Adócsökkentés halasztva, felfüggesztve a tulajdonosi program


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A miniszterelnök a válság kezeléséről szóló tanácskozáson az Új Tulajdonosi Program és az adócsökkentés felfüggesztését javasolta. A tervek szerint fél évre befagyasztanák a reálbéreket.

A pénzpiaci válság miatt elhalasztják a jövőre tervezett adócsökkentést, felfüggesztik az Új Tulajdonosi Program bevezetését, és bár megőrzik a bérek a reálértékeket, azt kéri a kormány a munkaadói és munkavállalói oldal képviselőit, hogy az emelésről később döntsenek. Ezt a miniszterelnök jelentette be a jegybankelnökkel és a parlamenti pártok frakcióvezetőivel folytatott megbeszélésen.

A VGO információi szerint a tanácskozáson ismertették a gazdaság élénkítésével kapcsolatos terveket. A miniszterelnök 12 pontban gyűjtötte össze javaslatait. Ezek között szerepel a reálbérek fél évre történő befagyasztása. Eszerint legközelebb júniusban kerülnek sor a reálbérek emelésére.

A kormány a tervek szerint komplex közpénzügyi csomagot terjesztene a Parlament elé, amelyben szerepelne a költségvetési plafon intézménye is – ebben mindegyik parlamenti párt egyetért.

A miniszterelnök közlése szerint a 2008-as hiánycélt a GDP arányához képesti 4 százalékról 3.4 százalékra mérsékelnék, a jövő évre tervezett 3.2 százalékos deficitet pedig 2.9 százalékra csökkentenék. Gyurcsány Ferenc jó hangulatúként értékelte a megbeszélést, amit Veres János pénzügyminiszter vasárnap a pártok szakértőivel folytat tovább.

A Fidesz és az SZDSZ is időt kért a csomag áttanulmányozására. A Fidesz és a KDNP továbbra is ragaszkodik a költségvetés és az adótörvények visszavonásához. Az SZDSZ frakcióvezetője azt mondta: az SZDSZ nem adná fel az adócsökkentési terveket, míg Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője az intézkedési csomag forrásoldalát hiányolta.

Az MSZP-frakció vezetője, Lendvai Ildikó azt ígérte: támogatják a hiánycsökkentés felgyorsítását, és készek megvizsgálni és végrehajtani az ehhez szükséges kiadáscsökkentést – számol be a KlubRádió.

Gyurcsány Ferenc 12 pontja – VGO gyűjtés

1. Korlátlan garanciát biztosítanak a betéteseknek, ahogy azt a hét közepén bejelentette. Az ehhez szükséges törvényt hétfőn a parlamentben a házszabálytól való eltéréssel azonnal megszavaztatja.

2. Bajnai Gordon 807 milliárd forintos – a kis- és közepes vállalkozásoknak szóló – csomagját tovább bővítik, s a forrásokat átalakítják hozzá.

3. Javítani fogják a hitelintézetek vállalkozásoknak szóló hitelnyújtó-képességét, hogy megakadályozzák a bankok kockázatoktól való félelmeit és a bizalmatlanságot.

4. A forint elleni támadás miatt jogszabályokat hoznak annak érdekében, hogy a befektetési alapoknak és a nyugdíjpénztáraknak nagyobb érdekeltsége legyen állampapírokat vásárolni.

5.Az idei költségvetési teljesítésben a tervek szerint a 4 százalékos hiánycélt 3,4 százalékra csökkentik, amely a nyugdíjpénztári korrekcióval 2,9 százalékot jelentene. Ezzel a kormány teljesítené a maaschtrichti kritériumok ezt illető feltételét.

6. A jövő évi gazdasági növekedésre óvatosabb becsléseket, terveket készítenek, hogy igazodjanak a nemzetközi elemzők által jósolt mértékhez.

7. A 2009-es költségvetésben a hiányt 3,2-ről 2,9 százalékosra módosítják, amely a nyugdíjpénztári korrekcióval 2,6 százalékos lenne.

8. A nagyobb bizonytalanság miatt elhalasztják az állami bevételcsökkenést előidéző adócsökkentési programot. Amennyiben szabad pénzek állnak majd rendelkezésre, jövőre visszatérnek rá.

9. A társadalmi partnerekkel a 2009-es bértárgyalásokon a reálbérek januártól júliusig tartó befagyasztását javasolják, ezért megértést kérnek a munkavállalóktól és a munkaadóktól.

10. A részvényárfolyamok esése miatt a kormány az Új Tulajdonosi Program bevezetésének a felfüggesztését tervezi.

11. Gyurcsány javasolja, hogy a közpénzügyi csomagot egy csomagként fogadja el a parlament, amely kiterjedne a különböző alrendszerekre, illetve a plafontörvényt hozzáillesztenék, valamint a költségvetési tanács bevezetését is.

12. A Nemzeti Pénzügyi Felügyelet határ- és jogkörének emelését tervezik, így a garanciavállaló képessége is megemelkedne. Brüsszelben ugyanakkor továbbra is kezdeményezik az egységes európai pénzügyi szabályozó hatóság létrehozását.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.