Áfacsaló bűnszervezet ötven tagja ellen emeltek vádat Győrben


Áfacsaló bűnszervezet ötven tagja ellen emeltek vádat Győrben – közölte a NAV Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság sajtóreferense pénteken.

Ihász Tamás közleménye szerint az igazgatóság költségvetési csalás megalapozott gyanúja miatt egy több mint harminc cégből álló számlagyár és a társaságok mögött álló emberek ellen indított nyomozást. Ennek eredményeként emelt vádat a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Főügyészség.

A közlemény szerint a bűnszervezet egy takarítási és informatikai szolgáltatásokat nyújtó céghálózatot és számlagyárat működtetett. Az Online Számla rendszer adataiból kiderült, hogy a kibocsátott fiktív számlákkal megrendelőik jogosulatlanul csökkentették fizetendő áfájukat, amivel csaknem 4,5 milliárd forint kárt okoztak a költségvetésnek.

A számlakibocsátó cégek valós tevékenységet nem folytattak. A cégek élén olyan strómanok álltak, akik többségében nehéz anyagi körülmények között éltek, és pénzért vállalták a névleges vezetői szerepet.

A társaságokhoz papíron bejelentett alkalmazottak a megrendelőknél dolgoztak, csak azért jelentették át őket a fiktív céghálóba, hogy a megrendelők csökkenthessék adójukat a valótlan számlák befogadása után.

A számlagyár felszámolására két éve szervezett akcióban a nyomozók munkáját járőrök, revizorok, informatikusok, a MERKUR bevetési egység és a Terrorelhárítási Központ is segítették. Az akcióban részt vevő mintegy 250 ember 80 helyszínen kutatott bizonyítékok után.

A NAV 4,2 milliárd forint értékben zárolt bankszámlákat és ingatlanokat, emellett nagyértékű gépkocsikat, részvényeket és készpénzt foglaltak le. Az elkövetők önként fizettek meg 632 millió forintot.

A nyomozók a több mint 58 ezer oldalból álló nyomozati iratot 110 dossziéban küldték el a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Főügyészségnek, amely több tucat vádlottal szemben letöltendő szabadságvesztést indítványozott – olvasható a közleményben.

(MTI)

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.