Adót csalt az adócsalás elleni miniszter


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A francia politikus ellen adóhatósági eljárás indult, a bírósági eljárást egyelőre felfüggesztették ellene.


Felfüggesztették Jérome Cahuzac, az adócsalás elleni küzdelemért felelős volt francia költségvetési miniszter perét, amelyben a volt kormánytagot korábbi svájci és szingapúri bankszámlái miatt adócsalással vádolják – közölte szerdán a párizsi büntetőbíróság. A per szeptember 5-én kezdődik újra.

A baloldal egykoron egyik legnépszerűbb politikusának pere – aki három évvel ezelőtti lemondása óta a nyilvánosságtól teljesen visszavonultan él – hétfőn kezdődött, de miután az adóhatóság is indított ellene eljárást, a védelem szerint az igazságszolgáltatás nem vonhatja felelősségre ugyanazon ok miatt. Az ügyvédek az alkotmánytanácshoz fordulnak a kérdés tisztázása érdekében, ezért a bíróság úgy ítélte meg, hogy a semmítőszék és az alkotmánytanács válaszának megérkezéséig elhalasztja a pert.

Jérome Cahuzac ügyvédjei hétfőn arra emlékeztettek, hogy a volt miniszter rendezte adótartozását több mint 2,3 millió eurós összegben, amelyből 500 ezer euró büntetés volt. Az ügyvédek szerint ezért az emberi jogok európai egyezményével ellentétes és szabálytalan újabb eljárást indítani ugyanazon ügyben Cahuzac ellen.

Kiskönyvtár az áfáról sorozat két új kötete + Vacsora-kódex

– Számlakiállítás és elektronikus számlázás a gyakorlatban

– Különös adózási módok az áfa rendszerében és a

– Vacsora-kódex

Rendelje meg most >>

A volt költségvetési miniszter 2013 márciusában mondott le, miután a Mediapart tényfeltáró internetes újság leleplezte, hogy éveken át titkos svájci bankszámlával rendelkezett. Az adócsalás ellen felelős miniszter négy hónapon át cáfolta, hogy valaha is külföldi bankszámlája lett volna, de az oknyomozó portál közzétett egy 2000-ben készült felvételt egy telefonbeszélgetésről, amelyben Cahuzac állítólag a titkos számláról beszél. Miután az ügyészség megállapította, hogy a hangfelvételen a miniszter hangja hallható, eljárást indított az ügyben, amely Francois Hollande államfő 2012-ben kezdődött mandátumának eddigi legjelentősebb politikai botránya volt.

A vádhatóság szerint a volt miniszter 2001 elején, néhány nappal azelőtt zárta be az adóhatóságnál nem bejelentett számláját a genfi UBS banknál, hogy a nemzetgyűlés pénzügyi bizottságának elnöke lett. A számláról a mintegy 600 ezer euró körüli összeget Cahuzac akkor Szingapúrba helyezte át. Az adóhivatal elől elrejtett pénz Jérome Cahuzac orvosi tevékenységéből származott, a volt miniszter ugyanis eredetileg plasztikai sebész, és gyógyszergyárak tanácsadójaként is volt jövedelme.

A botrányt követően jött létre az az új hatóság, amely az illetékes állami szervek segítségével és az érintettek meghallgatásával ellenőrzi le a mintegy kilencezer közéleti személyiség kézzel kitöltött vagyonnyilatkozatait, s kéri a dokumentumok korrigálására azokat, akik jóhiszeműen tévedtek, illetve tesz feljelentést a feltételezett csalók ellen. Már több visszaélést sikerült leleplezni, köztük egy államtitkár ügyét, aki késve fizette be az adóját és ezért kénytelen volt a kormányból távozni, 13 esetben pedig bírósági eljárás is indult pontatlan adóbevallás vagy hazugság miatt.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.