APEH-értekezlet: jövőre még nem lesz adóreform


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A becslések szerint a GDP közel 20 százalékának megfelelő, 3.000-5.000 milliárd forint összegű adózatlan jövedelem képződik évente a szürke-fekete gazdaságban – jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn, az Adó és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) országos értekezletén Budapesten.

Az értekezleten Veres János pénzügyminiszter elmondta: a költségvetésnek 50 milliárd forint többlet adó-, és járulékbevétele származott az elmúlt egy évben a gazdaság kifehérítéséből.

Gyurcsány szerint a szürke-fekete gazdaságból be nem folyt adó-, és járulékbevétel mértéke több mint amennyit ma Magyarország a köz- és felsőoktatásra költ. Az említett 3.000-5.000 milliárd forint megközelíti az önkormányzatoknak nyújtott állami támogatás összegét.

A kilencvenes évek adatai azt mutatják, hogy az adó és járulékkulcsok csökkenése nyomán arányosan a bevételek is csökkentek – jelezte Gyurcsány. Elmondta: a jövő évben még nem lesz adóreform, de 2008-ban az a cél, hogy mind a bevallás, mind az adóbeszedés egyszerűbbé váljon. Elmondta: 2008. január 31-ig készülhetnek el azok a javaslatok, amelyek az adórendszer átfogó korszerűsítését alapozzák meg.

Veres János pénzügyminiszter szerint azok, akik átléptek a fehér zónába, a következő évben is ott maradnak, és befizetik a számukra kötelező adót és járulékot. A pénzügyminiszter jelezte, hogy 2008 közepéig összesen 1.717 fővel bővül az APEH létszáma. Az adóhivatal egy új jogszabály nyomán fokozottan ellenőrzi majd azokat a vállalkozásokat, amelyek ˝a minimum adóalap követelményének nem felelnek meg˝. Hozzátette: meg kell vizsgálni azokat a vállalkozásokat, amelyek úgy működnek évek óta, hogy közben jövedelem nem képződik.

A közpénzekkel való felelős magatartást szolgálja az a most készülő jogszabály, amely szerint 2008. márciusától csak azok a vállalkozások vehetnek részt közbeszerzési pályázaton, amelyek bemutatják a nullás igazolásokat, azaz bizonyítják, hogy nincs adó-, és járulék hátralékuk – közölte a pénzügyminiszter.

Jövőre az induló vállalkozások bejegyzési feltételei drasztikusan egyszerűsödnek illetve felgyorsulnak – mondta a pénzügyminiszter. Mivel a változtatással sokan vissza is élhetnek, az újonnan alakuló vállalkozások 20 százalékánál – felhasználva a kockázatelemzés kifinomult módszereit, figyelembe véve a tulajdonosok előéletét is – 90 napon belül helyszíni ellenőrzést tart az APEH.

A társaságok, egyéni vállalkozók minimum adóalap vizsgálata jövőre igen jelentős szerepet kap az adóhivatal tevékenységében – mondta Szikora János, az Adó-és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) elnöke.

Az adóhatóság korábban főleg áfa-vizsgálatokat végzett nagy tömegben, a jövő évtől azonban a jövedelem típusú adók terén is nagy számú ellenőrzésre kerül sor. Az elnök hangsúlyozta: az APEH képes lesz az új feladatatok elvégzésére is, az 1.700 fő új alkalmazottból mintegy 1.000 a jövedelem típusú adók ellenőrzését végzi majd a minimum adóalap speciális kiválasztási szabályai alapján.

Az APEH elnöke az eredményekről szólva elmondta: az államháztartás adójellegű bevételeinek 82 százaléka az adóhatóság közreműködésével folyik be, ennek összege tavaly 7.163,8 milliárd forint volt. Az APEH a tavaly első kilenc havi 4.956 milliárd forinttal szemben 2007 első háromnegyed évében több mint 6.000 milliárd forintot szedett be. Szikora szólt arról, hogy a múlt hét végéig 12,8 millió e-bevallást fogadott az adóhivatal, amelyek fele a járulékokhoz kapcsolódik.

Az elnök jelentős eredménynek nevezte, hogy 81 ezer olyan magánszemély jelentkezett be a társadalombiztosítási kötelezettségek alá, akik e kötelezettségüknek korábban nem tettek eleget, s már meghaladja a 48 ezret azoknak a száma, akik főállású őstermelőként lesznek jogosultak tb-ellátásra.

Elmondta, hogy a múlt hét elején 13.693 vagyonosodási vizsgálat volt folyamatban, közülük már közel 9 ezer legalább jegyzőkönyvi szintig befejeződött, a feltárt adóhiány megközelíti a 34 milliárd forintot. Hozzátette: ilyen vizsgálatokra a következő években is számítani kell.

Az idén is folytatódott az adóminimalizálók ellenőrzése: a tavalyi első kilenc havi 2.800 vizsgálat után az idén szeptember végéig 3.800 ilyen vizsgálatra került sor, amelyek során a múlt évi 47 milliárd forinttal szemben több, mint 49 milliárd forint adókülönbözetet tártak fel.

Forrás: PrivátBankár


Kapcsolódó cikkek

2024. május 8.

Nyugdíjbiztosítás: nem jár automatikusan az adójóváírás!

Az előző évben az államilag támogatott nyugdíjbiztosítási számláikra összesen 145,5 milliárd forintot fizettek be az ügyfelek. Ez szerződésenként csaknem 300 ezer forintnyi befizetést jelent, vagyis a tárgyévi befizetés után járó 20 százalékos adójóváírás a biztosítottakat átlagosan 60 ezer forintnyi adóvisszatérítéshez juttatja. Ez azonban nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 21-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

2024. május 8.

Áfateher a marketingakciókban, promóciókban

Tapasztalataink szerint sok a bizonytalanság a különböző marketingakciók, árengedményi konstrukciók áfa-kezelése tekintetében. Kis túlzással azt állíthatjuk, hogy ahány adóalany, annyiféle áfakezelés. Nagyon sok konstrukció, eljárás létezik (kuponok, pontgyűjtő akciók, utalványok, árengedmények, ingyenesen juttatok termékek, szolgáltatások, szóróanyagok stb.), ám ezek a megoldások jelentős adókockázatot rejthetnek magukban.

2024. május 7.

Niveus: nem nagy siker eddig az eÁFA

Az eÁFA rendszert 2024 elején vezették be, de az elmúlt hónapok tapasztalati alapján eddig nem igazán használták a vállalkozások. A Niveus Consulting Group ügyfélkörében végzett nem reprezentatív felmérés alapján az derült ki, hogy az eÁFA rendszer sok esetben hibákkal küszködik és sok javítás vár még rá annak érdekében, hogy elterjedjen – olvasható a cég közleményében.