Az adós vagyontárgyainak nyilvános értékesítése felszámolási eljárásban
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Nemrégiben módosult a csőd- és felszámolási eljárásokat szabályozó 1991. évi XLIX. törvény. A módosításhoz kapcsolódóan változott a felszámolási eljárásban az adós vagyontárgyainak nyilvános értékesítéséről szóló kormányrendelet is.
A 225/2000. (XII. 19.) Korm. rendeletet módosító 237/2009. (X. 20.) Korm. rendelet 2009. október 28-án lép hatályba, rendelkezéseit az ezt követően induló felszámolási eljárásokban kell alkalmazni.
A felszámoló a nyilvános pályázati felhívást és az árverési hirdetményt – a Cégközlönyben való közzététellel egyidejűleg – közzéteheti az internetes honlapján, internetes hirdetési adatbázisban, sajtótermékekben, továbbá az árverés helye szerinti települési (fővárosi kerületi) polgármesteri hivatal hirdetőtábláján is. Az árverési hirdetményben a vagyontárgyak elszállításának határidejét is fel lehet tüntetni.
Az ingatlan-nyilvántartásba vagy más közhiteles nyilvántartásba bejegyzett jelzálogjog (önálló zálogjog), végrehajtási jog, vételi jog, visszavásárlási jog és üzembentartói jog jogosultjait a pályázat kiírásáról és az árverés kitűzéséről – a pályázat kiírásával, illetőleg az árverés kitűzésével egyidejűleg – értesíteni kell.
Értékesítendő vagyontárgy és értékesítési feltételek
A pályázati felhívásban – az értékesítendő vagyon megjelölésekor – ingatlannál meg kell jelölni az ingatlan-nyilvántartási adatok közül a tulajdoni lap I. részében feltüntetett adatokat, valamint az ingatlanra jellemző egyéb sajátosságokat (különösen: ipari célú ingatlan, mezőgazdasági célú ingatlan, üzlethelyiség, lakóépület esetében az a tény, hogy lakott-e). Az egyéb vagyoni elemeknél pedig fel kell tüntetni a tárgyi eszköz (így különösen: műszaki berendezés, gép, jármű, egyéb berendezés, felszerelés, tenyészállatok), a készlet (így különösen: anyagok, félkész termékek, késztermékek, állatállomány), az egyéb vagyoni elem (így különösen: vagyoni értékű jogok, követelések, részesedések, értékpapírok) jellegét és főbb adatait, jellemzőit.
A pályázati felhívásban – az értékesítési feltételek között – meg kell határozni az egyes vagyoni elemek irányárát (becsértékét), valamint a vételár megfizetésének módjait és határidejét, az ajánlati biztosíték kikötését és annak formáját, továbbá a szerződéskötésre meghatározott határidőt is.
Ajánlati biztosíték
Az ajánlati biztosíték mértéke 10 000 000 forintnál alacsonyabb összegű irányár (becsérték) esetén annak 5%-a, 10 000 000 forint vagy annál magasabb összegű irányár (becsérték) esetén annak 3%-a. Ha a pályázati eljárás eredménytelen, az ajánlati biztosítékot 8 munkanapon belül vissza kell utalni. Ha a pályázati eljárás eredményes, az ajánlati biztosítékot a nyertes pályázónál a vételárba be kell számítani, a többi pályázónak pedig 8 munkanapon belül vissza kell utalni. Ha a szerződés a vevő érdekkörében felmerülő okból nem jön létre, a vevő a pályázati biztosítékot elveszíti, a felszámoló ezt az összeget az értékesítési bevétel részeként számolja el.
Pályázati tájékoztató
A pályáztatás és az árverés során biztosítani kell a pályázók, illetve az árverésen részt vevők esélyegyenlőségét. A részletes pályázati feltételeket tartalmazó pályázati tájékoztatóba való betekintés lehetőségét a felszámolónak térítésmentesen biztosítania kell az érdeklődők, továbbá a hitelezők, illetve a hitelezői választmány számára, az erre szolgáló időpontokat a felszámoló a pályázati felhívásban teszi közzé. A részletes pályázati feltételeket tartalmazó tájékoztatóról való másolat készítéséért a felszámoló költségtérítést számít fel. A pályázati tájékoztató megvásárlásából, illetve a másolatok készítéséből származó bevételt az értékesítési bevétel részeként kell elszámolni. A pályázaton való részvételt nem lehet a pályázati tájékoztató megvásárlásához kötni.
Üzletrész, értékpapír értékesítése
Az adós tulajdonában levő üzletrészt nyilvános árverésen vagy pályázaton kell értékesíteni. Az árverési hirdetményről, illetve a pályázati felhívásról – a pályázat kiírásával, illetőleg az árverés kitűzésével egyidejűleg – az üzletrésszel érintett gazdálkodó szervezetet értesíteni kell. Az árverési jegyzőkönyv másolatát a felszámoló megküldi a cégbíróságnak is.
A bemutatóra szóló vagy korlátozás nélkül forgalomba hozható értékpapírt a felszámoló befektetési vállalkozás vagy befektetési szolgáltatási tevékenységet, befektetési szolgáltató tevékenységet kiegészítő szolgáltatást nyújtó hitelintézet bizományosként történő bevonása útján értékesíti. Dematerializált értékpapír esetén értékesítésre csak az értékpapír zárolását követően kerülhet sor.