gyakorlati példán keresztül, a megbízó megbízza a bizományost, hogy vásároljon neki öt darab terméket 63.500 Ft-ért (bruttó összeg). A felek 10.000 Ft-ban határozzák meg a bizományosi díjat. Bizományos be is szerzi az öt terméket 63.500 Ft-ért és kiszámlázza a teljes díjat megbízója felé a következőképpen: 50000 (alapár) + 10000 (bizományosi díj) = 60000 * 0,27 = 76.200 Ft. A bizományos végső egyenlege ezen az ügyleten: 16.200 – 13.500 = 2.700 Ft fizetendő adó. Tekintettel a hivatali gyakorlatra nagyon figyeljünk oda, hogy a teljesítési időpont mindkét viszonylatban (eladó-bizományos, bizományos-megbízó) ugyanaz legyen.

Eladási bizomány már nem ilyen egyszerű, hiszen eleve különbözik két minőség, ugyanis a bizományos az eladást harmadik személy felé teljesíti, míg a megbízó irányába bizományosi szolgáltatást teljesít. Máshonnan megközelítve, a bizományos a megbízótól megveszi a terméket, amit elad harmadik személy részére, és a tevékenységéért bizományi díjat fog felszámolni megbízója felé. Ebből logikusan következik, hogy a bizományos nem lehet termékértékesítő és szolgáltatás nyújtó is a megbízó felé, azaz a bizományosi díj nem vehetné fel a járulékos költség minőségét, azonban a NAV hatályos joggyakorlata mégis négyszögesíti a kört, és nem engedi, hogy a bizományosi díjat külön számlázza le megbízója felé.

Adókockázat minimalizálása érdekében a felek semmi esetre se állapodjanak meg abban, hogy a bizományos külön számla keretében számlázza le a bizományosi díjat, mert ha ezt megteszi és a megbízó ezt a számlát levonásba helyezi, akkor a NAV könnyen adókülönbözetet tárhat fel nála, amelynek bírság vonzata is lehet. E helyett a felek kövessék a hatóság által elvárt gyakorlatot, a megbízó termékértékesítésről kiállított számlájának pénzügyi rendezése során számoljanak el a bizományosi díjjal.

Nézzük meg ezt is konkrét példán keresztül, ami az egyszerűség kedvéért legyen az előző példa fordítottja, azaz a megbízó azzal bízza meg a bizományost, hogy adjon el öt terméket 50.000 + ÁFA összegért, és a bizományosi díj legyen 10.000 Ft.

Amennyiben a felek minimalizálni kívánják az adókockázatot, akkor a megbízó 50.000-10.000 = 40.000 + ÁFA (10.800 Ft) összegben fogja kibocsátani a számláját, míg a bizományos harmadik személy irányába 50.000 + ÁFA (13.500 Ft) összegben fog számlázni. Az ügylet kapcsán a költségvetés nyeresége 13.500 – 10.800 = 2.700 Ft általános forgalmi adó.

A cikk szerzője: Molnár Péter független adótanácsadó


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.