Adómentes a támogatás a digitális átálláshoz


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jövedelemadó-mentessé teszi a szociálisan rászorulóknak a digitális átálláshoz nyújtott állami támogatást a parlamentben hétfőn elfogadott törvényjavaslat.


Az elektronikus hírközléssel és a digitális átállással összefüggő törvények módosítását 288 igen szavazattal, 62 ellenében fogadta el az Országgyűlés.

Jelenleg még nagyjából 572 ezer háztartásban kizárólag hagyományos, analóg földfelszíni sugárzású televízióadást néznek az emberek. Ezek zömében szociálisan rászorulók élnek, ők az analóg műsorszórás lekapcsolása után nem jutnának hozzá a tévék adásaihoz. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság ezért egyszeri, vissza nem térítendő állami támogatást nyújt a leginkább rászorulóknak a set-top boxok, vagyis a digitális vételt lehetővé tevő készülékek beszerzéséhez.

A most elfogadott változtatások értelmében a jogosultak személyes megkeresését és tájékoztatását, illetve a támogatási igényre vonatkozó felmérést a Központi Statisztikai Hivatal végzi, segítséget nyújtanak hozzá a települési önkormányzatok és a járási hivatalok.

A módosítás emellett tiltja, hogy az elektronikus hírközlési szolgáltatók külön díjat számoljanak fel a számla kiállításáért, függetlenül a számla formájától vagy a befizetés módjától. Így tilos lesz díjat felszámolni a sárgacsekkes befizetések után. Azt azonban megengedi a jogszabály, hogy a szolgáltató kedvezményt nyújtson az elektronikus számlát igénylőknek, a számlát bankkártyával, csoportos beszedési megbízással fizetőknek.

Az előfizetői szerződések, valamint a szolgáltatás igénybevételére vonatkozó feltételek kizárólag az előfizetőnek előnyös módon változtathatók a jövőben, vagyis a szolgáltató egyoldalúan nem módosíthatja a feltételeket az előfizetők kárára például akkor, ha jogszabály adó- vagy illetékfizetési kötelezettséget ír elő neki.

A frekvenciahasználati jogosultság megszerzését szolgáló árverési vagy pályázati eljárásokban hozott hatósági döntés bírósági felülvizsgálata az első fokon eljáró Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bírósághoz kerül. Az elsőfokú bírósági döntéssel szemben rendes jogorvoslatra van lehetőség.

A törvény nagy része a kihirdetést követő nyolcadik napon lép hatályba, míg a frekvenciajogosultsággal kapcsolatos felülvizsgálat szabályozása 2013. január 1-jén.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.

2024. április 24.

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.