Árbevételhez kötött fogyasztóvédelmi bírság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Szeptembertől a vállalkozás nettó árbevételéhez igazodó, jelentősen megemelt bírságot állapíthat meg a fogyasztóvédelmi hatóság súlyos jogszabálysértések esetén. A parlament által elfogadott törvénymódosítás bővíti a szankcionálás lehetőségét és az üzletbezárás eseteit, valamint az adóhatósághoz hasonlóan a fogyasztóvédőknek is lehetővé teszi, hogy a próbavásárláshoz közreműködőket vegyenek igénybe.

Kötelező bírságot kiszabni akkor, ha a vállalkozás hat hónapon belül ugyanazon jogszabályi rendelkezést ismételten megsértette, illetve, ha a jogsértés a fogyasztók életét, testi épségét, egészségét sérti, veszélyezteti, vagy a fogyasztók széles körét érinti, továbbá, ha a kiskorúak védelmét célzó jogszabályi rendelkezések megsértését állapítja meg a hatóság. A bírságtételeket a vállalkozás előző évben elért nettó árbevételéhez igazodva, sávos mértékben határozták meg. Ez a kisebb vállalkozások számára védelmet, a nagyobb cégek számára pedig megfelelő visszatartó erőt jelenthet.

15 ezer forintról indul a bírságösszeg, a maximum azonban a vállalkozás gazdasági erejéhez mérten az alábbiak szerint alakul:

    – a számviteli törvény hatálya alá tartozó, 100 millió forintot meghaladó éves nettó árbevétel esetében annak 5 százalékáig, de legfeljebb 100 millió forintig, illetve a fogyasztók széles körének testi épségét, egészségét sértő vagy veszélyeztető, továbbá a fogyasztók széles körének jelent ős vagyoni hátrányt okozó jogsértés esetén legfeljebb 2 milliárd forintig terjedhet,
    – az előző pont alá nem eső vállalkozás esetében 500 ezer forintig, illetve a fogyasztók széles körének testi épségét, egészségét sértő vagy veszélyeztető, továbbá a fogyasztók széles körének jelentős vagyoni hátrányt okozó jogsértés esetén a vállalkozás éves nettó árbevételének 5 százalékáig, a számviteli törvény hatálya alá nem tartozó vállalkozás esetében pedig ötmillió forintig terjedhet.

A fogyasztóvédelmi hatóság a jövőben a határozatát – jogorvoslatra tekintet nélkül – közzéteszi akkor, ha a határozat fellebbezésre tekintet nélkül történő végrehajtását rendelte el a, ha a határozathozatalra azért került sor, mert a vizsgált termék nem felel meg a biztonságossági követelményeknek, vagy a jogsértéssel érintett üzlet ideiglenes bezárását vagy az áru forgalmazásának, illetve értékesítésének megtiltását rendelte el. Emellett természetesen a jogerős határozatokat is nyilvánosságra hozzák.

Fontos előírás, hogy a próbavásárláshoz a fogyasztóvédelmi hatóságnak is lehetősége lesz úgynevezett közreműködőket igénybe venni.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Áfacsalókra csapott le a NAV

Kriptovalutában, kábítószerben és készpénzben tartotta a vagyonát egy hazai bűnszervezet, amely több, mint félmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot kriptovalutában, készpénzben, ingatlanban, illetve lőfegyver-gyűjteményben halmozták fel. A nagyszabású akció során egyszerre 30 helyszínen csaptak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a MERKUR kommandósai és Bevetési Igazgatóság járőrei. A gyanúsítottak elfogása mellett a bűnös úton szerzett vagyontárgyakat is lefoglalták, továbbá 450 millió forint értékben zároltak ingatlant.

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.