Bizonytalan adóreform


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bizonytalan kilátásoknak néz elébe a cseh parlamentbe a héten beterjesztett fiskális reformcsomag, mert még a kormánykoalícióhoz tartozó képviselők is fenntartásokat hangoztatnak a tervezettel szemben.

A javaslatot tegnap kezdték el tárgyalni az alsóházban, de a kormány vezető erejét adó Polgári Demokrata Párt (ODS) képviselői máris jelezték, hogy legkésőbb a második olvasatban érdemi korrekciókat fognak kérni. A jelenlegi variáns szerint a GDP-arányos hiánynak az idén várható 4,0 százalékról 3,2-re kellene csökkenni 2008-ban.

A reformcsomag főbb jellemzőit a Reuters abban látja, hogy egyaránt enyhén mérsékli a járandóságként meghatározott szociális juttatásokat és a kormány által saját hatáskörben elhatározott kiadási tételeket (VG, május 24., 6. oldal). A tervezet emellett átrendezi az adóstruktúrát, mégpedig úgy, hogy előnyben részesüljenek a vállalatok és a nagyobb jövedelműek. Ezt a törekvést az ellenzéken kívül több koalíciós képviselő is támadja, így már az is bizonytalanná vált, hogy a három olvasatban tárgyalt indítvány akár az elsőn is keresztülmenjen. A harmadik olvasatban elvileg a nyár végén vagy ősz elején kell megvitatni a javaslatot, hogy a 2008-as költségvetés összeállítására kitűzött szeptember 30-i határidőig végleges képet alkothassanak maguknak a képviselők.

Mirek Topolánek kormányfő várhatóan bonyolult politikai bűvészmutatványokra kényszerül majd, hogy keresztülvigye a tervezetet. Az ODS egyik rebellis tagja, Vlastimil Tlusty korábbi pénzügyminiszter kijelentette: a második olvasatban mindenképpen ragaszkodni fog a mostaninál nagyobb adócsökkentéshez. Ez a törekvés – a Reuters által idézett közgazdászok szerint – önmagában is veszélyeztetné a költségvetési stabilitást. A kormányfőnek azonban emellett figyelembe kell venni az alsóházban meglévő törékeny egyensúlyt. Az eredetileg 100-100 fős arányban megosztott koalíciós és ellenzéki tábor között az arány utóbb valamelyest a kormány javára billent, amikor két szociáldemokrata képviselő kilépett a frakciójából, és külső támogatást ígért a kabinetnek. A zavaros egyezség szerint ők ketten távol maradnak a kritikus szavazásoktól, de fennáll annak a veszélye, hogy támogatásukat bármikor megvonják a kormánytól.

A bizonytalan helyzetben több oldalról is sakkban lehet tartani a kormányt, amely arra kényszerülhet, hogy az amúgy is lagymatag reformtervet hagynia kell még jobban felvizezni, és végeredményként egy makrogazdasági szempontból értelmetlen variáns áll elő. Ha viszont az – amúgy is megkésettnek és elégtelennek minősített – reformcsomag megbukna, akkor a kormánykoalíciónak idő előtti választásokat kell kezdeményeznie. Ez az eshetőség önmagában is bénítóan hat a kormányfőre, akinek vigyáznia kell, hogy egy előre hozott választáson ne riaszsza el a táborát a túl szigorú reformokkal.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.