APEH adós toplista: 169 milliós hiány a csúcs a magánszemélyeknél


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az APEH 2008 második negyedévében 181 adózónál összesen 37,21 milliárd forint összegű adóhiányt állapított meg, amihez mintegy 29,89 milliárd forint összegű jogkövetkezmény társul – derül ki az adóhatóság által közzétett adatokból.

Az APEH érintett körrel szembeni követelése (adóhiány+bírság) 67,1 milliárd forint. Az APEH negyedévente közzéteszi azon adózók adatait, akiknél jogerős határozatban jelentős összegű adóhiányt állapított meg és fizetési kötelezettségüket nem teljesítették az előírt határidőre. A listára a magánszemélyek 10 millió forintot, más adózók 100 millió forintot meghaladó összegű adóhiány esetén kerülhetnek fel.

A mostani listán szereplő 181 nagy adós közül 110 vállalkozás, 71 pedig magánszemély. Az érintett kör átlagos tartozása az adóhiányt tekintve mintegy 205,6 millió forint, a jogkövetkezményeket is beleértve pedig 370,7 millió forint. A legnagyobb adósok között most is sok a felszámolás alatt álló cég, ami rontja a velük szembeni követelés megtérülésének esélyét.

Egymilliárd forint feletti adóhiánya négy cégnek van. A magánszemélyek közül 169 millió forinttal lehetett a pálmát elvinni, 100 millió forintnál nagyobb adóhiánya a listavezetővel együtt három magánembernek van.

Az adóhiány összege szerinti sorrend alapján a „”milliárdosok”” közül az első a listán a VEKTOR TERM NOVA Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. „”f.a.”” (Pirtó) 1,727 milliárd forint adóhiánnyal, amihez 1,311 milliárd forint jogkövetkezmény társul. A második céges helyezett az M2 DATA Hungary Nemzetközi Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. (Budapest) 1,465 milliárdos adóhiánnyal és 1,047 milliárd forint jogkövetkezménnyel. A harmadik a GATE-COMP Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. „”f.a.”” (Érd) 1,338 milliárd forint adótartozással és 934 millió forintnyi büntetőtétellel. A negyedik legnagyobb adóhiányt, 1,067 milliárd forintot a COMPACT DIRECT Kereskedelmi és Szolgáltató KFT.-nél (Üllő) állapították meg, amihez 745 millió forint bírság és kamat kapcsolódik.

A magánszemélyek közül Gazsi István (Budapest) áll az első helyen mintegy 169 milliós adóhiánnyal és 182 millió forintos jogkövetkezménnyel. A „”százmilliósok”” klubjának másik két tagja Pádár Csaba Sándor (Dabas) 108 millió + 84 millió forinttal, és Felber Zsolt (Győr) 104 millió + 65 millió forinttal.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 19.

Kapcsolt vállalkozási viszony megítélése

„X” és „Y” társaság az ügyvezetés egyezőségére tekintettel kapcsolt vállalkozási viszonyban álló adózók. Az „Y” társaság a 100 százalékos tulajdonosa „Z” társaságnak, e két társaság tehát a többségi befolyás alapján minősül kapcsolt vállalkozásnak, az ügyvezetés egyezősége e tekintetben nem áll fenn. Az „X” és a „Z” társaság tulajdonosi háttere teljes mértékben különbözik egymástól, egyik adózó sem gyakorol többségi befolyást a másikban. Kérdésünk arra irányul, hogy „X” és „Z” társaságok között ebben az esetben fennáll-e a kapcsolt vállalkozási viszony.

2024. szeptember 19.

Adóelőnyök a megújult K+F rendszerben

A K+F tevékenységekhez kapcsolódóan már eddig is több adónemben – társasági adó, helyi iparűzési adó, innovációs járulék, szociális hozzájárulási adó, Kiva – lehetőség volt az adóalap csökkentésére vagy adókedvezmény igénybevételére. Az adózási kedvezmények mellett a kutatás-fejlesztési tevékenységek kapcsán a vállalkozások más, közvetlen állami támogatásokra is jogosulttá válhatnak. Ahhoz, hogy ezekkel a kedvezményekkel élni tudjon egy vállalkozás, fontos meggyőződni arról, hogy az adott tevékenység a hazai és nemzetközi szabályozás alapján valóban kutatás-fejlesztésnek minősül-e.

2024. szeptember 18.

Kétszázmilliós adócsalás miatt emeltek vádat több ember ellen

Bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt emelt vádat a Nógrád Vármegyei Főügyészség két gyógyászati segédeszközöket gyártó cég vezetői, ortopéd szakorvosok és társaik ügyében, akik az ortopéd cipők után járó társadalombiztosítási támogatást jogosulatlanul visszaigényelve csaknem 200 millió forint kárt okoztak a költségvetésnek.