Adóellenőrök Ferrarival


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Három országra kiterjedő adócsalás-sorozatot leplezett le az osztrák és német adóhatóság közreműködésével az APEH. Az osztrák adóhatóság 2006 júniusában öt magyar vállalkozásról kért hivatalos információkat az APEH-től. Valamennyiről kiderült, hogy fantomcég.

Volt, amelyiket halottak adataival alapították, mások hajléktalan tulajdonosok nevén szerepeltek a cégnyilvántartásban. Később, a két ország adóhatóságának bécsi találkozóján kiderült: egy magyar tulajdonban lévő, ausztriai székhelyű, de Németországban működő vállalkozás nagy értékű, kevés kilométert futott autókat vásárolt Németországban, majd azokat magyarországi vállalkozásoknak adta tovább. Azok szinte azonnal továbbították a járműveket egy használtautó-kereskedelemmel foglalkozó ismert vállalkozásnak.

AZ APEH Kiemelt Adózók Igazgatósága keretei között működő központosított ellenőrzési szakterülete a német és az osztrák társhatóságtól megkapta ugyan azoknak a cégeknek az adószámát, amelyek a döntően Németországban vett autókat papíron megvásárolták az osztrák cégtől, csakhogy azok mind fantomcégek voltak, így rajtuk keresztül nem lehetett tovább követni az autók útját – számol be a Népszabadság Online.

Az APEH végül – kénytelen-kelletlen – ˝favágó módszerhez˝ nyúlt. A gépjármű-nyilvántartásból alvázszámuk alapján egyenként azonosították a Magyarországon nettó áron (azaz az áfa megfizetése nélkül) értékesített autók jelenlegi tulajdonosait, és tőlük kiindulva visszafelé indultak el az értékesítési láncon.

Az adóhatóság gyakorlatában szokatlan vizsgálat eredményeképpen kiderült, hogy az adócsalók Ausztriában működtetett cége tizenöt fantomvállalkozás közbeiktatásával juttatta el a Németországban vett autókat annak a vállalkozásnak, amelyet – az adótitokra hivatkozva az adóhatóság nem kívánta megnevezni a céget – az APEH illetékesei a szövevényes ügy egyik kulcsszereplőjének, s a tranzakciók irányítójának tartanak.

Juhász István, az APEH Kiemelt Adózók Igazgatóságának igazgatója a Népszabadságnak elmondta: a három országot érintő csalássorozat elkövetői kevéssel több, mint 687 millió forinttal rövidítették volna meg a költségvetést, ha az érintett országok hatóságai nem fognak össze ellenük.

Az összehangolt akció eredményeképpen az APEH egymilliárd 175 millió forint erejéig (azaz a be nem fizetett áfa, a bírság és a késedelmi kamat együttes összegére) kezdeményezte a legálisan működő autókereskedő cég vagyonának lefoglalását és számláinak zárolását. Így már az APEH-é egy szintén Németországból vásárolt Ferrari F430-as, két különböző Lexus terepjáró és további hat nagy értékű autó.

Álmos László szakigazgató lapunknak azt mondta: az áfa-csalások visszaszorítása érdekében az APEH a jövőben is végez majd a mostanihoz hasonló módszerű ellenőrzéseket, azért, hogy kétséget kizáróan tisztázhassa: a gyanús vagy szokatlan ügyleteket lebonyolító vállalkozások átláthatatlan tranzakcióikkal nem bűncselekményeket próbálnak-e leplezni. Ha igen – mint a mostani esetben is történt – a büntetőeljárást az adóhatóság feljelentése és adatai alapján már a vám- és pénzügyőrség folytatja majd le.

Forrás: Origo


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.