Búcsú az 59 százalékos kulcstól


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Adócsökkentés. Hamarosan megdőlhet egy sajátos Európa-rekord: a legmagasabb szja-kulcsok terén máig ˝felülmúlhatatlan˝ Dánia kormánya azt tervezi, hogy az eddigi 59 százalékról 50-re csökkenti a legjobban keresők legfelső adóterhét.

Anders Fogh Rasmussen kormányfő a múlt héten jelentette be, hogy a liberális–konzervatív koalíció terve szerint 2008–2009 során 10 milliárd korona (350 milliárd forint) értékű adócsökkentést valósítanak meg.

Ennek keretében egyrészt emelnék az egyes adósávok alsó jövedelemhatárát a közepes és a magas jövedelmeknél, másrészt emelkedne az a küszöb is, amely alatt nem kellene a jövőben szja-t fizetni. A középső (39 százalékos terhelést jelentő) adósávot az eddigi évi 304 110 helyett 353 ezer korona feletti jövedelemtől vetik ki, míg a topkeresők az eddigi 365 ezer koronás évi jövedelem helyett 381 300 korona után fizethetik a legmagasabb (59 százalékos) kulcsot. A koppenhágai kormányra azonban még hosszadalmas egyeztetési tárgyalások várnak az ellenzéki pártokkal, mielőtt az adócsökkentési csomag hatályba lépne.

Több más EU-tagállamban is napirenden van az szja-terhek csökkentése. A cseh parlament a múlt héten fogadta el a kormány adórendszer átalakítására vonatkozó javaslatát. E szerint 2008-tól az eddigi négy – 12,19, 25, illetve 32 százalékos – sáv helyett egyetlenegy, 15 százalékos szja-kulcsot vezetnek be. A tervek szerint 2009-től pedig már csak 12,5 százalékos lesz az egykulcsos adó rátája. (Igaz, ezt az úgynevezett szuperbruttósított bérre kell vetíteni, tehát a bruttó alapbérhez a 35 százalékos munkáltatói és a 12 százalékos munkavállalói tb-járulékokat is hozzá kell adni.) Az idén EU-taggá váló Bulgária kormánya pedig július végén fogadta el az egykulcsos szja bevezetésére vonatkozó tervet, így jövőre 10 százalék lesz a személyi jövedelemadó terhe, szemben a jelenlegi három – 10, 16 és 24 százalékos – sáv helyett. Csehország és Bulgária így csatlakozik ahhoz a négy EU-tagállamhoz (Észt-, Lettország, Románia, Szlovákia), ahol már most is egykulcsos szja van érvényben.

A Deloitte szerint a visegrádi országokban a magyar munkavállalók szja-terhe és egyéb jövedelemelvonása a legmagasabb havi ezereurós (260 ezer forintos) bruttó jövedelem mellett. Habár a négy ország társadalombiztosítási járulékterhelése hasonló, a nettó keresetek nagysága mégis több száz euróval tér el egymástól. Ennek oka, hogy országonként más az adóalap számítása, valamint az alkalmazott sávok száma és szélessége.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.