Átalányadózó egyéni vállalkozó ingatlanának értékesítése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy átalányadózó egyéni vállalkozó vállalkozóként ad bérbe egy ingatlant. Tervei közt szerepel azonban, hogy a közeljövőben a szóban forgó ingatlant értékesíti. Ezzel kapcsolatosan kérdeznénk, hogy kell-e az értékesítésből származó jövedelme után a vállalkozásában adózni abban esetben, ha az beszerzéstől számított 5 év már eltelt?

Az átalányadózás szerint adózó egyéni vállalkozó a bevételeit a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) 10. számú melléklete szerint – figyelemmel a 4. számú melléklet rendelkezéseire is – veszi figyelembe [Szja tv. 51. § (1) bekezdés].

Az Szja tv. 10. számú melléklet I. 2. pontja értelmében egyéni vállalkozói bevétel a kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköz értékesítésekor kapott ellenértéke, illetőleg a szokásos piaci értéke (ha ez utóbbi a több), ha annak beszerzési, előállítási költségét az egyéni vállalkozó bármelyik évben költségei között elszámolta, vagy értékcsökkenési leírást számolt el, azzal, hogy ha olyan ingatlant idegenít el, amelyet nem kizárólag üzleti célból használt, akkor az ebből származó jövedelem adózására egészében a XI. Fejezetben foglalt rendelkezéseket kell alkalmaznia.

Kizárólag üzemi célt szolgálnak azok a tárgyi eszközök, amelyeket a magánszemély önálló tevékenységével (tevékenységeivel) kapcsolatban használ, azokat más célra részben sem használja, és üzleti nyilvántartásai ezt egyértelműen alátámasztják. Nem minősülhet kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköznek a személygépkocsi és a termőföld.

Tekintettel az Szja tv. 54. § (1) bekezdésében foglaltakra, miszerint az átalányadózás évében felmerült összes költséget elszámoltnak kell tekinteni, beleértve a korábban és az átalányadózás időszakában beszerzett tárgyi eszközök beszerzési és előállítási értékének az átalányadózás időszakára jutó értékcsökkenési leírását is az Szja tv. 11. számú melléklet II. Fejezete szerint, ezért, ha a bérbe adott ingatlan kizárólag üzemi célú ingatlan, akkor annak értékesítésekor kapott ellenértéket (vagy a szokásos piaci értékét, ha az több) az egyéni vállalkozás bevételének kell tekinteni.

Ha azonban a bérbe adott ingatlan nem kizárólag üzemi célú ingatlan, akkor annak értékesítésekor kapott ellenértékéből az ingatlan-átruházásból származó jövedelemre vonatkozó általános szabályok szerint kell a jövedelmet és az adókötelezettséget megállapítani. (2022. október 20.)

Hivatkozott jogszabályhelyek:

− Szja tv. 51. § (1) bekezdés

− Szja tv. 54. § (1) bekezdés

− Szja tv. 10. számú melléklet I. 2. pont

A kérdés és a válasz az Adó szaklap 2023/1-2-es számában jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.