Adómérsékléssel is ösztönöznék a halfogyasztást


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Magyarországon fejenként alig néhány kiló hal jut egy évben az asztalra, miközben az uniós átlag is 23 kilogramm körül van. A helyzet javítására a kedvezményes áfa lehetősége is felmerült. Az InfoTandem infografikája. 


Most, hogy a héten benyújtották a parlamentnek a halvédelmi törvényjavaslatot, a hal Magyarországon ismét napirenden van. Étlapon már kevésbé, sőt: nyugodtan kijelenthetjük, a hal a hazai napi menük közt egyelőre fehér hollónak számít. Az egy főre jutó éves halfogyasztást illetően különböző számok röpködnek a levegőben (vagy stílusosabban: merülnek fel itt-ott). Hallani 3 kiló alatti vélekedéseket is; az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) nemzetközileg összehasonlítható (2013-ra vonatkozó) statisztikái 5,3 kilóról tudnak; de még a friss kormányzati becslések sem merészkednek 6,2 kilogramm fölé. 

Akárhogyan is van, egyik számot sincs okunk kitenni a globális halbolt-kirakatba – egyikkel sem kerülnénk az első százba a nemzetközi mezőnyben. És az még érthető is, hogy a tengerparti népek fejenként tízszer-hússzor több halat kebeleznek be nálunk: a spanyolok például 42,5, a portugálok 56,8 kilót – az izlandiak 90, vagy épp a Maldív-szigetek lakóinak 166 kilós fejadagjáról nem is beszélve. De például a 23 kilogrammos uniós átlag, vagy még inkább a 13,3 kilós osztrák mutató már arra int: volna még hová fejlődni az étlapunk összetételét illetően. 

Mert hát a hal, ugye, egészséges. Az emberiség egyik legősibb táplálékáról beszélünk, amely a maga többszörösen telítetlen, a szervezet számára nélkülözhetetlen zsírsavaival, komoly szerepet játszhatna például a szív- és érrendszeri betegségek – úgy is, mint vezető halálokok – megelőzésében. (Mondjuk utóbbi, mármint az Omega-3 zsírsavtartalom, a hazánkban oly népszerű, édesvízi pontyot éppenséggel nem jellemzi, mondhatni, gyakorlatilag nincs is benne, ellenben szálkás és zsírosodásra hajlamos, de ettől most tekintsünk el.) Meg különben is, a hal finom – legalábbis annak, aki szereti –, és változatosságot vihetünk vele az étrendünkbe. De ehhez persze többet kéne belőle az asztalra tenni.

Az, hogy újabban miért állunk ilyen makacsul ellen a halnak, nyilván többtényezős történet. Az egyik ezek közül minden bizonnyal az ár. A KSH adatai szerint 2016-ban átlagosan egy kilogramm sertéscomb (csont nélkül) fillérre annyiba került, mint egy kiló élő ponty (szálkával): 1110 forintba. És akkor még ott van a bontott csirke is, a 779 forintos árcédulájával; ez sokakat eltántoríthat. Ezt a gátat némiképp enyhítheti az a kormányzati elképzelés, amely a halfogyasztás mellett az áfacsökkentés eszközével is kampányolna, amit a napokban a szakminiszter is meglebegtetett egy halas rendezvényen. Erről – a 27 százalékos áfa 5 százalékosra mérsékléséről, s ennek nyomán az olcsóbb halról – reálisan leghamarabb a 2018-as költségvetés tárgyalásakor születhet döntés. Az idei karácsonyi terítéket tehát várhatóan még a mai árszerkezetben kell majd átvészelni. 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.