Adóelőny az élelmiszereknél?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Legalább 55, de inkább 60-65 milliárd forintnyi adóbevétel-kiesést okozna, ha az élelmiszerek általános forgalmi adóját (áfa) egységesen 10 százalékra csökkentenék – derül ki a Világgazdaság által végzett számításokból.

Élelmiszer-ipari szervezetek, szövetségek régóta javasolják, hogy a jelenlegi 25, illetve 18 százalékos áfát a már említett mértékre kellene levinni. A forgalom fellendülésén túl ettől azt remélik, így sikerülne visszaszorítani a jelenleg tetemes feketekereskedelmet. Ennek mértékét ágazati képviselők átlagosan a forgalom 30 százalékára becsülik, ám egyes termékpályák esetében ennél is magasabb lehet: számítások szerint a zöldség-gyümölcs piacnak a 40 százaléka zajlik „áfamentesen”.

Ha az ágazatot képviselőknek igazuk van, az adóbevétel-kiesés kisebb lehet a fenti évi 55–65 milliárd forintnál. Ez utóbbi számítás a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett, a háztartások fogyasztási kiadásaira vonatkozó adatokra épül (ezek közül pedig a legfrissebb elérhető, 2008-as számokra). Ezek szerint élelmiszerekre és alkoholmentes italokra a magyarok évente mintegy 1670-1680 milliárd forintot költenek, ebből csak az élelmiszerek forgalma mintegy 1530 milliárdot tesz ki. Erre – lapunk számítása szerint – 355-360 milliárd forintnyi áfabevétel jut. Ez azért kevesebb a 25 százalékos kulcs alapján várható 380 milliárd feletti összegnél, mert az alapvető élelmiszerekre – mint a kenyérféleségek és a tejtermékek – jelenleg is a kedvezőbb, 18 százalékos kulcs van hatályban. Ezt is figyelembe véve, valamint 10 százalékos egységes áfamértéket feltételezve jön ki az 55–65 milliárd forintos bevételkiesés.

Míg korábban az is évekbe telt, mire az alapvető élelmiszerek 7 százalékpontos „áfaelőnyben” részesültek, lehetséges, hogy az élelmiszer-ipari szervezetek hangja ezúttal értő fülekre talál. A Vidékfejlesztési Minisztériumban ugyanis áfacsoportot hívtak életre a lehetséges adócsökkentéssel kapcsolatos számítások elvégzésére – közölte még a múlt héten Czerván György, a tárca agrárgazdaságért felelős államtitkára. Az egyeztetéseken részt vesznek a főbb ágazati szervezetek, valamint a nemzetgazdasági tárca is.

A cikk teljes terjedelemben a Világgazdaság Online-on olvasható.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.