Az 1 százalékos törvény 2011-es változásai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az idén is komoly kihívást jelent az alapítványoknak, más kedvezményezetteknek az 1 százalékos összeg felhasználásáról szóló közlemény helyes kitöltése. Az Adó szaklap 2011/3-4. számában megjelent cikk a törvény változásain túl a közleménnyel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat is ismerteti.

A rendelkezés módja

A legfontosabb törvényi változás a borítékos rendelkezési módszer megszüntetése. 2010-ben ugyanis még lehetőség volt arra, hogy a magánszemély egy borítékban helyezze el a rendelkező nyilatkozatát, és ezt a lezárt, adóazonosító jelével ellátott „kis borítékot” a bevallásával együtt egy „nagy borítékban” elhelyezve küldje vissza az adóhatósághoz. Ez a lehetőség 2011-ben megszűnik, tekintettel arra, hogy a borítékos módszer sem az adózók, sem az adóhatóság számára nem volt ideális. Egyrészt ugyanis a személyi jövedelemadó-bevallást benyújtó magánszemélyek számára lényegesen egyszerűbb volt a bevallás részeként, annak egy külön lapján rendelkezni.

Itt érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy a 1053-as számú bevallásban, illetve a 1053E számú egyszerűsített bevallásban található rendelkező nyilatkozat már nem a bevallás „D” lapján található, hanem az úgynevezett „EGYSZA” lapon. Ezt a lapot kell tehát – akár papíralapon, akár az AbevJava programmal – kitölteni akkor, ha a magánszemély a bevallása, egyszerűsített bevallása részeként kíván rendelkezni.

A magánszemély 2011-ben a 2010. évi adójának 1 százalékáról szóló rendelkező nyilatkozatát alapvetően három módon juttathatja el az adóhatósághoz.

  • Egyrészt a bevallás, egyszerűsített bevallás papíralapon történő vagy elektronikus benyújtása esetén lehetőség van a rendelkező nyilatkozatot az adóbevallási nyomtatvány részeként megküldeni azzal, hogy ha a magánszemély nem maga készíti el az adóbevallását, akkor a képviselőnek adott meghatalmazásnak a rendelkező nyilatkozat benyújtására is ki kell terjednie.
  • Másrészt munkáltatói adómegállapítás esetén megküldhető a nyilatkozat a magánszemély munkáltatója útján. Ebben az esetben a rendelkező nyilatkozatot egy lezárt, a magánszemély adóazonosító jelével ellátott borítékban kell elhelyezni, a borítékot annak ragasztott felületén áthúzódóan alá kell írni, és azt legkésőbb május 10-éig át kell adni a munkáltatónak.
  • Harmadrészt 2011-ben is lehetőség van arra, hogy a magánszemély a bevallásától függetlenül küldje meg a rendelkező nyilatkozatát az adóhatósághoz. A nyilatkozatot vagy egy lezárt, a magánszemély adóazonosító jelével ellátott postai borítékban kell elhelyezni, és azt személyesen vagy postán megküldeni, vagy elektronikus űrlapként, az ügyfélkapun keresztül kell eljuttatni az Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz.

A rendelkező nyilatkozatokat a korábbi évekhez hasonlóan legkésőbb 2011. május 20-áig kell eljuttatni az állami adóhatósághoz. Egyéni vállalkozók, áfafizetésre kötelezett magánszemélyek – akik február 25-éig kötelesek a személyi jövedelemadó-bevallásukat benyújtani – esetében szintén május 20-a a rendelkezésre vonatkozó határidő. Azaz ezek a személyek megtehetik, hogy amennyiben a február hónapban benyújtott bevallásukban nem rendelkeztek az 1 százalékról, akkor az előző bekezdésben ismertetett módon a bevallástól elkülönülő rendelkező nyilatkozatot nyújtanak be.

Lényeges változás továbbá az, hogy a május 20-ai határidő jogvesztő. Azaz ettől az évtől igazolási kérelem benyújtása esetén is érvénytelenek a május 20. napját követően benyújtott rendelkező nyilatkozatok.

A 2011. évi kedvezményezettek

2011-ben kedvezményezett lehet a Magyar Kármentő Alap is. Ez a szervezet – melynek célja a vörösiszap-katasztrófa hatásainak enyhítése, és amelynek gazdálkodására vonatkozóan az alapítványokra előírt rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni . Azaz a Magyar Kármentő Alap részére az Alap adószámának feltüntetésével lehet rendelkezni, hasonlóan ahhoz, ahogy alapítványok, egyesületek vagy éppen a Magyar Tudományos Akadémia számára lehet.

További változás, hogy a kedvezményezettként megjelölhető költségvetési előirányzatok száma 2011-től nem kettő, hanem csak egy, ez a Nemzeti Tehetség Program. A Nemzeti Tehetség Program, melynek technikai száma 1823, az egyházi kedvezményezettek helyett jelölhető meg. A programnak felajánlott összeg a 2012. évi költségvetésben fog szerepelni, felhasználása pedig pályázati úton történik.
A kedvezményezettek elszámolási kötelezettsége
A törvénymódosítás lényeges változásokat hozott a civil kedvezményezettek elszámolási kötelezettségével összefüggésben.

A civil kedvezményezettek kötelesek az 1 százalékos összeg felhasználására vonatkozó adatokat közzétenni. 2007. rendelkező évig ezt sajtóközlemény formájában tehették meg. A 2008-as rendelkező évtől kezdődően azonban az 1 százalékos összeg felhasználására vonatkozó adatokat az állami adóhatóságnak kell megküldeni, mégpedig elektronikus úton, az ügyfélkapun keresztül. A közlemény benyújtására nyitva álló határidő az átutalás naptári évét követő év október 31. napja. A saját honlappal rendelkező szervezetek a közleményt ezen az internetes felületen is kötelesek – legkésőbb az átutalást követő év december 15. napjáig – elhelyezni, és az legalább egy évig nem távolítható el onnan.

Az 1 százalékos összeg felhasználásáról szóló adatokat közlemény formájában kell az állami adóhatósághoz megküldeni, mely közlemény formai és tartalmi követelményeit a 9/2008. (IV. 10.) PM-SZMM együttes rendelet tartalmazza. A közleményben fel kell tüntetni az adott rendelkező évben megszerzett 1 százalékos összeg nagyságát, az összegből a cél szerinti tevékenységre, illetve működésre felhasznált összeget, továbbá az esetlegesen tartalékolt 1 százalékos összeget, feltüntetve a tartalékolás célját és – legfeljebb 3 éves – időtartamát is. A közleményben ugyancsak ki kell térni az 1 százalékos összeg felhasználásának szöveges ismertetésére is. Ezek a közlemények 08KOZ, 09KOZ, illetve 10KOZ névre hallgatnak, és az állami adóhatóság honlapjáról tölthetőek le.

Amennyiben pedig az állami adóhatóság megállapítja, hogy a civil kedvezményezett a beszámolási kötelezettségének nem tett eleget, vagy a közleményben nem valós adatokat közölt, akkor határozattal kizárja a kedvezményezettet a határozat jogerőre emelkedését követő rendelkező évben a felajánlásokból történő részesedésből.
A legfontosabb változás a fent említett eljárásban az, hogy 2011. előtt az állami adóhatóság kizárólag a kedvezményezett részletes ellenőrzése során volt jogosult a kizáró határozat meghozatalára. Tekintettel azonban arra, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal számára ismert a kedvezményezettek listája és az általuk megszerzett 1 százalékos összeg, így a közlemény benyújtását, illetve a közlemény alapadatait az állami adóhatóság külön ellenőrzés lefolytatása nélkül is kontrollálni tudja. Sajnálatos módon a mulasztó szervezetek száma jelentős, ezért – a korábbiakban leírtakra is figyelemmel – a jogalkotó külön ellenőrzési eljárás nélkül is lehetővé tette az adóhatóság számára a kedvezményezettek kizárását akkor, ha a kedvezményezett a közleményt elmulasztotta benyújtani, illetve, ha a közleményében számszaki hibás adatokat közölt, vagy nem az elszámolandó összeget szerepeltette, és az adóhatóság által az adatok javítására kitűzött határidőt elmulasztotta.

A kizárt szervezetek listáját az állami adóhatóság a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium részére adja át. Ezt a listát azért érdemes megismerni, mivel a kizárt szervezetek javára történő rendelkezés értelemszerűen érvénytelennek minősül. A 2011. évre a rendelkezésekből kizárt szervezetekről tehát nem a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, hanem a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium tud tájékoztatást adni.

Szintén új előírás, hogy a kedvezményezett jogutód nélküli megszűnése esetén a szervezet soron kívül köteles a közleményt benyújtani. A kedvezményezett jogutódlással történő megszűnése esetén pedig a jogutódot a jogelődre vonatkozó tartalmú és határidejű beszámolási kötelezettség terheli. Tekintettel tehát arra, hogy a jogutód nélkül megszűnő alapítványok, egyesületek soron kívül kötelesek a közleményt benyújtani, így a 10KOZ megnevezésű nyomtatvány már 2011 januárjától – és nem októberétől – elérhető az állami adóhatóság honlapján.

További változások

Költségtakarékossági célokat szolgál az az új előírás, mely szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal 2011. szeptember 15-éig kizárólag a honlapján teszi közzé azt a tájékoztatást, amely az érvényes rendelkező nyilatkozatok alapján a civil kedvezményezettekről, az őket megillető kategóriánként összesített összegekről és az érvényesen rendelkezők számáról, továbbá az egyházi kedvezményezettekről, az őket megillető összegekről, és az egyes kedvezményezettek javára érvényesen rendelkezők számáról szól. A korábban hatályos szabályok szerint ezt a tájékoztatást az állami adóhatóság két országos napilapban is köteles volt közzétenni.

Több szempontból is előrelépést hozott az az új szabály, mely szerint az állami adóhatóság a magánszemély számára az ügyfélkapun keresztül automatikusan tájékoztatást ad a rendelkező nyilatkozat teljesítéséről akkor, ha a magánszemély ügyfélkapus regisztrációval rendelkezik. Természetesen továbbra is fennmarad az a szabály, hogy az ügyfélkapun keresztül megküldött tájékoztatás tényéről a magánszemély külön elektronikus levélben – e-mailben – is értesítést kap.

A korábbi szabályok szerint csak a bevallást elektronikusan úton benyújtó magánszemélyek, illetve azok az adózók kaptak az ügyfélkapun keresztül tájékoztatást a rendelkező nyilatkozat teljesítéséről, akik ezt külön nyomtatványon kérték. A 2011-ben bevezetett automatizmus egyrészt az eljárás egyszerűsítésével, a nyomtatványok számának csökkenésével jár, másrészt a tájékoztatásban részesülő magánszemélyek száma is emelkedni fog.

dr. Honyek Péter cikke részletesen tartalmazza azt is, hogy mit kell tartalmaznia az 1 százalék felhasználásáról szóló közleménynek.

Forrás: Adó szaklap 2011/3-4. szám


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.