Alacsonyabb jövedékiadó-emelés jöhet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A korábban tervezettnél kevésbé növelné a dohánytermékek jövedéki adóját a parlament költségvetési bizottsága, de az emelést nem két, hanem egy lépésben hajtanák végre az idén december elsején.


Az Országgyűlés honlapján olvasható módosító indítvány indoklása szerint a javaslat célja, hogy ne növekedjenek túlzott mértékben a fogyasztói árak, illetve ne emelkedjen a feketepiac térnyerésének kockázata sem.

A javaslatot az egészségügy többletforráshoz juttatása érdekében szükséges törvénymódosításokról, valamint egyéb törvények módosításáról szóló előterjesztéshez nyújtották be.

Így a cigaretta jövedéki adója az eredeti 13 700 forint helyett 12 500 forint lehet ezer darabonként, és a kiskereskedelmi eladási ár 31 százaléka, de legalább 24 920 forint ezer darabonként. A szivarra, a szivarkára a kiskereskedelmi eladási ár 28,5 százaléka, a finomra vágott fogyasztási dohányra a kiskereskedelmi eladási ár 52 százaléka, de legalább 14 650 forint helyett 12 460 forint lehet a jövedéki adó kilogrammonként.

Az egyéb fogyasztási dohányra a kiskereskedelmi eladási ár 32,5 százaléka, de legalább – a 14 650 forint helyett – 12 460 forint lehet kilogrammonként a jövedéki adó.

Mindezek a változtatások 2012. december 1-jén lépnek hatályba – így még erre az évre költségvetési többletbevételt jelentenek -, míg az eredeti, összességében nagyobb adóemelés két lépcsőben, 2013. január 1-jén, illetve 2013. május elsején lépett volna hatályba.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Jön a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás

Egyszerűsítheti a jogviszonyok mindennapi ügyintézését az adóhatóság vezetésével működő konzorcium uniós támogatással létrejövő fejlesztése, a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) – közölte a NAV.

2024. június 26.

Ismételt adóellenőrzés

Az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Air.) lehetővé teszi az adózó számára, hogy ő maga kérje az ellenőrzés megismétlését, ha álláspontja szerint az általa feltárt új tények, körülmények a korábbi ellenőrzés eredményét megváltoztatnák.