Adócsökkentés jön Romániában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A korábbi hírekkel ellentétben nem módosította a román kormány csütörtöki ülésén az adótörvény rendelékezéseit, így január 1-jétől újabb adócsökkentések léphetnek hatályba. 


A bukaresti szakértői kabinet csütörtökön tartotta utolsó ülését teljes jogkörrel, jövő héttől ugyanis csak ügyvivői mandátummal rendelkezik az új kabinet beiktatásáig. Romániában vasárnap tartottak parlamenti választásokat. 

Anca Dragu pénzügyminiszter elmondta, nem módosították az adótörvény rendelkezéseit, ami azt jelenti, hogy a január 1-jétől hatályba lépő újabb adócsökkentéseket nem halasztották el. Így például az általános forgalmi adó egy százalékponttal, 19 százalékra csökkenhet. 

A hét elején a választásokat megnyerő Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Liviu Dragnea kérte Dacian Ciolos miniszterelnöktől több adócsökkentő intézkedés halasztását. Dragnea arra hivatkozva kérte például az egy százalékpontos áfacsökkentés halasztását, hogy a PSD 2018-tól 2 százalékponttal, 18 százalékra akarja mérsékelni ezt az adónemet.

 

Jelenleg nem világos, hogy az új kormányt sikerül-e még az idén beiktatni, a PSD ugyanis nem javasolt miniszterelnök-jelöltet. Dragnea egy csütörtök este tartott sajtótájékoztatón leszögezte, függetlenül attól, hogy mit tett eddig a jelenlegi kormány, ők saját gazdaságpolitikájukat vezetik be kormányzásuk során. Arra viszont nem tért ki, hogy konkrétan az áfacsökkentést szándékukban áll-e halasztani. 

Romániában a gazdasági válság miatt 2010-ben emelték 19 százalékról 24 százalékra az áfát, amelyet idén januárban csökkentettek 20 százalékra.

A jelenleg hatályos adótörvény az áfacsökkenés mellett eltörli 2017. január 1-jétől az üzemanyag 7 eurócentes pótlólagos jövedéki adóját, valamint az ipari létesítményekre kivetett, oszlopadónak nevezett különadót.

A kormány csütörtöki ülésén arról is döntött, hogy január 1-jétől 5,25 százalékkal nőnek a nyugdíjak Romániában.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 7.

A jövedelem-(nyereség-) minimum szabályozás kapcsolata az egyéb társaságiadó-jogintézményekkel

A jövedelem-(nyereség-) minimum nem újkeletű a társasági adó rendszerében, cikkünk nem is a jogszabályi háttér ismertetésével kíván foglalkozni, hanem azt vizsgálja meg, hogy miként befolyásolja bizonyos más társasági adó jogintézmények alkalmazhatóságát az, ha az adózó az adóalapját a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (Tao. tv.) 6. § (5) bekezdés b) pontja alapján állapítja meg.

2024. november 6.

Illeték-kötelezettség: szerződéses érték vagy forgalmi érték?

A forgalmi értéknek vagyonszerzés, öröklés esetén kiemelkedő szerepe van, ugyanis ez az illetékfizetés összegének alapja. Miután a vagyonszerzési illeték alapja a forgalmi érték (illetve a terhekkel csökkentett forgalmi érték, vagyis az ún. tiszta érték), az illetékkiszabási eljárás meghatározó sarokpontja a forgalmi érték-megállapítás. Érdekes jogesetet mutatunk be.

2024. november 6.

A nemzetközi áru- és személyszállítás megítélése az áfában

Az Adó szaklap írásában a teljesség igénye nélkül példaesetek ismertetése útján azt mutatja be, hogy az általános forgalmi adó alanyainak milyen módon merülhet fel adókötelezettségük abban az esetben, ha Magyarország, valamint más közösségi tagállamok és harmadik országok között megvalósuló áru- és személyszállításra irányuló különféle ügyleteket teljesítenek. Emellett azt is megvizsgálja, hogy a nemzetközi szállítási és fuvarozási szolgáltatások milyen feltételek mellett valósulhatnak meg adómentes ügyletekként és egyéb ügyletekhez kapcsolódó járulékos mellékszolgáltatásokként.