Bravó, külker: harmadára esett a hiány


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az idén az első kilenc hónapban a külkereskedelmi áruforgalom hiánya az előzetes adatok szerint 696,2 millió euró volt, 1,321 milliárd euróval kevesebb, mint egy évvel korábban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-vel.

Az egyenleg 49,812 milliárd euró export és 50,508 milliárd euró import mellett alakult ki. Az export 17,1 százalékkal, az import 13,4 százalékkal nőtt a bázishoz képest.

Az idén az első nyolc hónapban a külkereskedelmi deficit 819 millió euró volt, 1,127 milliárd euróval kevesebb az egy évvel korábbinál.

Az idén szeptemberben az első becslés szerint a mérleg 122,8 millió euró többlettel zárt, szemben az egy évvel korábbi 70,7 millió euró hiánnyal. Szeptemberben az export 6,017 milliárd euró volt, 10,8 százalékkal több az egy évvel korábbinál, míg az import 7,1 százalékkal 5,895 milliárd forintra nőtt.

Az első becslés szerint az év első háromnegyedévében a külkereskedelmi forgalom hiánya 174,1 milliárd forint volt, szemben az egy évvel korábbi 532,8 milliárd forint deficittel. Az év első kilenc hónapjában az export forintban számolva 10,6 százalékkal, 12.493,3 milliárd forintra nőtt, míg a behozatal 7,1 százalékkal 12.667,4 milliárd forintra emelkedett.

A szeptemberi 27,1 milliárd forintos többlet az 1.532,7 milliárd forint export és 1.505,6 milliárd forint import különbségéből adódott. Egy évvel korábban, 2006 szeptemberében a hiány 19,5 milliárd forintot.

A szeptemberi kivitel 80 százaléka az Európai Unió országaiba irányult, míg a behozatal 69 százaléka származott innen.

Forrás: PrivátBankár


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.