Amikor a vezetők nem tudnak dűlőre jutni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ön is „kényszerdiktátorrá” válik, ha a vezetőségben patthelyzet alakul ki? Ne az embereit hibáztassa – kezdjen hozzá a folyamat kijavításához!

A konszenzusra képtelen vezetőségi testületek a vezérigazgatótól várják a végső szó kimondását – és gyakran fanyalognak az eredmény miatt. Frisch ezt a jelenséget kényszer- diktátor szindrómának nevezi. Számos vállalat csapatépítő és kommunikációs gyakorlatok segítségével próbálja helyreállítani a helyzetet, ez azonban nem működik – érvel a szerző – mivel a probléma oka nem az emberekben, hanem a döntéshozatali folyamatban gyökerezik.

Egyéni preferenciák alapján kollektív döntésre jutni a dolog természeténél fogva problémás. Ha a vezetőségi testületek felismerik, hogy a szavazási rendszerek matematikája hibás, akkor nem vesztegetnek több időt a probléma szempontjából lényegtelen pszichológiai gyakorlatokra, hanem helyette olyan gyakorlati intézkedéseket alkalmaznak, melyek megszüntetik a kialakult patthelyzetet.

Kiindulásképpen tudomásul kell venniük a problémát, és meg kell érteniük annak okát. Ha kettőnél több opció van terítéken, akkor a vezérigazgatónak elő van készítve a terep ahhoz, hogy kényszer-diktátorrá váljon. Még az igen-nem döntések is nehézséggel járnak, mivel minden esetben magukban foglalnak egy harmadik, burkolt lehetőséget is: „Se egyik, se másik.”

Ha a vezérigazgató és a testület megértette, miért jelent gondot számukra a döntéshozatal, akkor az alábbi taktika alkalmazásával minimálisra csökkenthetik a működési rendellenességeket: fejezzék ki egyértelműen, milyen eredményre törekednek, kínáljanak többféle lehetőséget az eredmények elérésére, tegyék próbára a kerítéseket (melyek elmozdíthatóak) és falakat (melyek elmozdíthatatlanok), minél előbb puhatolják ki a preferenciákat, állapítsák meg a lehetőségek előnyeit és hátrányait, valamint dolgozzanak ki olyan új lehetőségeket, melyek megtartják a meglévő opciók legelőnyösebb jellemzőit.

Az ilyen taktikát alkalmazó testületeknek két alapszabályt kell betartaniuk. Először is a tanácskozásnak bizalmas légkörben kell zajlania, mivel a párbeszéd biztonságos légköre lehetővé teszi a testületi tagok számára a kísérleti léggömbök eregetését és az egyezségre jutást. Másodszor pedig a testületi tagoknak elég időt kell adni a lehetőségek tanulmányozásához és az ellenérvek értékeléséhez. Csak így tud a csoport valódi összhangot elérni.

Forrás: Világgazdaság Online


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.