Bevallási kötelezettségek végelszámoláskor


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Amikor egy vállalkozás végelszámolással megszűnik, e körülményhez bevallási kötelezettségek kapcsolódhatnak. Az Adó szaklap 2012/8-9. számában megjelent írás áttekinti, milyen bevallási és adatszolgáltatási feladatok várnak arra a cégvezetőre, akinek cége végelszámolással szűnik meg.


A cég a cégjegyzékből való törléssel szűnik meg. Ha a cég törlésére nem felszámolási eljárást követően kerül sor, a cégbíróság a céget akkor törölheti a cégjegyzékből, ha az állami adó- és vámhatóság elektronikus úton arról tájékoztatja, hogy a cégnél adóhatósági eljárás nincs folyamatban, és ellenőrzést, végrehajtást nem kezdeményez, vagy ennek hiányában az elektronikus értesítéstől, illetve a végelszámolást lezáró beszámoló közzétételétől számított 90 nap eltelt.

Amennyiben a tájékoztatás szerint az adóhatóság a cégnél eljárást folytat, vagy ellenőrzést, végrehajtást kezdeményez, vagy a cég köztartozással rendelkezik, a cég csak az adóhatósági eljárások jogerős befejezéséről szóló, végelszámolás esetén pedig ezen felül a köztartozást érintően nemlegesnek minősülő elektronikus tájékoztatást követően törölhető a cégjegyzékből. A cégjegyzék azt is tartalmazza, hogy a törlésre kérelemre, vagy hivatalból került-e sor.

Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) 23. § (1) bekezdése alapján az adózónak az adókötelezettségét érintő olyan változást, amelyről a cégbíróság, illetve az egyéni vállalkozói tevékenységgel kapcsolatos ügyekben eljáró hatóság külön jogszabály alapján az adóhatóságot nem köteles értesíteni, annak bekövetkezésétől számított 15 napon belül az előírt nyomtatványon közvetlenül az állami adó- és vámhatóságnak, illetve az önkormányzati adóhatóságnak kell bejelentenie.

Az adókötelezettséget érintő változás különösen az állami adóhatósághoz bejelentett adatok változása, továbbá a cégbejegyzésre nem kötelezett adózó végelszámolása kezdetének és befejezésének időpontja, az adóköteles tevékenység vagy a jogi személy, egyéb szervezet megszűnése is.

Az Art. 24. § (10) bekezdés b) pontja alapján az adóhatóság törli a bejelentkezett és adószám alapján nyilvántartásba vett adózók közül azt, akinek (amelynek) a cégjegyzékből való törlését a cégbíróság jogerős végzésével elrendelte.

2011-től a végelszámolással kapcsolatos bejelentést a cégbejegyzésre kötelezett adózóknak nem kell az adóhatóság részére is megtenniük, ezzel összefüggésben elég a bejelentés a Cégbíróságnak, amely az adatokat az „egyablakos” rendszeren keresztül megküldi az adóhatóságnak is.

Az adókötelezettséget a végelszámoló teljesíti

Az Art. 14. § (4) bekezdése alapján az adózó adókötelezettségeit végelszámolás esetén a végelszámolás kezdő időpontjától a végelszámoló teljesíti, továbbá gyakorolja az adózót megillető jogokat. A végelszámoló által elkövetett jogsértés miatt a mulasztási bírságot végelszámolás esetén a végelszámolóval szemben kell megállapítani, azzal, hogy akkor mentesül a mulasztási bírság alól, ha bizonyítja, hogy a jogsértés az ő érdekkörén kívül eső okra vezethető vissza.

Kötelező az adóellenőrzés

Fontos megemlíteni, hogy az Art. 89. § (1) bekezdése alapján kötelező ellenőrzést lefolytatni a vállalkozónál, ha végelszámolását rendelték el. Végelszámolás esetén a tevékenységet lezáró adóbevallások, a végelszámolást lezáró adóbevallások, a tevékenységet lezáró adóbevallások és a végelszámolást lezáró bevallások közötti időszakról benyújtott bevallás(ok) utólagos ellenőrzését, valamint a tevékenységet lezáró adóbevallások időszakait megelőző időszak utólagos ellenőrzését a végelszámolást lezáró adóbevallások kézhezvételétől, a végelszámolást lezáró adóbevallások eltérő időpontban történő benyújtása esetén a társasági adóról és osztalékadóról szóló adóbevallás kézhezvételétől számított 60 napon belül, egyszerűsített végelszámolás esetén 45 napon belül kell befejezni.

Speciális szabályok vonatkoznak az ellenőrzést követő hatósági eljárásra is. A végelszámolás esetén benyújtandó tevékenységet záró adóbevallás, a végelszámoló által készített záró adóbevallás, a két bevallás közötti időszakról benyújtott bevallás(ok) ellenőrzése, valamint a tevékenységet lezáró adóbevallást megelőző időszakra vonatkozó ellenőrzés megállapításait tartalmazó jegyzőkönyvvel szemben észrevételnek nincs helye. A jegyzőkönyv alapján kiadandó határozat meghozatalára nyitva álló határidő 30 nap, a határozat közlésétől számított 8 napon belül lehet fellebbezést előterjeszteni. A fellebbezés felterjesztésére nyitva álló határidő 5 nap, a fellebbezés elbírálására nyitva álló határidő 15 nap.

Amennyiben a végelszámolás alatt álló társaság a végelszámolás megszüntetéséről, a cég működésének továbbfolytatásáról határoz, a változás bejelentését követően az általános eljárási szabályok alkalmazandók, feltéve, hogy az ellenőrzés megállapításait tartalmazó jegyzőkönyv átadására még nem került sor.

Egyes fontosabb végelszámolási adóbevallások

Általánosságban elmondható, hogy a végelszámolással kapcsolatban is ugyanazokon a bevallási nyomtatványokon kell teljesítenie az adókötelezettségét az adózónak, mintha az általános szabályok szerint „működő” adózó lenne.

Ez alól egyetlen fontos kivétel van: az ún. 71-es bevallás. E bevallást kell benyújtani a tevékenységét megszüntető adózónak a társasági adóról, a hitelintézeti járadék kötelezettségről, a csekély összegű (de minimis) támogatásokról, az innovációs járulékról, a szakképzési hozzájárulás különbözetéről, az energiaellátók jövedelemadójáról valamint a hitelintézeti különadóról.

E bevallást kell benyújtania az adózónak akkor is, ha a végelszámolás nem a vállalkozás megszűnésével zárul, hanem a vállalkozás legfőbb szerve a vállalkozás továbbműködéséről dönt vagy a végelszámolást felszámolás követi.

Példa

Ha 2010. december 6-án elhatározták a társaság végelszámolását, majd 2012. május 14-én a végelszámolási eljárás az adózó továbbműködésével zárul, az adózónak be kell nyújtania a 1071. számú bevallást (időszak: 2010. 01. 01–2010. 12. 05.) V1 megjelöléssel, majd a végelszámolás alatt 12 hónapig tartó adóévre a 1029. számú bevallást és 2011. 12. 06–2012. 05. 14. tartó időintervallumra a 1271. számú bevallást V3 megjelöléssel. Ezt követően 2012. 05. 15-étől 2012. 12. 31-ig tartó időintervallumra a 1229. számú bevallás esedékes.

Ha a példában leírt végelszámolás felszámolási eljárásba fordul, és a felszámolás kezdete a 2012. 05. 15., a bevallásokat szintén az előzőekben leírt bevallási időszakokkal és megjelöléssel, az előzőekben leírt sorrendben kell benyújtani, azzal az eltéréssel, hogy 2011. 12. 05–2012. 05. 14. közötti időszakra F1 megjelölésű 1271-es bevallás a benyújtandó, és az adózó 2012. 05. 15-ével, a felszámolás kezdetétől nem alanya a társasági adónak, tehát nem kötelezettsége benyújtani a 1229. számú bevallást.

A leírtakból következik, hogy bizonyos esetekben a társasági adó bevallására a 29-es bevallás alkalmazandó. A Számviteli törvény 11. § (12) bekezdésében foglaltak szerint a végelszámolás időszaka általában egy üzleti év. Amennyiben a végelszámolás 12 naptári hónap alatt nem fejeződik be, a végelszámolás időszaka alatt az üzleti év(ek) időtartama 12 hónap, míg az utolsó üzleti év ennél rövidebb is lehet. A 12 hónapos végelszámolás alatti üzleti évekről a társasági adóbevallást a 29-es bevalláson kell teljesíteni.

A végelszámolással érintett adózónál a 29-es bevallás benyújtásának időpontja nem lehet későbbi, mint a társasági adó 71-es záró adóbevallása benyújtásának időpontja. Így a 71-es záró adóbevallás beadásával az a (jelen) társasági adóbevallás beadása is esedékessé válik, amelynél a mérlegfordulónapot követő ötödik hónap utolsó napja még nem telt el.

A „normál” bevallási nyomtatványokon kell teljesíteni a végelszámoláshoz kapcsolódóan is (többek között)

  • a magánszemélyeknek történt kifizetésekkel kapcsolatos adókról, járulékokról szóló bevallási kötelezettséget (’08-as bevallás),
  • az általános forgalmi adó bevallási kötelezettségét (’65-ös bevallás),
  • a rehabilitációs hozzájárulás, a játékadó, a kulturális adó, a cégautóadó bevallási kötelezettségét (’01-es bevallás),
  • a szakképzési hozzájárulás bevallási kötelezettségét (’12-es bevallás),
  • a környezetterhelési díj bevallási kötelezettségét (’50-es bevallás),
  • az egyes ágazatokat terhelő különadó bevallási kötelezettségét (’91-es bevallás).

dr. Kovács Ferenc cikkében további példákkal illusztrálja, hogy milyen konkrét bevallási és adatszolgáltatási kötelezettségeket milyen határidőre kell teljesítenie a végelszámolónak. A cikk teljes terjedelemben az Adó szaklap 2012/8-9. számában olvasható. A kiadvány lapszámonként is megrendelhető a Complex Kiadó webshopjában.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.