Augusztustól módosult az egyszerűsített foglalkoztatás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Augusztus 1-től még egyszerűbb lett az idénymunkások foglalkoztatása, a létszámkeret akár egy nap alatt is felhasználható, és a munkavállaló személyi adatait a munkanap végén is elegendő beleírni a munkaszerződésbe.

Nem kell minden hónapban újra megállapítani a foglalkoztatható alkalmi munkások számát, hanem akár egyenlőtlenül is beosztható a létszámkertet. Ha például főállású munkavállalót nem foglalkoztat a munkáltató, akkor egy nap egy alkalmi munkavállaló vehető fel az év minden napján, azaz egy évben 365-ször foglalkoztatható alkalmai munkavállaló. Ennek a keretszámnak a beosztása azonban a munkáltatóra van bízva, akár egy nap is alkalmazhat 365 embert, de akkor az év többi 364 napján egyszerűsített foglalkoztatásban már nem foglalkoztathat. Ha a 365 napos kereten túlmenően több munkavállalóra lenne szüksége, akár egy napos határozott időre is felvehet további embereket, de már teljes közteherfizetés mellett, a Munka Törvénykönyve általános szabályai szerint – áll a NAV információs füzetében.

Egyszerűsödött a mezőgazdasági idénymunka fogalma, eltörölték a saját gazdaság területén való munkavégzés feltételét. A mezőgazdasági idénymunka a növénytermesztési, erdőgazdálkodási, állattenyésztési, halászati, vadászati ágazatba tartozó munkavégzés, továbbá a termelő, termelői csoport, termelői szervezet, illetve ezek társulása által a megtermelt mezőgazdasági termékek anyagmozgatása, csomagolása – a továbbfeldolgozás kivételével -, feltéve, hogy azonos felek között a határozott időre szóló munkaviszony időtartama nem haladja meg egy éven belül a 120 napot. Mezőgazdasági idénymunkánál az év adott időszakához vagy időpontjához kötődőnek kell tekinteni az olyan munkavégzést is, amely az előállított növény vagy állat biológiai sajátossága miatt végezhető el kizárólag abban az időszakban vagy időpontban.

Csökkennek az adminisztrációs terhek is: a munkaszerződés írásba foglalásakor a formanyomtatványra munka megkezdéséig csak a felek megnevezését kell beírni, valamint a kötelező tartalmi elemekben megállapodni, a személyi adatokat elegendő a nap végén kitölteni.

Egyszerűsített foglalkoztatásnál a munkaidő-beosztás a Munka Törvénykönyve rendelkezéseitől eltérően az egybefüggő munkavégzés első napján is közölhető. A munkáltató munkaidőkeret hiányában is elrendelhet egyenlőtlen munkaidő-beosztást, és nem kell alkalmazni a betegszabadságra, egyéb munkaidő-kedvezményekre vonatkozó, valamint a munkaviszony megszűnésekor az igazolások kiadására vonatkozó előírásokat. Amennyiben a felek írásban kötöttek munkaszerződést, nem kell alkalmazni a munkaidő-nyilvántartásra, valamint a munkabérről szóló írásbeli elszámolásról szóló rendelkezéseket sem.

Forrás: NAV információs füzet az egyszerűsített foglalkoztatásról


Kapcsolódó cikkek

2024. május 23.

NAV: fiktív számlákat fogadott be több gyógyszertár

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egy számlázási láncolat ellenőrzésekor négy gyógyszertárnál állapította meg, hogy fiktív számlákat fogadtak be. A gyógyszertárak 6,5 millió forint adót vallottak be utólag, azt befizették a költségvetésbe, a számlakibocsátó cégek adószámait a hatóság törölte.

2024. május 23.

Az innovációs járulék változásai

Közeledik a 2023. adóévi elszámoló bevallás benyújtásának határideje az innovációs járulék tekintetében is, emiatt célszerű áttekinteni az adónemet érintő 2023-as változásokat.

2024. május 22.

Hamis termékekre csapott le a NAV

Hamis márkajelzésű cipőket, sportmezeket, adatkábeleket és fülhallgatókat foglaltak le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőrei mintegy százmillió forint értékben egy bolgár kamionban Gyulánál.