Anyavállalati részvény juttatása dolgozónak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hogyan adózik a magyar foglalkoztató külföldi anyavállalata által juttatott részvény a magyar dolgozónál?


Tisztelt Szakértő!

Egy magyar Kft-nél vagyok alkalmazott és a tavalyi évben meghatározott értékű részvény csomagot kapunk a Kft. külföldi anyavállalatától ingyen. Milyen adókötelezettségeim lépnek fel?

Köszönettel.

Válasz:

Tisztelt Kérdező!

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 77/A. § (1) bekezdése szerint a magánszemély által értékpapír formájában megszerzett vagyoni érték esetében jövedelemnek minősül az értékpapírnak a megszerzése időpontjára megállapított szokásos piaci értékéből az a rész, amely meghaladja az értékpapír megszerzésére fordított igazolt kiadás (érték) és az értékpapírhoz kapcsolódó járulékos költségek együttes összegét. A szokásos piaci érték fogalmát az Szja törvény 3. § 9. pontja határozza meg.

A bevétel adókötelezettségének jogcímét a felek (a magánszemély és az értékpapírt juttató személy, valamint az említett személyek és más személy) között egyébként fennálló jogviszony és a szerzés körülményei figyelembevételével kell megállapítani, és ennek megfelelően kell a kifizetőt, illetőleg a magánszemélyt terhelő adókötelezettségeket (ideértve különösen a jövedelem, az adó, az adóelőleg megállapítását, megfizetését, bevallását, az adatszolgáltatást) teljesíteni.

A felek között egyébként fennálló jogviszony (a leányvállalatnál fennálló munkaviszony) miatt a részvény juttatáskori piaci értéke és a munkavállaló által fizetett ellenérték közötti különbsége, mint munkaviszonyból származó jövedelem adóköteles.

A juttatás időpontja: amikor a munkavállaló a részvény feletti rendelkezési jogot megszerzi.

Ha nem kifizetőtől származik a jövedelem (jelen esetben külföldi anyavállalattól, aki nem kifizető Magyarországon), akkor az alábbiak érvényesek.

Magánszemély kötelezettségei: a negyedévet követő hónap 12. napjáig köteles adóelőleget (16%-os SZJA) és egészségügyi hozzájárulást (27%) fizetni, majd az éves SZJA bevallásban elszámol az előlegekkel. A 27%-os EHO fizetését a magyar munkáltató átvállalhatja.

Amennyiben a bevétel külföldi pénznemben keletkezett, úgy azt a jövedelemszerzés időpontjában érvényes MNB devizaárfolyam alapján kell forintra átszámítani.

Tisztelettel:

Lakatos Zsuzsa

Transzferár- és adószakértő


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.