Az áfacsalásokról tanácskoztak az uniós pénzügyminiszterek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Bizottság általános fordított adózásról szóló javaslata is napirendre került az ECOFIN pénteki ülésén Brüsszelben. Magyarországot Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Hornung Ágnes pénzügyekért felelős államtitkár képviselte. Az eurózónán kívüli tagállamok pénzügyminiszterei Varga Mihály meghívására csütörtök este munkavacsorán vettek részt, ahol az egyik fő téma az internet forgalmi adójának csökkentése volt.


Az ECOFIN tanácsülése előtt, csütörtök este Magyarország adta a nem az eurózónába tartozó tagállamok pénzügyminisztereinek informális vacsoráját. Az eseményen kiemelt szerepet kaptak az adózási témák. Az áfacsalás elleni küzdelem aktuális helyzete mellett Varga Mihály ismertette hazánk javaslatát a digitális vállalkozások adóztatásáról és az internet forgalmi adójának csökkentéséről. Több tagállam képviselője pozitívan fogadta a magyar kezdeményezést, hogy az alacsonyabb adótehernek köszönhetően legyen könnyebben hozzáférhető az internet. A megbeszélésen a Brexit lehetséges forgatókönyveit és ezek várható hatásait is megvitatták a miniszterek.

Az ECOFIN pénteki ülésén az Európai Bizottság ismertette decemberi javaslatát az általános fordított adózás ideiglenes alkalmazhatóságáról. A tervezet szerint a jövőben a tagállamok kérhetnék, hogy 10 ezer euró feletti ügyleteknél minden vállalkozó fordítottan adózzon. A fordított adózás az egyik leghatékonyabb eszköz az áfacsalók elleni küzdelemben, a bizottsági javaslat viszont jelenlegi formájában nem felel meg a fordított adózást bevezetni kívánó tagállamok elvárásainak, így a további tárgyalásokon ezeknek megfelelően kell átalakítani a tervezetet – ismertette a magyar álláspontot Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.

 

Az ülésen Mario Monti egykori olasz kormányfő és európai biztos bemutatta az általa vezetett magas szintű munkacsoport jelentését arról, hogy milyen irányban lehetne megreformálni a 2020 utáni többéves uniós költségvetés bevételi forrásait. Bár az erre vonatkozó tárgyalások az év végén a Bizottság későbbi javaslata alapján indulnak,  a magyar álláspont szerint egyelőre nincs szükség új saját források bevezetésére. Ezzel együtt készek vagyunk minden olyan javaslatot megvizsgálni, amelyek saját források rendszerének egyszerűsítését, átláthatóságát szolgálják, és igazságos tehermegosztást biztosítanak – szögezte le Varga Mihály. 

Az Ecofin tanácsülésén az Európai Unió soros elnökségét 2017. január 1-jétől betöltő Málta röviden ismertette gazdasági munkaprogramját. A máltai elnökség folytatni szeretné a Gazdasági és Monetáris Unió (GMU) elmélyítésére vonatkozó munkát. Szintén napirenden tartják  a Tőkepiaci Unió további erősítését és az adócsalás, adóelkerülés visszaszorítását célzó erőfeszítéseket. A beruházások területén az elnökség célja az Európai Beruházási Terv kulcselemének számító Európai Stratégiai Beruházási Alap (EFSI) hosszabbításáról szóló bizottsági javaslat tárgyalásainak május végéig történő lezárása. Magyarország támogatja Málta gazdaságpolitikai elnökségi programját – húzta alá Varga Mihály.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.