Bíróság elé kerülnek az adóbotrány leleplezői


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Vitatható adómegállapodásokat tártak a nyilvánosság elé, most a vádlottak padjára kerülnek.


A Luxleaks-botrányt kirobbantó három férfi ügyét kezdi tárgyalni április 26-án a luxembourgi székhelyű Európai Unió Bírósága.

A három férfit, köztük egy francia újságírót azzal vádolják,  hogy olyan dokumentumokat hoztak nyilvánosságra, amelyek a Luxemburg és az ott bejegyzett multinacionális vállalatok közötti,  vitatott adómegállapodásokra  derítettek fényt. 

Az újságíró, Edouard Perrin ellen 2015 áprilisában emeltek vádat Luxemburgban. Ő volt, aki elsőként hozta nyilvánosságra, hogy a nagyhercegség éveken át több száz vállalat számára teremtett lehetőséget az egyébként külföldön fizetendő adóterheik minimalizálására.

Perrin ellen az a vád, hogy a kiszivárgott információk nyilvánosságra hozásával társtettesként segített bűncselekményt elkövetni a PriceWaterhouseCoopers (PwC) könyvvizsgáló cég egyik alkalmazottjának.

A másik két férfi, a vállalat két korábbi munkatársa ellen 2014 decemberében, illetve 2015 januárjában emeltek vádat lopás, továbbá a szakmai titoktartás megsértése és adatokhoz való illetéktelen hozzáférés miatt. A vád szerint a cég korábbi könyvvizsgálója, Antoine Deltour azt szivárogtatta ki még a cégtől való távozása előtt, hogy a nagyhercegség különböző adómegállapodások révén multinacionális vállalatok százai számára tette lehetővé, hogy alig a töredékét kelljen csak megfizetniük annak az adótehernek, amelyet azokban az országokban kellett volna leróniuk, ahol a profitot megtermelték.

Navigátor Adózás modul

Az Art. Navigátor és az Áfa Navigátor csomagban, 10% kedvezménnyel.

A navigátorok a jogi eljárásokat a kezdeményezéstől a lezárásig folyamatábrákkal követik végig, a kapcsolódó anyagok (jogszabályok, Nav-állásfoglalások, nyomtatványok) egy kattintással elérhetőek.

Megrendelés >>

Antoine Deltournak a bűncselekmény kitervelőjeként lopás, csalás, üzleti titkok nyilvánosságra hozatala,valamint a vállalati titoktartás megsértése miatt kell bíróság elé állnia áprilisban – tájékoztat a luxembourgi bíróság közleményében.Ő küldte el a dokumentumokat a francia újságírónak, aki 2012 májusában mutatta be azokat a francia közszolgálati csatorna, a France 2 egyik műsorában.

Edouard Perrinnek cinkostársként üzleti titkok nyilvánosságra hozatala, szakmai titoktartás megsértése és bizalmas dokumentumok illetéktelen birtoklása miatt kell majd felelnie a bíróság előtt.

A harmadik tettestárs nevét nem hozta nyilvánosságra a bírósági közlemény, de arról tájékoztatott, hogy ő további információkkal szolgált a francia újságíró számára az adónyilatkozatokról.    

Az Európai Parlament (EP) 2015 decemberében a társasági adózás átláthatóságának növelését és a tagállamok közötti együttműködés javítását, illetve az eltérő nemzeti rendszerek szorosabb összehangolását célzó jogi lépéseket javasolt strasbourgi plenáris ülésén elfogadott állásfoglalásában a társaságiadó-elkerülés visszaszorítása érdekében.

A céges adóelkerülés évente több milliárdos bevételkiesést jelent a tagállami költségvetéseknek, egyenlőtlen versenyt eredményez a vállalatok között – tájékoztatott decemberi közleményében a parlament.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Áfacsalókra csapott le a NAV

Kriptovalutában, kábítószerben és készpénzben tartotta a vagyonát egy hazai bűnszervezet, amely több, mint félmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot kriptovalutában, készpénzben, ingatlanban, illetve lőfegyver-gyűjteményben halmozták fel. A nagyszabású akció során egyszerre 30 helyszínen csaptak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a MERKUR kommandósai és Bevetési Igazgatóság járőrei. A gyanúsítottak elfogása mellett a bűnös úton szerzett vagyontárgyakat is lefoglalták, továbbá 450 millió forint értékben zároltak ingatlant.

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.